Przygotowując się do sprzedaży mieszkania właściciel musi skompletować różne dokumenty, potrzebne do przygotowania aktu notarialnego. Jednym z nich jest dokument będący podstawą nabycia nieruchomości, który może przyjmować różną formę. Sprawdźmy, jakie podstawy nabycia nieruchomości są najbardziej powszechne.
Nabycie nieruchomości – możliwe podstawy prawne
Nabycie nieruchomości może nastąpić na podstawie różnych czynności prawnych. Najczęściej w obrocie nieruchomościami można spotkać sprzedaż, darowiznę lub spadek. Każda z tych czynności prawnych musi być odpowiednio udokumentowana, a dokument ten należy przechowywać, gdyż jest on niezbędny podczas przekazywania praw własności do nieruchomości kolejnym osobom.
W zależności od tego, jaka czynność prawna jest podstawą nabycia nieruchomości, inny będzie dokument, który to potwierdzi. W sytuacji, gdy mieszkanie zostało otrzymane jako darowizna, dokumentem poświadczającym tę czynność jest umowa darowizny zawarta w formie aktu notarialnego. Gdy mieszkanie zostało kupione na wolnym rynku, podstawą nabycia jest umowa kupna-sprzedaży mieszkania zawarta w formie aktu notarialnego. W przypadku nabycia nieruchomości poprzez spadek, potwierdzeniem nabycia będzie akt poświadczenia dziedziczenia w formie aktu notarialnego lub prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Gdzie szukać informacji o podstawie nabycia?
Podstawa nabycia nieruchomości jest podstawą wpisu do księgi wieczystej. To w niej, w dziale I – „Spis praw związanych z własnością”, znajdą się informacje, jakie dokumenty były podstawą nabycia nieruchomości. Przy planowanej sprzedaży mieszkania należy je odnaleźć, gdyż notariusz, przygotowując akt notarialny, z pewnością o nie poprosi.
Jeśli mimo poszukiwań nie uda się odnaleźć stosownych dokumentów, to trzeba będzie je uzyskać na nowo. Wbrew pozorom odzyskiwanie aktu notarialnego czy uzyskiwanie ponownego odpisu postanowienia sądu nie jest wcale takie trudne.
Każdy notariusz przechowuje u siebie oryginały aktów notarialnych przez 10 lat od ich sporządzenia. Chcąc uzyskać odpis aktu notarialnego wystarczy zatem udać się do kancelarii notarialnej, w której podpisano akt notarialny i poprosić o ponowne wydanie jego odpisu. W sytuacji, gdy kancelaria notarialna już nie istnieje lub minęło 10 lat od daty sporządzenia dokumentu, oryginały aktów notarialnych trafiają do archiwum sądu rejonowego właściwego dla miejsca prowadzonej kancelarii. W celu poszukiwania aktu notarialnego należy zatem udać się do sądu rejonowego i tam złożyć wniosek o wydanie odpisu aktu.
W sytuacji, gdy brakuje nam postanowienia sądu o nabyciu spadku, to należy złożyć wniosek o wydanie odpisu do sądu, przed którym toczyło się postępowanie. Zwykle odpisy takie wydawane są przez sekretariaty sądów, a zatem czas oczekiwania na otrzymanie dokumentów nie powinien być długi.
Jakie inne dokumenty mogą określać podstawę nabycia nieruchomości?
Oprócz wyżej wymienionych dokumentów podstawy nabycia nieruchomości mogą być potwierdzone również poprzez okazanie innych dokumentów. W przypadku nieruchomości gruntowych może to być akt własności ziemi (AWZ) lub umowa o nieodpłatne przekazania gospodarstwa rolnego następcy. W przypadku nieruchomości wszelkiego rodzaju może to być umowa dożywocia, umowa renty dożywotniej czy odwrócona hipoteka.
Wśród dokumentów potwierdzających nabycie nieruchomości mogą znaleźć się również dokumenty historyczne, takie jak ukaz carski, przydział czy akt nadania ziemi. Lista dokumentów będących podstawą nabycia nieruchomości jest jeszcze znacznie dłuższa, a w tym artykule przybliżyliśmy jedynie najczęściej spotykane dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy przeniesienia własności w formie aktu notarialnego.
Pomocne materiały: