Nowe inwestycje mieszkaniowe wyrastają w dużych miastach niemal na każdym kroku, a chętnych na mieszkania od dewelopera nie brakuje. Zdecydowana większość z nich kupuje mieszkanie w bloku na etapie tzw. dziury w ziemi czyli zanim budowa rozkręci się na dobre. Zobaczmy, jakie szanse i zagrożenia się z tym wiążą.
Zakup mieszkania w trakcie budowy – korzyści
Wiele osób uważa, że zakup mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie budowy ma dużo zalet, a wśród najważniejszych wymieniają szeroki wybór lokali. Bardzo często bowiem mieszkania w nowych inwestycjach znikają niczym świeże bułeczki i zwlekanie z zakupem oznacza znacznie mniejszy wybór lokali. W związku z tym, im później podejmiesz decyzję o zakupie w wybranej inwestycji, tym mniejsza szansa, że znajdziesz lokum idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i prawdopodobnie będziesz musiał iść na kompromisy.
Kupując mieszkanie w trakcie budowy masz również możliwość wprowadzenia zmian w układzie funkcjonalnym wnętrza. Możesz więc zgłosić chęć przestawienia ścianek działowych czy związane z tym zmiany przebiegu instalacji i w wielu przypadkach nie będziesz musiał za te zmiany dopłacać.
Bardzo istotną zaletą zakupu mieszkania na wczesnym etapie budowy jest niższa cena. Ceny mieszkań nieustannie rosną i dotyczy to również rynku pierwotnego. Biorąc pod uwagę, że budowa zwykle trwa ok. 1,5 roku, to ceny mieszkań gotowych oferowanych przez deweloperów będą prawdopodobnie znacznie wyższe (przy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości nawet o kilkanaście procent) od cen oferowanych na etapie „dziury w ziemi”.
Wady zakupu mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie budowy
Mimo wielu zalet zakup mieszkania od dewelopera ma również sporo wad. Jedną z nich jest konieczność podejmowania decyzji na podstawie rzutu mieszkania, bez możliwości obejrzenia go w rzeczywistości. Nie da się bowiem przejść się po wnętrzach czy wyjrzeć przez okna, co dla wielu osób oznacza znacznie trudności w świadomym wyborze mieszkania.
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym, gdy budowa dopiero się rozpoczyna, to zawsze ryzyko, że nie zostanie ona doprowadzona do końca, a deweloper upadnie w trakcie jej realizacji. Co prawda ustawa deweloperska znacząco zmniejszyła to ryzyko i takie sytuacje już należą do rzadkości, ale jednak jeszcze ciągle się zdarzają. W związku z powyższym przed zakupem mieszkania od dewelopera na etapie „dziury w ziemi” powinieneś jeszcze uważniej prześledzić wszystkie dokumenty i historię działania i z dystansem podchodzić do zakupu mieszkania od firmy, dla której jest to pierwsza inwestycja na tak dużą skalę.
Decydując się na zakup mieszkania na wczesnym etapie budowy musisz również pamiętać o tym, że odbiór mieszkania nastąpi dopiero za kilkanaście miesięcy i czas ten raczej nie ulegnie skróceniu. Do tego musisz, że kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim, a zatem od decyzji o zakupie do momentu wprowadzenia może minąć ok. 1,5-2 lata.
Kiedy warto myśleć o zakupie mieszkania od dewelopera na etapie dziury w ziemi?
Patrząc na powyższe zalety i wady można z pewnością wskazać sytuacje, w których zakup nieruchomości od dewelopera na etapie dziury w ziemi jest dobrym wyborem. Tak się zdarza, gdy chcesz mieć duży wybór mieszkań, umiesz na podstawie rzutu rozpoznać układ dobrze dopasowany do Twoich potrzeb, kupujesz od znanego i doświadczonego dewelopera i możesz poczekać kilkanaście miesięcy aż Twoje mieszkanie będzie gotowe do odbioru.
Jeśli żaden z wyżej wymienionych warunków nie pasuje do Twojej sytuacji, bo zależy Ci na czasie, wolałbyś zobaczyć mieszkanie na żywo i obawiasz się ryzyka związanego z takim zakupem, to lepiej poczekaj aż inwestycja zostanie zakończona lub poszukaj mieszkania z rynku wtórnego. Podejmując taką decyzję zlikwidujesz wszystkie bariery, które blokują Cię przed kupnem nieruchomości na etapie dziury w ziemi i po zakupie mieszkania będziesz mógł szybko się do niego wprowadzić, nie czekając aż budowa dobiegnie końca.
Pomocne materiały: