NieruchomościWizyta u notariusza - jak się do niej przygotować?

Wizyta u notariusza – jak się do niej przygotować?

Powiązane artykuły:

Zakup mieszkania wymaga podpisania umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego. Konieczna jest zatem wizyta u notariusza, który przygotuje stosowną umowę i w obecności którego akt ten zostanie podpisany. Nie każdy wie, jak taka wizyta przebiega, więc przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat.

Przed wizytą u notariusza

Celem wizyty w kancelarii notarialnej jest podpisanie aktu notarialnego czyli umowy przenoszącej własność nieruchomości. Zanim jednak do tego dojdzie, to notariusz przygotowuje akt notarialny, dlatego przed spotkaniem w kancelarii prosi o wszelkie dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy. Dostarczenie większości z nich leży po stronie sprzedającego, a kupujący musi jedynie przekazać swoje dane osobowe oraz swój stan cywilny, który może mieć wpływ na sposób konstrukcji aktu notarialnego.

Zwykle przed spotkaniem w kancelarii notariusz przesyła projekt aktu notarialnego do zainteresowanych stron, co znacznie ułatwia wprowadzanie poprawek oraz skraca czas potrzebny na podpisanie umowy sprzedaży nieruchomości.

Wizyta u notariusza – jak przebiega?

Celem wizyty u notariusza jest podpisanie umowy pozwalającej skutecznie przenieść własność nieruchomości. Obie strony umowy, a zatem zarówno kupujący, jak i sprzedający muszą pojawić się na spotkaniu osobiście lub mogą być reprezentowani przez osobę upoważnioną. Osoba taka musi mieć jednak pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego, bo takiej formy wymaga umowa sprzedaży nieruchomości.

Pierwszą czynnością wykonywaną przez notariusza jest sprawdzenie tożsamości stron umowy na podstawie dokumentów. Konieczne jest zatem przedłożenie stosownych dokumentów (dowodu osobistego lub paszportu), które pozwolą notariuszowi na weryfikację tożsamości osób obecnych na spotkaniu.

Pozytywna weryfikacja pozwala przejść do dalszej części spotkania, a więc notariusz zaczyna odczytywać przygotowany akt notarialny. W trakcie czytania należy zachować czujność i sprawdzać dane podawane przez notariusza, by w odpowiednim czasie wychwycić wszelkie pomyłki związane z danymi lokalu czy działki oraz osób będących stronami umowy. Jeśli jakieś błędy zostaną zauważone, to należy je niezwłocznie zgłosić, by notariusz mógł nanieść je na akt notarialny przed jego podpisaniem. Podczas odczytywania dokumentu można również zgłaszać wszelkie pytania i prosić o ich wyjaśnienie.

Po odczytaniu aktu notarialnego obie strony umowy w obecności notariusza składają podpis, a na końcu notariusz również podpisuje się pod dokumentem. Po podpisaniu dokumentu w kancelarii notarialnej wykonywane są wypisy, które są przeznaczone dla każdej strony umowy oraz urzędów, a akt notarialny w oryginale jest składany w archiwum notariusza.

Wizyta u notariusza zwykle nie trwa dłużej niż godzinę. Czas trwania spotkania zależy jednak od stopnia skomplikowania umowy sprzedaży nieruchomości oraz od liczby osób, które stawiają się do aktu. Przy skomplikowanych umowach np. nieruchomości pochodzących ze spadku, gdy sprzedających jest kilkoro, czas ten może być nieco dłuższy, gdyż sama weryfikacja tożsamości osób w akcie notarialnym wymaga więcej czasu.

Co po akcie notarialnym?

Po podpisaniu aktu notarialnego czas na wypełnienie ostatnich formalności związanych z zakupem nieruchomości. Kupujący musi zatem dokonać zapłaty za kupioną nieruchomość oraz uiścić stosowne opłaty notarialne. Kancelaria notarialna pobiera również takie opłaty jak podatek od czynności cywilno-prawnych czyli tzw. PCC oraz wszelkie opłaty związane z dokonaniem wpisu do księgi wieczystej. Na tych czynnościach kończy się wizyta u notariusza i po jej zakończeniu można świętować zakup nieruchomości.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: