ArtykułyKomórka lokatorska a piwnica - czym się różnią?

Komórka lokatorska a piwnica – czym się różnią?

Powiązane artykuły:

Przeglądając oferty sprzedaży mieszkań w budynkach wielorodzinnych z pewnością natrafisz na informacje o komórce lokatorskiej lub piwnicy, która przynależy do sprzedawanego mieszkania. Bardzo często w takim przypadku pojawia się pytanie, czym się one różnią, co wyjaśnimy w poniższym artykule.

Piwnica w bloku – najważniejsze cechy

W blokach z wielkiej płyty piwnica przynależna do mieszkania jest standardem i każde mieszkanie ma przypisany swój box. Znajduje się ona poniżej poziomu terenu, choć w niektórych boxach lub w korytarzach piwnicznych znajdują się niewielkie otwory okienne tuż pod sufitem, zapewniające choć odrobinę dziennego światła. Dojście do piwnicy zwykle odbywa się tą samą klatką schodową co wejście do mieszkań znajdujących się na wyższych piętrach. W blokach z wielkiej płyty z windą dojście do piwnicy odbywa się po schodach, gdyż winda nie zjeżdża na kondygnację podziemną. Zdarzają się również bloki, w których do piwnic można się dostać oddzielnym wejściem.

Wielkość piwnicy w bloku z wielkiej płyty zależna jest od projektu, ale zwykle jest to pomieszczenie o powierzchni ok. 2m2. Taka wielkość pozwala bez problemu przechowywać używany okresowo sprzęt sportowy – rowery, narty czy sanki, jak również znajdzie się tam miejsce na przetwory czy inne przedmioty, które są użytkowane okazjonalnie. W piwnicy zwykle panuje niska temperatura, co gwarantuje dobre warunki do przechowywania przetworów, ale często jest również problem z wilgocią, co z kolei uniemożliwia przechowywanie przedmiotów wrażliwych na wilgoć.

Komórka lokatorska – co to jest?

Komórka lokatorska to pojęcie, które pojawiło się wraz z rozwojem budownictwa współczesnego. W budynkach wielorodzinnych na kondygnacji podziemnej często znajduje się parking lub garaże, w związku z czym nie ma miejsca na piwnice dla każdego z mieszkańców. Deweloperzy proponują rozwiązanie alternatywne czyli komórki lokatorskie, które często położone są na parterze budynku lub na piętrze, na którym znajduje się mieszkanie. Dzięki temu można się do nich dostać korzystając z windy, co znacznie ułatwia transport przedmiotów, które mają być w niej przechowywane. W niektórych inwestycjach komórki te są położone poza budynkiem, np. w sąsiedztwie wiaty śmietnikowej albo na jednej ze ścian w garażu podziemnym.

Liczba komórek lokatorskich, podobnie jak liczba miejsc parkingowych, jest zwykle mniejsza od liczby mieszkań, więc nie każdy może kupić mieszkanie z komórką. Metraż komórek zależny jest od projektu, ale bardzo często są to pomieszczenia mające bardzo niewielki metraż, w którym trudno zmieścić np. rower.

Komórka lokatorska a piwnica – najważniejsze różnice

Jak widzisz zarówno piwnica jak i komórka lokatorska to dodatkowa przestrzeń przynależna do mieszkania, w której możesz przechowywać przedmioty nie używane na co dzień. Przydaje się ona zwłaszcza właścicielom małych mieszkań i rodzinom z dziećmi, dla których każdy centymetr przeznaczony na przechowywanie jest na wagę złota.

Zwykle piwnica jest większa od komórki lokatorskiej, dlatego jej użyteczność jest znacznie większa i można w niej przechowywać znacznie więcej rzeczy. Niestety ze względu na położenie piwnicy są one narażone na zawilgocenie, co nie dotyczy komórek lokatorskich położonych na wyższych kondygnacjach.

Warto pamiętać, że do piwnicy odbywa się wyłącznie po schodach, co z kolei może utrudniać dotarcie tam z ciężkimi przedmiotami. W tym porównaniu zdecydowanie korzystniej wypada komórka lokatorska, do której zwykle można się dostać korzystając z windy.

Jak widzisz zarówno komórka lokatorska jak i piwnica ma swoje zalety i wady, więc trudno jednoznacznie powiedzieć, która z nich jest lepsza. Bez wątpienia każda jest cennym dodatkiem do mieszkania w bloku, więc jeśli tylko masz możliwość wybierz mieszkanie, do którego przynależy dodatkowa przestrzeń do przechowywania.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: