Baza wiedzyZakup działki budowlanej- jakie formalności?

Zakup działki budowlanej- jakie formalności?

Powiązane artykuły:

Wiele osób marzy o własnym kawałku ziemi, na którym będzie mogło wybudować dom i cieszyć się większą bliskością natury. Poszukiwania działki budowlanej wymagają sporo czasu, ale często są przyjemnością. Schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy przychodzi czas na formalności, by sfinalizować zakup działki. Jakie formalności trzeba spełnić, by stać się właścicielem? Oto nasze podpowiedzi.

Sprawdź stan prawny działki

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie sprawdź stan prawny nieruchomości oraz wszelkie parametry, które będą miały wpływ na przyszłe użytkowanie działki. Istotne będą m.in. wymiary działki, dostęp do drogi publicznej oraz fakt, czy działka jest uzbrojona. Kluczowe dla Ciebie, jeśli chcesz wystąpić o pozwolenie na budowę, będzie miał Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w którym znajdziesz informacje o przeznaczeniu działki. To właśnie tam znajdziesz informacje, czy według planu zagospodarowania przestrzennego Twoja działka może zostać zabudowana, jakie są dopuszczalne gabaryty nowych budynków, a także inne wymagania jakie muszą spełnić budowane na danym obszarze domy. Plan miejscowy dostępny jest w urzędzie gminy i do jego przeglądania ma prawo każdy,

Koniecznie trzeba zajrzeć do księgi wieczystej, w której są informacje nie tylko na temat powierzchni i położenia działki, ale również jej właścicieli, obciążeń oraz hipotek. Bardzo często się zdarza, że na działkach jest ustanowiona służebność przejazdu i przechodu dla właścicieli działek sąsiadujących lub odwrotnie, aby dotrzeć do wybranej działki będziesz musiał skorzystać z części nieruchomości sąsiadującej. Nie jest to stan prawny uniemożliwiający zakup działki, ale niestety jest to zawsze sytuacja, które może stać się potencjalnym źródłem konfliktów.

Dokumenty potrzebne przy zakupie działki

Jeśli położenie działki Ci odpowiada, stan prawny nie budzi zastrzeżeń i decydujesz się na kupno działki, to czas przejść do finalizacji transakcji czyli załatwiania formalności związanych z jej zakupem. Podobnie jak każda inna umowa kupna sprzedaży nieruchomości, tak i kupno działki wymaga umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Podstawą do jego sporządzenia jest szereg dokumentów, które musi dostarczyć właściciel działki.

Podstawowym dokumentem jest numer księgi wieczystej, która potwierdzi, że osoba sprzedająca działkę jest jej właścicielem. Jeśli dla działki nie ma założonej księgi wieczystej, to konieczny będzie inny dokument potwierdzający prawa właściciela. Może to być akt własności ziemi, akt kupna, potwierdzenie nabycia spadku itp. Nierzadko dokument ten ma nawet kilkadziesiąt lat, bo nikt wcześniej nie zatroszczył się o założenie księgi wieczystej dla niezabudowanej działki.

Przy kupnie działki potrzebne będzie też potrzebny wypis i wyrys z rejestru gruntów, który można uzyskać w powiatowym wydziale geodezji. Oprócz niego będzie też niezbędny wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli na danym terenie nie ma obowiązującego MPZP, to konieczne będzie zaświadczenie o braku takiego dokumentu.

Formalności po zakupie

Po przygotowaniu wszystkich dokumentów pozwalających na podpisanie aktu notarialnego i jego podpisaniu czas na dalsze formalności czyli podatki i opłaty. Zwyczajowo koszty notariusza pokrywa strona kupująca, ale oprócz tych opłat kupujący działkę musi również ponieść inne opłaty. Należy do nich opłata za wpis do księgi wieczystej lub za jej założenie, jeśli działka widniała w jednej księdze wieczystej z inną działką. Kupujący musi również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych czyli PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości. Wszystkie te opłaty wnosi się w dniu podpisania aktu notarialnego u notariusza i to właśnie notariusz w imieniu nowego właściciela działki składa stosowne wnioski w wydziale ksiąg wieczystych.

Po dopełnieniu formalności po zakupie działki można świętować posiadanie swojego kawałka gruntu, a potem rozpocząć kolejny proces formalny, który umożliwi budowę domu na zakupionej działce.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: