Jadąc przez wsie lub przeglądając internet bardzo często możemy natrafić na stodoły, stajnie czy inne budynki gospodarcze przekształcone w domy. Spotkamy wśród nich zarówno zwyczajne domy, jak i prawdziwe perełki sztuki architektonicznej, które zwracają na siebie uwagę. Niezależnie jednak od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny wymaga nie tylko prac adaptacyjnych, ale również przejścia przez proces formalny. Sprawdźmy, jak wygląda procedura przekształcenia budynku gospodarczego na mieszkalny.
Zmiana przeznaczenia budynku – składanie wniosku
Patrząc z formalnego punktu widzenia, każdy budynek ma określone przeznaczenie. Wpływa ono zarówno na wymagania techniczne, którym musi on sprostać, jak i na opłaty i inne obowiązki ciążące na właścicielu. Przepisy przewidują jednak możliwość zmiany sposobu użytkowania budynku, dzięki czemu można dokonać zmiany sposobu użytkowania.
Podstawą do zmiany sposobu użytkowania budynku jest wniosek składany do właściwego organu administracji państwowej. W mieście na prawach powiatu wniosek należy złożyć do prezydenta miasta, a w mniejszych miejscowościach do starosty powiatowego.
Do wniosku, którego formularz znajdziesz w stosownym urzędzie, musisz dołączyć szereg dokumentów, bez których wniosek o przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny nie będzie kompletny. Załącznikami do wniosku są:
- pis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania.
- Opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń.
- Oświadczenie, o którym mowa w tryb wydawania pozwolenia na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego ust. 4 pkt 2.
- Zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Oprócz powyższych dokumentów przepisy mogą wymagać dołączenia do wniosku ekspertyzy technicznej wykonanej przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, a także innych pozwoleń, uzgodnień lub opinii. Obowiązek ich dołączenia może wynikać z odrębnych przepisów.
Po złożeniu wniosku należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż organ administracji państwowej ma 30 dni na odpowiedź. Jeśli w tym czasie nie dostaniesz żadnej odpowiedzi, to oznacza to tzw. milczącą zgodę i możesz zaczynać adaptację obiektu gospodarczego na mieszkalny. Musisz jednak pamiętać, że organ administracji państwowej może wydać odpowiedź negatywną. W takiej sytuacji powinieneś dowiedzieć się dokładnie, dlaczego zezwolenie nie zostało wydane.
Kiedy można zacząć przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny?
Przed otrzymaniem pozwolenia lub przed upływem 30 dni od dnia złożenia wniosku, nie możesz wykonywać żadnych prac związanych z przekształceniem budynku gospodarczego na mieszkalny. Możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy otrzymasz pozwolenie lub minie 30 dni, a urząd nie przyśle żadnej odpowiedzi. Musisz jednak pamiętać, że zezwolenie to ma wynoszący 2 lata termin ważności, w którym adaptacja musi się rozpocząć. Jeśli w tym czasie prace nie zostaną rozpoczęte, to zgoda na przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny przestaje być ważna.
Czy przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny to dobry pomysł?
Znając już formalności, jakich wymaga przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny warto zastanowić się, czy to dobre rozwiązanie. Z pewnością na jego korzyść przemawiają niższe koszty w porównaniu z kosztami budowy domu od podstaw. Zakres prac będzie z pewnością dużo mniejszy, gdyż główne elementy konstrukcyjne budynku już stoją, a zatem krótszy może być również czas przeznaczony na adaptację.
Dla wielu osób ogromną zaletą adaptacji budynku gospodarczego będzie ciekawa architektura obiektu budowlanego, a także klimat, jaki można dzięki temu osiągnąć. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są murowane stajnie i stodoły pamiętające początek wieku, jakich sporo możemy spotkać na terenach tzw. Ziemi Odzyskanych. Dobry architekt może zamienić zwyczajną stodołę w prawdziwą perełką architektury, która będzie zachwycać wszystkich odwiedzających.
Niestety, przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny ma również swoje wady. Do minusów można zaliczyć pewne ograniczenia w kształtowaniu przestrzeni we wnętrzu budynku związane z układem ścian nośnych, pionów itd. Nie zawsze można otworzyć przestrzeń czy powiększyć okna.
Przy starszych budynkach problemem może być też zawilgocenie fundamentów lub ścian zewnętrznych, wynikające z niewystarczającej izolacji przeciwwilgociowej. Przy aktualnych technologiach pozbycie się wilgoci jest możliwe, ale może okazać się bardzo kosztowne.
Jak widać przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny ma zarówno swoje zalety jak i wady. Nie można zatem jednoznacznie powiedzieć, czy warto zdecydować się na zmianę sposobu użytkowania budynku. Z pewnością jest to rozwiązanie wymagające dobrego przemyślenia, gdyż dla wielu osób może to być szansa na własne lokum za mniejsze pieniądze, a dla innych okazja do stworzenia ciekawego projektu, który będzie przyciągał uwagę.
Pomocne materiały: