Działki budowlaneDom parterowy czy z poddaszem - który lepszy?

Dom parterowy czy z poddaszem – który lepszy?

Powiązane artykuły:

Budowa domu to seria decyzji, z których wiele trzeba podjąć jeszcze przed zakupem działki. Jedną z nich jest wybór projektu domu, bo od tego, czy będzie to dom parterowy czy dom z poddaszem użytkowym zależy minimalna wielkość działki. Sprawdźmy zatem, jakie zalety i wady ma każdy z tych domów i spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, który z nich jest lepszy.

Układ wnętrza

Jedną z głównych różnic pomiędzy domem parterowym a domem z poddaszem użytkowym jest układ wnętrza. W domach parterowych wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, a zatem nieco trudniej jest wydzielić strefę dzienną od strefy nocnej. W domach z poddaszem użytkowym taki podział powstaje zwykle w sposób naturalny, gdyż parter to zwykle część dzienna z kuchnią, mała łazienka oraz pomieszczenia gospodarcze, w tym garaż. Czasem na dole znajduje się również dodatkowy pokój, zwykle używany jako gabinet lub pokój gościnny. Natomiast na poddaszu znajdują się sypialnie i łazienka przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców. Dzięki takiemu podziałowi góra pozostaje prywatna i goście rzadko kiedy mają do niej dostęp.

Niestety podział wnętrza na dwa poziomy wiąże się z koniecznością chodzenia po schodach. Wielokrotne pokonywanie trasy góra-dół może być trudne dla osób starszych i mających problemy z poruszaniem się. W ich przypadku dom z poddaszem użytkowym będzie niefunkcjonalny i podział wnętrza na dwa poziomy raczej nie zda egzaminu.

Funkcjonalność wnętrza

Drugim aspektem, który znacznie różnicuje dom parterowy od domu z poddaszem użytkowym jest funkcjonalność wnętrz. W domach parterowych wszystkie ściany mają jednakową wysokość, a zatem można niemal bez przeszkód planować sposób zagospodarowania przestrzeni.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w domach z poddaszem użytkowym, na których występują skosy. Ich obecność znacząco wpływa na sposób zagospodarowania wnętrza, determinując m.in. miejsce ustawienia kabiny prysznicowej, łóżka czy szafy ubraniowej. Trzeba jednak mieć świadomość, że skosy można też dobrze wykorzystać, wykonując meble na wymiar i w ten sposób stworzyć schowki, które są bardzo funkcjonalne, a nie rzucają się w oczy. Przy odrobinie wyobraźni i umiejętności projektowych można zatem na poddaszu stworzyć świetne wnętrza, w których skosy będą ogromnym atutem.

Powierzchnia zabudowy

Przeglądając projekty domów warto zwrócić uwagę, że przy tej samej powierzchni użytkowej domy parterowe mają zdecydowanie większą powierzchnię zabudowy. W związku z tym, jeśli chcesz zbudować dom parterowy, to musisz mieć większą działkę niż do budowy domu z poddaszem użytkowym. Warto o tym pamiętać jeszcze przed zakupem działki, by później nie okazało się, że na posiadanej działce nie da się wybudować domu parterowego o wybranej powierzchni użytkowej, gdyż nie pozwalają na to wymiary działki. Nie trzeba jednak mieć od razu wybranego konkretnego projektu, ale przynajmniej pomysł na to, jak ma wyglądać przyszły dom. Mając taką wizję można przejrzeć gotowe projekty domów parterowych i z poddaszem użytkowym, by sprawdzić, jakie są mniej więcej wymiary domów o wybranej powierzchni użytkowej. To pozwoli oszacować minimalną powierzchnię działki, którą należy kupić oraz jej kształt i wymiary.

Koszty budowy domu

Porównując domy parterowe z domami z poddaszem użytkowym z pewnością należy brać również pod uwagę koszty. Wiele osób uważa, że dom parterowy będzie tańszy w budowie od domu z poddaszem użytkowym, gdyż nie trzeba robić stropu oraz schodów. W praktyce okazuje się jednak, że może być zupełnie odwrotnie.

Budując dom parterowy trzeba zrobić znacznie większe fundamenty, które stanowią niemały koszt budowy. Do tego dochodzi znacznie większa powierzchnia dachu, a zatem rośnie koszt więźby i pokrycia. Gdy zestawimy te koszty z z kosztami związanymi z budową domu z poddaszem użytkowym, to może okazać się, że są one porównywalne lub nawet je przewyższają. Nie można zatem sądzić, że zawsze koszt budowy domów z poddaszem użytkowym jest wyższy niż koszty budowy domu parterowego. Wiele zależy oczywiście od rodzaju użytych materiałów oraz od kształtu dachu i stopnia jego skomplikowania. Najprostszy dach dwuspadowy będzie z pewnością znacznie tańszy w budowie niż dach wielokrotnie łamany z jaskółkami. Jednym słowem na koszt budowy domu wpływ ma znacznie więcej czynników, a nie tylko fakt, czy jest to dom parterowy czy z poddaszem użytkowym.

Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym – który wybrać?

Znając główne cechy, którymi różnią się projekty domów parterowych i projekty domów z poddaszem użytkowym spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, który z nich jest lepszy. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo to zależy, jakie masz oczekiwania i preferencje dotyczące zarówno układu wnętrz, jak i jego funkcjonalności. Na decyzję mogą mieć wpływ również takie czynniki jak możliwości finansowe. Nie chodzi tu jednak tylko o różnicę w kosztach budowy domu, ale również o rozmiar działki, na której będzie on posadowiony. Dom parterowy wymaga znacznie większej działki niż dom z poddaszem, co oznacza różnicę w kosztach jej zakupu w wysokości co najmniej kilkunastu, a częściej kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: