PoradyKiedy wystawić mieszkanie na sprzedaż?

Kiedy wystawić mieszkanie na sprzedaż?

Powiązane artykuły:

Decyzja o sprzedaży mieszkania podejmowana jest z różnych przyczyn, ale wielu sprzedających zastanawia się, kiedy najlepiej wystawić ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości. Zobaczmy, co ma na tę decyzję największy wpływ i sprawdźmy, kiedy najlepiej to zrobić.

Sprzedaż mieszkania – najlepiej wiosną lub jesienią

Statystyki sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym jasno pokazują, że najlepszym czasem na sprzedaż mieszkania jest wiosna i jesień. To właśnie wtedy dochodzi do finalizacji największej liczby transakcji, a na rynku nieruchomości zwiększa się liczba poszukujących nieruchomości do zakupu. Nie znaczy to jednak, że warto czekać z wystawianiem oferty sprzedaży mieszkania dopiero wiosną czy jesienią, bo dane pokazują, że w przypadku sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego czas od momentu pojawienia się ogłoszenia do momentu, gdy podpisywany jest akt notarialny nabycia nieruchomości, mija średnio 3-4 miesiące.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, że sprzedaż mieszkania jest znacznie szybsza, ale wówczas oferta musi być wyjątkowo atrakcyjna. Sytuacja taka dotyczy bardzo często kawalerek, na które popyt jest stale bardzo wysoki, a kupowane są głównie w celach inwestycyjnych. Szybka sprzedaż może dotyczyć również mieszkań większych, ale tutaj również dana oferta musi różnić się czymś istotnym od innych mieszkań dostępnych aktualnie na rynku nieruchomości. Najlepiej działa niższa cena mieszkania, które znacznie przyspiesza sprzedaż nieruchomości, ale wyróżnikiem może być również lokalizacja (mieszkanie w modnej i poszukiwanej dzielnicy), standard mieszkania (wykończenie zgodnie z najnowszymi trendami lub przeciwnie – mieszkanie do remontu generalnego), czy inne cechy nieruchomości, które wpływają na to, że oferta sprzedaży mieszkania zostaje zauważona.

Rozważając wystawienie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości weź również pod uwagę podatek od sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z przepisami sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od jego zakupu jest obciążona podatkiem dochodowym, chyba że uzyskane środki zostaną wykorzystane na własne cele mieszkaniowe w ciągu kolejnych 2 lat. Warto pamiętać, że wspomniane 5 lat nie liczy się dokładnie od dnia sprzedaży, ale termin ten upływa z końcem roku kalendarzowego, w którym minęło rzeczone 5 lat. Jeśli więc jesteś właśnie w takiej sytuacji i do upłynięcia 5 lat zostało już niewiele czasu, to zastanów się, czy nie lepiej poczekać jeszcze kilka miesięcy do końca roku, by nie płacić podatku dochodowego i dopiero z końcem roku wystawić ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości jasno informując zainteresowanych, że finalizacja transakcji może nastąpić dopiero z początkiem stycznia.

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania – przygotuj wnętrze na wizyty zainteresowanych

Decydując się na wystawienie ogłoszenia o sprzedaży mieszkania musisz być gotowy na wizyty zainteresowanych jego zakupem oraz agentów, którzy będą chcieli nawiązać z Tobą współpracę w zakresie pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości. Zanim więc zdecydujesz się ogłosić sprzedaż nieruchomości, musisz przygotować mieszkanie dla oglądających. Podstawą jest posprzątanie wnętrza i usunięcie rzeczy znajdujących się na wierzchu. Więcej porad o tym, jak przygotować mieszkanie na sprzedaż znajdziesz w artykule: Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Jeśli nadal mieszkasz w sprzedawanym mieszkaniu, to staraj się, by w czasie wizyty zainteresowanych zakupem mieszkanie wyglądało tak, jak na zdjęciach w ogłoszeniu. Suszarka z praniem, nieład w kuchni czy nadmiar butów w przedpokoju mogą być niezauważalne dla Ciebie, ale mogą odwrócić uwagę oglądających od walorów nieruchomości i spowodować negatywne wrażenie.

Przemyśl warunki sprzedaży mieszkania

Myśląc o sprzedaży mieszkania powinieneś bez wątpienia określić cenę, za którą chcesz sprzedać mieszkanie, ale to nie jedyny element, który powinieneś przemyśleć. Bardzo często przy sprzedaży mieszkania pojawia się pytanie, od kiedy mieszkanie będzie dostępne, zwłaszcza jeśli aktualny właściciel jeszcze w nim mieszka, a wyprowadzka jest dopiero w planie. Dla kupującego data ta może być jednak bardzo istotna, szczególnie jeśli chce kupić mieszkanie gotowe do wprowadzenia i jak najszybciej opuścić wynajmowane lokum, którego wynajem generuje koszty.

Im później będziesz chciał wyprowadzić się ze sprzedawanego mieszkania, tym dłuższy będzie czas jego sprzedaży. Jeśli więc chcesz uniknąć rozczarowań z tym związanych, to nie ogłaszaj sprzedaży mieszkania wcześniej niż 3 miesiące przed możliwą wyprowadzką, szczególnie jeśli termin przeprowadzki zależy od wykończenia innego mieszkania i domu, do którego się wyprowadzasz. Opóźnienia w branży budowlanej są niestety na porządku dziennym, więc weź to pod uwagę zanim ogłosisz sprzedaż mieszkania i zobowiążesz się w umowie sprzedaży do wydania kluczy w określonym terminie.

Przy sprzedaży mieszkania powinieneś również zawczasu pomyśleć, które elementy wyposażenia chcesz pozostawić kupującemu. Zwykle mieszkania są sprzedawane bez umeblowania, a pozostaje jedynie stała zabudowa czyli szafy wbudowane i meble kuchenne, które zwykle są robione na wymiar. Jeśli jednak wiesz, że meble ze sprzedawanego mieszkania nie będą pasować do wnętrz Twojego nowego lokum, to możesz zaoferować ich pozostawienie nowemu nabywcy. To może być ciekawa opcja jako bonus przy sprzedaży mieszkania, który pomoże Ci przeprowadzić z sukcesem negocjacje cenowe bez konieczności obniżania ceny. Nie zawsze będzie to tak traktowane przez nabywcę, bo wiele zależy od stanu mebli, ich dopasowania do wnętrza czy do aktualnych trendów wnętrzarskich, ale z pewnością w wielu przypadkach taka oferta pozwoli ostudzić zapędy kupującego do agresywnych negocjacji ceny mieszkania na sprzedaż.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: