ArtykułyMieszkanie z klimatyzacją - co musisz wiedzieć?

Mieszkanie z klimatyzacją – co musisz wiedzieć?

Powiązane artykuły:

Ocieplenie klimatu jest faktem, dlatego nie powinno dziwić, że coraz więcej osób zastanawia się nad montażem klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Sprawdźmy, kiedy i w jaki sposób warto zamontować klimatyzację oraz jak wygląda montaż klimatyzacji w bloku od strony formalnej.

Klimatyzacja w mieszkaniu – kiedy warto ją montować?

W krajach południowych mieszkania z klimatyzacją to standard, a w naszej strefie klimatycznej w mieszkaniach montuje się ją dopiero od niedawna. To najlepszy dowód ocieplenia klimatu oraz spadku kosztów montażu klimatyzatorów. Dzięki temu na montaż klimatyzacji decyduje się coraz więcej osób, nadal jednak nie jest to standardowe rozwiązanie stosowane w nowobudowanych blokach.

Montaż klimatyzacji to bez wątpienia dobry pomysł, gdy mieszkasz na poddaszu. Nawet najlepiej zaizolowane poddasze nagrzewa się znacznie mocniej niż mieszkanie na niższych piętrach. Na montaż klimatyzacji decydują się również chętnie osoby mające mieszkania z wystawą południową, południowo-zachodnią i zachodnią. W takich wnętrzach letnie popołudnie i wieczór mogą zamienić się w „piekarnik” i trudno będzie w nich wytrzymać. Wielu decyduje się na rolety zaciemniające, które pomagają obniżyć temperaturę we wnętrzu. Nie każdy jednak lubi siedzieć w zaciemnionym pomieszczeniu, więc w takiej sytuacji montaż klimatyzacji wydaje się być znacznie lepszym rozwiązaniem.

Klimatyzacja do mieszkania – zalety

Jedną z głównych zalet klimatyzacji w bloku jest możliwość regulacji temperatury we wnętrzu. Dzięki temu nawet w najbardziej upalny dzień nie musisz się męczyć i masz gwarancję komfortu termicznego. To korzystnie wpływa na samopoczucie osób w każdym wieku, a już szczególnie dzieci i osób starszych.

Z zalet warto wymienić również opcję przełączania klimatyzatora na tryb grzewczy, dzięki czemu mogą one pomagać podnieść temperaturę we wnętrzu. Jest to szczególnie przydatne w okresach przejściowych, gdy centralne ogrzewanie jeszcze nie działa, a pogoda sprawiła, że w mieszkaniu jest już trochę za zimno.

Klimatyzacja do mieszkania – wady

Niestety montaż klimatyzacji ma również wady. Nieczyszczona klimatyzacja może powodować namnażanie się grzybów i pleśni, których obecność w powietrzu jest niekorzystna dla każdego, a już szczególnie dla alergików i osób chorych na astmę i inne schorzenia układu oddechowego. Problemem może być też hałas, który generuje klimatyzator. Hałas we wnętrzu może przeszkadzać tylko domownikom, ale hałas spowodowany działaniem jednostki zewnętrznej może okazać się problemem dla sąsiadów. Niektórym może też nie pasować wygląd jednostki wewnętrznej, gdyż jej wygląd może negatywnie wpłynąć na wystrój wnętrza.

Wadą może być też pobór mocy generowany przez działający klimatyzator. Jeśli będziesz intensywnie korzystać z chłodzenia w okresie letnim, to nie dziw się, że rachunki za prąd będą znacznie wyższe.

Montaż klimatyzacji w bloku – wymagania formalne

Decyzja o montażu klimatyzacji w bloku nie oznacza, że od razu możesz zamawiać firmę montującą klimatyzatory. Najpierw powinieneś przemyśleć, gdzie zamontujesz jednostkę zewnętrzną, która jest nieodłącznym elementem systemu klimatyzacji. Najlepiej by było, gdyby jednostka ta była niewidoczna z zewnątrz, więc jeśli masz balkon, to miejsce nad posadzką, zasłonięte w większość przez balustradę balkonu będzie wprost idealne.

Jeśli nie masz balkonu, to jednostka zewnętrzna będzie musiała zawisnąć na elewacji budynku. Nie możesz jednak podejmować tej decyzji samodzielnie, gdyż musisz uzyskać zgodę od administratora budynku. Konieczny jest zatem kontakt ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową w celu uzyskania pozwolenia na montaż klimatyzacji.

Montaż klimatyzacji może również wymagać uzgodnień z konserwatorem zabytków, jeśli masz mieszkanie w zabytkowej kamienicy lub znajduje się ono w strefie nadzoru konserwatora.

Co jeszcze warto wiedzieć przed montażem klimatyzacji w bloku?

Planując montaż klimatyzacji w mieszkaniu trzeba pamiętać, że klimatyzator potrzebuje doprowadzenia zasilania. Lepiej więc pomyśleć o tym przy okazji remontu, a nie tuż po nim, aby uniknąć ponownego brudu związanego z kuciem.Warto też mieć świadomość, że w zależności od tego, czy wybierzesz klimatyzator multisplit czy klimatyzator split, liczba jednostek zewnętrznych będzie różna. Klimatyzatory split to urządzenia, w przypadku których na każdą jednostkę wewnętrzną przypada jednostka zewnętrzna. Jeśli zatem chcesz mieć klimatyzator w każdym pokoju, to lepszym rozwiązaniem może być klimatyzacja multisplit. Dzięki temu będziesz mieć tylko jedną jednostkę zewnętrzną, która będzie obsługiwać cały system. Będzie ona miała co prawda większe rozmiary niż pojedyncza jednostka do klimatyzatora split, ale będzie umieszczona tylko w jednym miejscu na elewacji budynku. Nie zawsze jednak taki wybór jest optymalny, gdyż może się wiązać z koniecznością prowadzenia rurek i ciągnięcia kabli przez całe mieszkanie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: