Aranżacja wnętrzMieszkanie dwupoziomowe - czy warto?

Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto?

Powiązane artykuły:

Mieszkania dwupoziomowe pojawiły się na polskim rynku nieruchomości stosunkowo niedawno. Na próżno szukać ich w blokach z wielkiej płyty czy starych kamienicach, ale już całkiem sporo takich lokali można znaleźć w inwestycjach deweloperskich. Dla jednych to ideał mieszkania, a dla innych lokum, które generuje wiele problemów aranżacyjnych. Zobaczmy, jakie są zalety i wady mieszkania dwupoziomowego i sprawdźmy, czy warto je kupić.

Zalety mieszkań dwupoziomowych

Do głównych zalet mieszkań dwupoziomowych należy z pewnością funkcjonalny układ wnętrza, który jest bardzo zbliżony do układu wnętrza w domach jednorodzinnych. W łatwy sposób można w nich wydzielić przestrzeń dzienną (salon, kuchnię, łazienkę lub wc, czasem dodatkowy pokój) na dole oraz przestrzeń nocną (sypialnie, łazienkę, garderobę) na górze. Dzięki temu wyraźne jest również wydzielenie części prywatnej, do której goście nie mają bezpośredniego wstępu.

Jest to układ wnętrza idealny dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż daje rodzicom możliwość prowadzenia swobodnego życia towarzyskiego, nawet gdy pora jest już późna i dzieci poszły spać. Izolacja akustyczna pomiędzy poziomami mieszkania jest bowiem dużo lepsza niż w mieszkaniach jednopoziomowych o podobnej przestrzeni.

Mieszkanie dwupoziomowe nie jest jednak domem, dzięki czemu odpada spora część obowiązków związanych z utrzymaniem przestrzeni okołodomowej. Mieszkanie dwupoziomowe jest bowiem zlokalizowane w bloku, a zatem kwestie sprzątania, odśnieżania czy remontów budynku są wykonywane przez firmę zarządzającą budynkiem.

Istotne znaczenie ma również lokalizacja mieszkań dwupoziomowych, które bez trudu można znaleźć na nowych osiedlach mieszkaniowych położonych w różnych dzielnicach miast. Niektóre z nich znajdują się bardzo blisko centrum miasta, dzięki czemu można bez przeszkód korzystać z dobrodziejstw miejskiego życia, a jednocześnie są one zdecydowanie tańsze niż domy. Zakup domu jednorodzinnego w takiej lokalizacji jest często wielokrotnie droższy od zakupu mieszkania dwupoziomowego. Nie powinno więc dziwić, że mieszkanie dwupoziomowe jest chętnie wybieraną alternatywą przez osoby poszukujące mieszkań w dobrej lokalizacji i mających układ zbliżony do domu jednorodzinnego.

Kolejnym ważnym czynnikiem mówiącym o tym, że warto kupić mieszkanie dwupoziomowe, jest jego cena. Mieszkania dwupoziomowe są często tańsze niż mieszkania o podobnym metrażu znajdujące się na jednym poziomie. Wynika to z tego, że drugi poziom mieszkania jest bardzo często zlokalizowany na poddaszu i posiada skosy, co powoduje, że do metrażu wlicza się tylko część powierzchni położona o wysokości powyżej 1,90m, a pozostała część nie jest liczona jako powierzchnia użytkowa. Dzięki temu można kupić mieszkanie o powierzchni użytkowej 80m2, które licząc po powierzchni podłogi ma nawet i 20m2 więcej. Wbrew temu, co uważają niektórzy, są to bardzo cenne metry kwadratowe, które można ciekawie zaaranżować i stworzyć bardzo funkcjonalną przestrzeń pod skosem.

Mieszkanie dwupoziomowe – wady

Mimo szeregu zalet mieszkanie dwupoziomowe ma też swoje wady. Do najważniejszych należą schody, które mogą stać się utrapieniem podczas codziennego funkcjonowania. Po pierwsze zajmują one przestrzeń we wnętrzu, którą można byłoby wykorzystać inaczej. Po drugie stanowią barierę architektoniczną dla osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się, a nawet dla osób sprawnych wielokrotne chodzenie po schodach może stanowić problem. Wymagają również zabezpieczenia, jeśli mieszkanie jest zamieszkałe przez rodziny z małymi dziećmi. Po trzecie są kosztowne, bo drewniane schody kosztują nawet kilkanaście tysięcy, przez co mogą stanowić jeden w poważniejszych wydatków ponoszonych na urządzenie mieszkania.

Wśród wad mieszkań dwupoziomowych bardzo często wymieniane są również wyższe koszty utrzymania. Ich wysokość wynika przede wszystkim z metrażu, ale niebagatelne znaczenie ma położenie mieszkania na poddaszu. Jeśli poddasze nie będzie dobrze zaizolowane, to zimą będzie trudne do ogrzania, a latem do schłodzenia, co niestety będzie miało wpływ nie tylko na koszty utrzymania mieszkania, ale również komfort użytkowania.

Mieszkanie dwupoziomowe – warto czy nie?

Patrząc na powyższą listę zalet i wad, jakie mają mieszkania dwupoziomowe można z całą pewnością stwierdzić, że odpowiedź na pytanie czy warto kupić mieszkanie dwupoziomowe nie jest jednoznaczna. Nawet na przytoczone wyżej zalety można spojrzeć jak na wady, gdyż brak obowiązków związanych z utrzymaniem przestrzeni wokół domu oznacza również brak własnego podwórka, będącego jednym z argumentów przemawiających za zakupem domu jednorodzinnego lub chociaż segmentu czy bliźniaka.

Z kolei schody w mieszkaniu dwupoziomowym, które pojawiły się na liście wad, mogą być traktowane jako cenny element dekoracyjny i będą świetnie wykorzystane w aranżacji wnętrza. Dzięki nim można stworzyć nie tylko atrakcyjną wizualnie przestrzeń, ale również skorzystać z możliwości funkcjonalnego zagospodarowania powierzchni pod schodami. Można w niej stworzyć schowek, szafę, a nawet niewielkie wc, dzięki czemu strata miejsca spowodowana obecnością schodów będzie mniej dotkliwa.

Jednym słowem, jeśli zastanawiasz się czy kupić mieszkanie dwupoziomowe, to musisz spojrzeć na nie przez pryzmat swoich potrzeb, oczekiwań i priorytetów. Dopiero wtedy będziesz mógł podjąć racjonalną decyzję i stwierdzić, czy mieszkanie dwupoziomowe w Twoim przypadku to rozwiązanie warte uwagi czy jednak musisz szukać mieszkania na sprzedaż na jednym poziomie.


Pomocne materiały:

5/5 - (1 vote)
spot_img
spot_img

Polecamy: