ArchitekturaUkład funkcjonalny mieszkania - dlaczego warto na niego zwracać uwagę?

Układ funkcjonalny mieszkania – dlaczego warto na niego zwracać uwagę?

Powiązane artykuły:

Oglądając mieszkania przed zakupem wiele osób zauważa, że niektóre mieszkania, mimo mniejszego metrażu, są bardziej przyjazne, a inne, mimo większej liczby metrów, wydają się dużo mniejsze i trudniejsze do aranżacji. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wiele zależy od układu funkcjonalnego wnętrza. Zobaczmy, dlaczego warto zwracać uwagę na układ funkcjonalny wnętrza i jakie elementy mają na niego kluczowy wpływ.

Układ funkcjonalny wnętrza – co to jest?

Układ funkcjonalny wnętrza to nic innego jak rzut mieszkania z rozrysowanym rozkładem pomieszczeń oraz wyposażeniem. Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, to projekt funkcjonalny jest zwykle elementem oferty, która ma zachęcić Cię do zakupu. Dzięki temu możesz lepiej wyobrazić sobie przestrzeń w mieszkaniu, które kupujesz często jeszcze na etapie dziury w ziemi.

Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, zwłaszcza jeśli jest to mieszkanie w starszym bloku, projekt funkcjonalny zwykle nie jest dostępny. Zamiast oglądać rozkład pomieszczeń na papierze możesz przejść się po mieszkaniu i naocznie się przekonać, czy będziesz się dobrze czuł w takim układzie funkcjonalnym. Nie zawsze jest to lepsze rozwiązanie, bo nie każdy właściciel umie optymalnie zagospodarować przestrzeń, przez co nawet mieszkania o dużym potencjale mogą być niefunkcjonalnie zaaranżowane.

Oglądając mieszkania sprzed kilku dekad warto pamiętać, że rozwiązania wnętrzarskie z epoki PRLu znacznie różnią się od współczesnego planowania wnętrz. W związku z tym nie zawsze zastany układ funkcjonalny jest tym optymalnym i dlatego, jeśli właściciel nie dysponuje planem mieszkania, stworzyć taki na własne potrzeby, by można było spojrzeć na układ wnętrza z lotu ptaka. Spojrzenie na rzut mieszkania z góry może pokazać, że czasem już niewielkie zmiany znacznie poprawiają funkcjonalność mieszkania, dzięki czemu może być ono lepiej dostosowane do potrzeb przyszłych mieszkańców.

Optymalny układ funkcjonalny wnętrza – czy istnieje?

Zastanawiając się nad zakupem mieszkania dla siebie warto pamiętać, że nie istnieje idealny układ funkcjonalny, który będzie pasował każdemu mieszkańcowi. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna, a układ funkcjonalny wnętrza tworzy się dopasowując go do liczby mieszkańców oraz ich przyzwyczajeń i upodobań. Inaczej będzie wyglądało dwupokojowe mieszkanie dla singla pracującego zdalnie, a inaczej dla rodziny 2+1, mimo że układ pomieszczeń będzie w obu przypadkach identyczny.

W związku z powyższym, gdy znajdziesz mieszkanie w odpowiedniej dla Ciebie lokalizacji, dobrym metrażu i cenie, ale nie pasujące do Twoich potrzeb pod względem układu funkcjonalnego, to nie skreślaj go od razu, lecz zastanów się, czy można go do Ciebie dopasować. Jeśli nie masz wyobraźni przestrzennej i z projektowaniem wnętrz nie masz wiele wspólnego, to skorzystaj ze wsparcia architekta. Na początek wystarczy projekt koncepcyjny, w którym architekt stworzy ogólną koncepcję układu funkcjonalnego wnętrza, lepiej dopasowanego do Twoich potrzeb. Być może wprowadzenie takich zmian nie będzie trudne, bo wystarczy przestawienie elementów wyposażenia, a być może trzeba będzie przestawić ściany działowe oraz wprowadzić zmiany w instalacjach. To oczywiście wygeneruje dodatkowe koszty, więc w takiej sytuacji musisz zastanowić się, czy mieszkanie jest faktycznie tego warte, czy jednak będziesz szukać lokum lepiej dopasowanego do Twoich potrzeb, w którym konieczna będzie znacznie mniejsza ingerencja.

Co najbardziej wpływa na układ funkcjonalny wnętrza?

Układ funkcjonalny wnętrza zależy od rozmiarów mieszkania, liczby pomieszczeń, układu ścian działowych oraz rozkładu pionów instalacyjnych. W mieszkaniach, w których wszystkie ściany wewnętrzne są ścianami działowymi, zmiana układu wnętrza jest znacznie prostsza niż w mieszkaniach, w których niektóre ściany są nośne. Zmiana układu ścianek działowych nie jest trudna, choć pewnym ograniczeniem jest liczba okien w mieszkaniu oraz układ instalacji. Dostęp do pionów wodno-kanalizacyjnych jest kluczowy, gdybyś zechciał zmienić położenie kuchni czy łazienki, dlatego to właśnie od nich często rozpoczyna się projektowanie wnętrz mieszkania.

Dla przyszłej funkcjonalności wnętrza ogromne znaczenie ma również zaprojektowanie miejsca do przechowywania. Najlepsze są szafy wnękowe, które są bardzo pojemne, a nie rzucają się w oczy i nie zmniejszają optycznie przestrzeni. Dzięki nim można znacznie ograniczyć ilość mebli w pomieszczeniach, co jest szczególnie istotne w małych mieszkaniach.

Znacznie trudniej jest zaprojektować układ funkcjonalny w małym mieszkaniu, w którym każdy centymetr jest na wagę złota i stworzyć przyjazne wnętrze, które nie przytłacza. Jest to jednak możliwe, przy czym rozważając zakup takiego mieszkania lepiej zaangażować biuro projektowe niż samodzielnie głowić się nad stworzeniem optymalnego układu funkcjonalnego. Projektanci mają doświadczenie i wiedzę, dzięki którym mogą zastosować praktyczne rozwiązania, znacznie poprawiające funkcjonalność projektowanego pomieszczenia.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: