Zakup działki budowlanej to ważna decyzja, która wiąże się nie tylko z dużym wydatkiem, ale również z decyzją o zmianie miejsca zamieszkania na wiele lat. Nic zatem dziwnego, że proces podejmowania decyzji o zakupie trwa dość długo, a wielu poszukujących działki słyszało, że pora roku ma duże znaczenie przy podejmowaniu tej decyzji. Sprawdźmy zatem kiedy najlepiej kupić działkę budowlaną.
Sezon na działki budowlane
Doświadczenie w pracy pośrednika jasno pokazuje, że sezon na działki budowlane rozpoczyna się wraz z wiosną, a kończy późną jesienią. Wpływ na to mają dłuższe dni, lepsza pogoda i zmęczenie zimą. Bardzo wiele osób długie zimowe wieczory wykorzystuje na snucie planów na przyszłość, a ich zwieńczeniem bywa decyzja o budowie własnego domu. Pierwszym krokiem do jego realizacji jest zakup działki budowlanej, a zatem nic dziwnego, że gdy tylko dni stają się nieco dłuższe, poszukujący ruszają w teren, by znaleźć grunt dla siebie.
Wiosną rośnie zatem popyt na działki budowlane, co ma ogromny wpływ na kształtowanie się ich cen. Analiza cen działek pokazała, że zimą działki budowlane są tańsze o co najmniej 10% od działek sprzedawanych w sezonie, co oznacza, że na zimowym zakupie można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprzedający poza sezonem są również bardziej skłonni do negocjacji, szczególnie jeśli zależy im na szybkiej sprzedaży, a klientów szukających działkę zimą nie jest zbyt wielu. Nie znaczy to jednak, że to właśnie zimą najlepiej kupić działkę budowlaną, bo zakup o innej porze roku również ma swoje plusy.
Zakup działki budowlanej na wiosnę
Kupno działki budowlanej wiosną pozwala sprawdzić warunki gruntowe na działce. W tym okresie ziemia zaczyna rozmarzać i wychodzą na jaw wszelkie problemy z gruntem. Mogą się ujawnić problemy z wodą na działce, które trudno byłoby zauważyć w pozostałych porach roku. Duże błoto i stojąca na działce woda to symptomy świadczące o tym, że budowa domu na działce może skutkować pewnymi problemami. Może to być konieczność wykonania dodatkowych zabezpieczeń fundamentów, a nawet wykonania palowania, co oczywiście ma bezpośredni wpływ na koszty budowy. Jeśli mimo tych przeszkód decydujesz się na zakup działki, to masz racjonalne podstawy do negocjacji cenowych.
Zakup działki budowlanej wiosną ma również tę zaletę, że masz całe lato na załatwienie wszelkich formalności związanych z pozwoleniem na budowę i przy dobrych wiatrach możesz rozpocząć budowę późnym latem lub wczesną jesienią. Dzięki temu być może uda Ci się postawić przed zimą stan surowy, a potem wznowić prace wykończeniowe wiosną. Specjaliści budowlańcy mówią, że dobrze jest pozwolić murom na przemrożenie, bo dzięki temu budynek osiądzie i wykonane wiosną tynki i zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych nie będą pękać. Przy dobrym zaplanowaniu prac wykończeniowych może się udać przeprowadzka do nowego domu jesienią, a nawet latem.
Zakup działki budowlanej latem
Planując kupno działki budowlanej latem musisz uważać na pułapki, jakie się z tym wiążą. Zieleń, kwitnące łąki, upajające zapachy i dobra pogoda sprzyjają pozytywnemu spojrzeniu na oglądaną działkę. W takich warunkach nie trudno popaść w zachwyt, który przesłoni racjonalne podejście do podejmowania decyzji. Efektem tego może być zakup pięknej działki budowlanej położonej na górce z przepięknym widokiem.
Miejsce z pewnością będzie urokliwe, ale warto zastanowić się, jak będzie wyglądał dojazd na działkę w okresie jesienno-zimowym, skoro prowadzi do niej stroma droga utwardzona jedynie kamieniem, jak będzie można doprowadzić media i jakie koszty się z tym będą wiązać itp. itd. Spraw, które należy wziąć pod uwagę jest o wiele więcej, więc warto przed wyruszeniem na oglądanie działki spisać je sobie, by pod wpływem emocji nie podjąć decyzji o zakupie, której skutki będą odczuwane przez wiele lat. Nie warto również rezygnować z negocjacji ceny, bo zachwyt nad letnim wyglądem działki nie powinien pozbawić Cię racjonalnego podejścia do ceny zakupu.
Zakup działki budowlanej jesienią
Kupując działkę budowlaną jesienią również musisz uważać na podobne pułapki emocjonalne, które wiążą się z jesiennym wyglądem działki. Złota polska jesień potrafi nawet najbrzydsze miejsce zamienić w przepiękny kolorowy zakątek, ale niech to nie przesłoni Ci jej innych cech, istotnych również o innych porach roku.
Nieco łatwiej będzie już późną jesienią, gdy liście opadną i działka będzie wyglądać znacznie mniej ładnie. W tym okresie, szczególnie jeśli jesień jest deszczowa, warto zwrócić uwagę na stan gruntu na działce i obserwować, czy nie ma zalegających kałuż z wodą, mimo że deszcz skończył się kilka dni wcześniej. Takie obserwacje mogą oznaczać problemy przy budowie domu, a co najmniej zwiększenie jej kosztów, więc z pewnością konieczna będzie negocjacja ceny.
Kupując działkę budowlaną jesienią można wykorzystać czas zimy na załatwienie wszelkich formalności związanych z budową i dzięki temu już wczesną wiosną będzie można rozpocząć budowę domu.
Pomocne materiały: