ArtykułyMieszkanie na czas studiów - co wybrać?

Mieszkanie na czas studiów – co wybrać?

Powiązane artykuły:

Co roku setki tysięcy młodych ludzi zaczyna studia w miastach odległych od swojego miejsca zamieszkania. Tuż po ogłoszeniu wyników zastanawiają się, gdzie zamieszkać w czasie studiów. Sprawdźmy, jakie są możliwości i która z opcji jest najlepsza.

Mieszkanie w czasie studiów w akademiku

Przez wiele lat mieszkanie w akademiku było najpopularniejszą opcją mieszkania dla studentów przyjeżdżających na studia. Było to rozwiązanie tanie, wyposażone w niezbędne sprzęty, a przy tym zwykle położone bardzo blisko uczelni. Dodatkowo studenci w trudnej sytuacji materialnej mogli liczyć na obniżenie opłat za akademik, co znacznie odciążało ich niewielkie budżety na utrzymanie.

Mieszkanie w akademiku ma sporo zalet, wśród których wymienia się nie tylko niskie opłaty. Mieszkańcy akademików wymieniają przede wszystkim towarzystwo, które pozytywnie wpływa na nawiązywanie relacji ze studentami z innych kierunków studiów. Wiele przyjaźni i małżeństw swój początek miało właśnie w akademiku. W akademiku nigdy nie narzeka się na nudę, bo zawsze gdzieś trwa spotkanie towarzyskie lub większa impreza, na którą łatwo można się wkręcić.

Z drugiej strony medalu jest jednak brak prywatności, bo pokój zawsze dzieli się przynajmniej z jedną osobą. Częste imprezy powodują ciągły hałas, co uniemożliwia skupienie się na nauce i powtórkach do kolokwium czy egzaminów. Z mieszkaniem w akademiku mogą mieć problemy introwertycy, którzy potrzebują miejsca do wyciszenia.

Wynajęcie pokoju na czas studiów

Alternatywą dla mieszkania w akademiku jest wynajęcie pokoju. Może to być pokój w mieszkaniu studenckim, gdzie współlokatorzy są w podobnym wieku, lub pokój przy rodzinie. W tym drugim przypadku zwykle jest to pokój w mieszkaniu osoby starszej, która została sama w dużym mieszkaniu i wynajmując pokoje studentom chce nie tylko podreperować swój budżet, ale również zyskać towarzystwo.

Wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim, podobnie jak mieszkanie w akademiku, pozwala na liczne kontakty towarzyskie. Daje jednak większe szanse na ciszę, a tym samym lepsze warunki do nauki, choć trzeba mieć świadomość, że wiele zależy od współlokatorów i ich stylu życia. Planując wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim najlepiej poznać wszystkich jego aktualnych mieszkańców i dopiero potem decydować się na wynajem. Jeśli już przy pierwszym spotkaniu masz wątpliwości dotyczące współlokatorów, to lepiej poszukać innej kwatery dla siebie.

W pokoju wynajętym przy rodzinie można spodziewać się znacznie lepszych warunków do nauki, gdyż osoby starsze raczej nie organizują głośnych imprez. Trzeba jednak mieć świadomość, że mają różne swoje przyzwyczajenia, które mogą być uciążliwe dla studenta. Niektóre czują się również w obowiązku trzymania pieczy nad swoim lokatorem, co może negatywnie wpływać na swobodę życia studenta. Pretensje o późne powroty czy zakaz przyjmowania gości w mieszkaniu to tylko niektóre z sytuacji, o których nam opowiadano.

Wynajem pokoju jest rozwiązaniem droższym niż akademik, ale daje możliwość wyboru lokalizacji, w której chcesz mieszkać. Możesz wynająć pokój jednoosobowy, co w akademikach jest niemożliwe, dzięki czemu masz znacznie większą swobodę i prywatność. Wydaje się również, że możesz mieć lepsze warunki do nauki, choć w tym przypadku wiele zależy od współlokatorów.

Wynajem mieszkania dla studentów

Wielu studentów, zamiast decydować się na wynajem pokoju w mieszkaniu zamieszkałym przez nieznajomych, woli wynająć całe mieszkanie. W większości przypadków decyduje się na to kilka osób znających się wcześniej np. ze szkoły lub z miejscowości, i zaczynających studia w jednym mieście. Dzięki temu, że są to osoby znajome, wiadomo, czego można się po nich spodziewać.

Wynajem całego mieszkania i podział kosztów pomiędzy studentów jest zwykle tańszy niż wynajem pokoju. W dodatku wiesz, z kim będziesz mieszkać, więc odpada problem niedopasowania charakterów i innego stylu życia. Dzięki znajomym nie czujesz się tak osamotniony w nowych warunkach i łatwiej jest przystosować Ci się do roli studenta.

Zakup mieszkania dla studenta

Ostatnią opcją, na którą rodzice decydują się coraz częściej, jest zakup mieszkania dla studenta. Wielu rodziców traktuje taki zakup jako inwestycję, która przez kilka lat będzie służyć ich dziecku (albo kilkorgu), a gdy skończą studia będzie można je sprzedać z zyskiem lub wynajmować kolejnym pokoleniom studentów.

Rodzice wybierają dla studentów mieszkania różnej wielkości. Niektórzy decydują się na zakup kawalerki, a inni mieszkania 2 lub 3 pokojowe. Zakup większego lokum jest popularny szczególnie wtedy, gdy w najbliższym czasie na studia wybiera się więcej dzieci lub gdy chcemy, by dziecko nie mieszkało samodzielnie. Popularnym rozwiązaniem jest podnajem pozostałych pokoi innym studentom, często znajomym, pochodzącym z tego samego miasta.

Zakup mieszkania dla studenta wymaga oczywiście odpowiednich zasobów finansowych, gdy zakup ma być za gotówkę, lub zdolności kredytowej, która umożliwi zakup na kredyt. W przypadku, gdy mieszkanie będzie w części podnajmowane, to wpływy z czynszu sfinansują częściowo koszty związane z zakupem. Dzięki temu koszty kredytu i utrzymania studenta w innym mieście będą niższe.

Gdzie mieszkać w czasie studiów? Podsumowanie

Jak widać studenci mają bardzo dużo możliwości wyboru zakwaterowania na czas studiów. Różnią się one od siebie kosztem oraz komfortem życia. Nie da się jednak jednoznacznie powiedzieć, które z tych rozwiązań jest najlepsze, gdyż wybór zależy nie tylko od zasobności portfela, ale również od osobowości studenta czy jego podejścia do nauki.

Każdy człowiek zaczynający studia wie już zapewne, czy dobrze się czuje mając wokół siebie duże towarzystwo, czy jednak woli spokój i potrzebuje wyciszyć się w samotności. Na tej podstawie może więc dokonać wyboru, czy lepszy będzie dla niego dom studencki, w którym dominują pokoje dwuosobowe, czy może jednak poszukać dla siebie innego rozwiązania. Jeśli student nie ma jeszcze sprecyzowanego zdania na ten temat, to może wybrać rozwiązanie, które w danym momencie wydaje mu się najbardziej odpowiednie, a jeśli okaże się, że to nie jest najlepsze rozwiązanie dla niego, to wówczas może zamieszkać w innym miejscu.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: