ArchitekturaNowoczesna stodoła - projekt domu, który jest na topie

Nowoczesna stodoła – projekt domu, który jest na topie

Powiązane artykuły:

W architekturze, podobnie jak w modzie i sztuce, panują okresowe trendy. Specjalistom i pasjonatom wystarczy jedno spojrzenie na wybudowany dom, by stwierdzić, w jakim okresie on powstał. W latach 70. dominowały domy typu kostka, potem mieliśmy fascynację domami w stylu dworkowym, a we współczesnym budownictwie wracamy do prostoty i bardzo dużą popularnością cieszą się projekty domów typu stodoła. Sprawdźmy, czym się one charakteryzują i dlaczego Polacy je tak chętnie budują.

Projekt domu stodoła – najważniejsze cechy

Dom typu stodoła to prostokątny dom z dachem dwuspadowym. Dla nowoczesnej stodoły charakterystyczne są duże przeszklenia oraz otwarte przestrzenie we wnętrzu. Dzięki dużej ilości światła wewnątrz jest jasno nawet w zimniejszej i bardziej ponurej części roku. Cały dom jest projektowany w taki sposób, by maksymalnie otworzyć przestrzeń wewnątrz domu, dlatego na parterze dominuje przestronny salon najczęściej połączony z kuchnią. Nierzadko salon sięga aż do więźby dachowej, która pozostaje odsłonięta, co jest nawiązaniem do tradycyjnych stodół używanych w gospodarstwach rolnych.

Z salonu wychodzi się bezpośrednio na zewnątrz, a duże przeszklenia sprawiają, że granica pomiędzy wnętrzem, a ogrodem ulega zatarciu. Dzięki temu można w pełni korzystać z uroków życia we własnym domu i obcować z przyrodą nawet wtedy, gdy temperatury zewnętrzne nie zachęcają do siedzenia w ogrodzie. Wrażenie połączenia z naturą potęguje sposób wykończenia elewacji, który nie tylko jest wykonany z naturalnych materiałów, ale równie często nawiązuje do otoczenia. Jeśli nowoczesna stodoła powstaje między drzewami, to elewacja drewniana z desek ułożonych w pionie pozwala doskonale wtopić dom w otoczenie.

Wiele projektów domów w stylu nowoczesnej stodoły to budynki z poddaszem użytkowym, na którym znajduje się sypialnia i pokoje dziecięce. One również są dobrze doświetlone nie tylko oknami w ścianach szczytowych, ale również oknami dachowymi.

Projekt domu typu stodoła jest pozbawiony wszelkich ozdób. Dominuje prostota i minimalizm, co przejawia się nie tylko w prostym kształcie budynku, ale również w materiałach, którymi wykańcza się domy w stylu nowoczesnej stodoły. Królują naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy cegła, a prosty dach dwuspadowy nie ma żadnych jaskółek ani mansard.

Projekt domu nowoczesna stodoła – zalety

Sądząc po popularności, jakimi cieszą się nowoczesne domy stodoły, można śmiało stwierdzić, że domy tego rodzaju mają szereg zalet. Przede wszystkim minimalistyczny design oraz duża przestrzeń wewnątrz idealnie wpisuje się we współczesne trendy. Projekt domu typu stodoła doskonale komponuje się z dominującymi stylami wykończenia wnętrza czyli stylem skandynawskim, industrialnym czy minimalistycznym.

Cechą, za które Polacy kochają projekty domów nowoczesna stodoła, jest duża przestrzeń we wnętrzach. Pokolenie, które buduje domy stodoły to najczęściej pokolenie ludzi, którzy przynajmniej część swojego dzieciństwa spędziło w blokowiskach w czasów PRLu. Nic zatem dziwnego, że tęsknią oni za światłem i przestrzenią, których w blokach z wielkiej płyty było jak na lekarstwo.

Co ważne, wielkość budynku można dopasować do potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Dzięki temu znajdziemy projekty domów nowoczesna stodoła o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, jak również budynki mające kilkaset metrów kwadratowych.

Projekt domu stodoła wpisuje się również we współczesne trendy ekologiczne. Świadczą o tym zarówno naturalne materiały użyte do budowy domy, jak również sprzyjająca energooszczędności bryła budynku. Gdy dodamy do tego jeszcze odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata, czyli w taki sposób, by przeszklenia znajdowały się od strony południowo-zachodniej, a ściana północna była niemal pozbawiona okien, to mamy idealny projekt domu współczesnego.

Do wszystkich wymienionych wyżej zalet warto dodać ostatnią czyli koszty budowy. W przypadku domów w stylu nowoczesnej stodoły koszty te są nieco niższe niż domu o podobnej powierzchni, ale bardziej wyszukanym kształcie. Prosty dwuspadowy dach, brak wykuszów, jaskółek czy innych elementów wystających poza obrys budynku oraz niewielka liczba ścianek działowych, to realne oszczędności wpływające na obniżenie kosztów budowy.

Czy domy stodoły mają jakieś wady?

Patrząc na wszystkie wyżej wymienione zalety można się zastanawiać, czy projekt domu stodoła ma jakieś wady. Z pewnością można mu zarzucić brak niektórych elementów architektonicznych, np. wykuszy wystających poza obręb budynku. Trudno jednak obiektywnie powiedzieć, że to wada, gdyż miłośnicy minimalizmu i prostoty z pewnością uznają to za dużą zaletę.

Domy stodoły mogą być wyzwaniem podczas projektowania aranżacji wnętrza. Niektórzy mówią, że poddasze z dwuspadowym dachem jest niefunkcjonalne, a inni z kolei uważają, że dużym wyzwaniem jest wykończenie salonu wysokiego na dwie kondygnacje. Dobry projektant wnętrz z pewnością jednak sobie z takim wyzwaniem poradzi i zaproponuje rozwiązanie, dzięki któremu projekt domu nowoczesna stodoła będzie dopasowany do potrzeb mieszkańców zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Czasem problemem w przypadku domu w stylu nowoczesnej stodoły jest kształt działki, który nie pozwala na budowę domu według tego projektu. Trudno jednak stwierdzić, że jest to wada samego projektu, a raczej konflikt pomiędzy tym, co chcieliby mieć na działce inwestorzy, a tym, co jest możliwe do wybudowania.

Podsumowując powyższe rozważania jasno widać, dlaczego projekty domów nowoczesna stodoła cieszą się tak dużą popularnością. Liczba zalet zdecydowanie przeważa nad wadami, a dopasowanie do współczesnych trendów jest dodatkową motywacją, która skłania inwestorów do budowania domów typu nowoczesna stodoła.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: