Baza wiedzyUmowa najmu mieszkania– co musi, a co powinna zawierać?

Umowa najmu mieszkania– co musi, a co powinna zawierać?

Powiązane artykuły:

Wynajem mieszkań jest jednym ze sposobów inwestowania w nieruchomości. Nic w tym dziwnego, bo przy niskich stopach procentowych inwestycje w nieruchomości stanowią doskonałą alternatywę dla lokat bankowych. Wiele osób ma jednak wątpliwości jak zabezpieczać swoje interesy, by najem był bezpieczny i przynosił oczekiwane korzyści. Zobaczmy zatem jak powinna wyglądać umowa najmu mieszkania.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – 3 niezbędne elementy

Przepisy jasno mówią o tym, że są 3 elementy konieczne czyli tzw. essentialia negotii umowy najmu, bez których umowa ta nie może zostać tak nazwana. Są to: strony umowy, przedmiot umowy i czynsz najmu. Co ważne, czynsz najmu nie musi być wyrażony w pieniądzu. Może być również wyrażony np. w formie produktów czy w usługach, które najemca będzie świadczył w ramach wynagrodzenia z tytułu najmu. Odsetek takich umów stanowi co prawda margines, ale warto wiedzieć o takiej możliwości.


Dodatkowe postanowienia umowy najmu

Obowiązek zawarcia w umowie najmu wspomnianych wyżej 3 elementów nie oznacza jednak, że to jedyne, co się powinno w umowie znaleźć. Dla jasności wzajemnych zobowiązań pomiędzy stronami najmu warto zawrzeć w niej również inne postanowienia. Te najważniejsze dotyczą okresu najmu, terminów wypowiedzenia czy kaucji zabezpieczającej pokrycie należności. Przepisy kodeksu cywilnego regulują jasno te kwestie. Dzięki czemu wiadomo czym się podpierać, gdy strony umowy nie zawrą tych elementów w umowie. Dają one jednak możliwość zawarcia innych ustaleń w umowie, dlatego warto z tej opcji skorzystać. Dzięki temu warunki umowy najmu możemy elastycznie kształtować. Sprawi to, że umowa najmu będzie lepiej dopasowana do potrzeb każdej ze stron.


Warto pamiętać, że kaucja, o której mowa w umowie najmu, ma służyć zabezpieczeniu należności powstałych podczas trwania najmu. Zgodnie z przepisami jest ona zwracana do 30 dni po ustaniu stosunku najmu. Nie powinna być traktowana jako należność za ostatni czy kilka ostatnich miesięcy najmu. Zgodnie z prawem najemca musi płacić czynsz za wszystkie okresy najmu. Kaucja zostanie mu zwrócona dopiero po ustaniu stosunku najmu, po potrąceniu kwoty ewentualnych zniszczeń lub innych roszczeń powstałych w trakcie trwania najmu.

Forma umowy najmu

Przepisy mówią, że umowa najmu może być zawarta w formie pisemnej, ustnej lub dorozumianej czyli np. poprzez zapłatę czynszu. Nie ma więc wymogu zawierania umowy w formie pisemnej. Doświadczenie pokazuje, że dobra umowa najmu jest zawarta na piśmie, gdyż dla bezpieczeństwa własnych roszczeń lepiej mieć wszystko napisane czarno na białym. Daje to większe możliwości dochodzenia swoich praw. W sytuacji, gdyby najemca nie wywiązywał się ze swoich obowiązków, czyli np. zalegał z płatnością czynszu. Warto więc zawrzeć umowę najmu w formie pisemnej.

Warto pamiętać, że umowa wynajmu mieszkania, tak jak każda inna umowa, jest spisywana na czas wojny, a nie na czas pokoju. Dobrze byłoby więc wyszczególnić w niej wszystkie sytuacje, które w przyszłości mogą generować pewne konflikty. Dzięki temu każda ze stron wie, jakie są jej prawa i obowiązki oraz zna konsekwencje jakie wiążą się z ich nieprzestrzeganiem. 


Pomocne Materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: