ArchitekturaOsiedla z PRL - czy warto na nich mieszkać?

Osiedla z PRL – czy warto na nich mieszkać?

Powiązane artykuły:

Okres PRL-u w Polsce to czas intensywnego rozwoju osiedli mieszkaniowych budowanych głównie w technologii wielkopłytowej. Zabudowę taką można spotkać w każdym większym polskim mieście, więc nic dziwnego, że stanowią one dużą część mieszkań będących w obrocie na rynku wtórnym. Zobaczmy zatem, czy warto decydować się na zakup mieszkania na osiedlu z PRL.

Bloki z wielkiej płyty – mieszkania w dobrych lokalizacjach

Bloki z wielkiej płyty powstawały głównie w latach 60-80. zeszłego stulecia. Szczególnie dużo z nich zostało zbudowanych w latach 70., gdy kraj pod rządami Gierka intensywnie budował zakłady przemysłowe i potrzebne były mieszkania dla osób przyjeżdżających do pracy w nich. To właśnie wtedy powstały liczne osiedla mieszkaniowe budowane z wielkiej płyty czyli z gotowych prefabrykatów, co znacznie przyspieszało proces budowy. Budynki były budowane w różnych lokalizacjach, ale na podstawie kilku projektów, więc nic dziwnego, że można spotkać mieszkania o takim samym układzie w różnych miastach Polski.

Niewątpliwą zaletą osiedli z tamtego okresu jest ich lokalizacja w pobliżu ścisłego centrum miasta. W tym okresie wiele miast dopiero się rozbudowywało, więc nic dziwnego, że na budowę osiedli wybierano pierwsze wolne tereny znajdujące się w kolejnych liniach zabudowy. Nierzadko z lokalizacji tych wysiedlano właścicieli, by na ich terenach budować nowe bloki. Wraz z rozwojem nowych osiedli rozbudowywano również infrastrukturę drogową, więc współcześnie dojazd do osiedla z wielkiej płyty nie stanowi żadnego problemu.

Osiedle z PRL – dużo zieleni i rozbudowana infrastruktura

Patrząc na osiedla z wielkiej płyty można zauważyć duże odległości między blokami, znacznie większe niż na osiedlach budowanych współcześnie. Lokatorzy sąsiadujących ze sobą bloków nie zaglądają sobie do okien, a pomiędzy blokami jest spora przestrzeń, najczęściej bogato wypełniona zielenią.

Dla osiedli z PRL charakterystyczne są również tereny przeznaczone na rekreację i spacery. Podczas projektowania osiedli od razu wzięto pod uwagę przeznaczenie terenów pod place zabaw, boiska i ścieżki łączące ze sobą osiedle, dzięki czemu mieszkańcy mieli możliwość odpoczywać w otoczeniu zieleni nie oddalając się zbytnio od osiedla.

Dla codziennego funkcjonowania na osiedlu ogromne znacznie ma również rozbudowana infrastruktura. Każde większe osiedle z PRL miało żłobek, przedszkole, szkołę oraz liczne sklepy i punkty usługowe czy przychodnię. Większość z nich funkcjonuje do dziś, a zatem kupując mieszkanie na osiedlu z wielkiej płyty masz możliwość korzystać ze wszystkich tych udogodnień.

Niefunkcjonalne mieszkania o małym metrażu

Niestety mieszkania z wielkiej płyty były budowane szybko i bardzo często „byle jak”. Wiele z wad budowlanych było przedmiotem żartów w serialu „Alternatywy 4” czy w filmach Barei, ale z ich powodu nie każdemu było do śmiechu. Krzywe ściany, ciemne kuchnie czy małe nieustawne pokoje były standardem. Jeśli dodamy do tego akustykę i brak wind w blokach do 5 kondygnacji, to wydawać by się mogło, że o ile osiedla z okresu PRL kuszą lokalizacją, zielenią i bogatą infrastrukturą, to same mieszkania w bloku z wielkiej płyty nie mają wielu zalet.

Warto jednak spojrzeć na potencjał, który tkwi w tych mieszkaniach. Wiele osób zdecydowało się na remont generalny takiego mieszkania i z pomocą architekta wnętrz zamieniło ciasne i nieustawne mieszkanie z PRL w lokum zgodne z naszymi współczesnymi wymaganiami mieszkaniowymi. Czasem wystarczy wyburzyć kawałek ściany działowej, otworzyć jedno z pomieszczeń czy zmienić miejsce usytuowania kuchni, a mieszkanie staje się funkcjonalne i zmienia się nie do poznania. Gdy dodamy do tego liczne ulepszenia wykonywane przez spółdzielnię czyli m.in. remont klatek schodowych, docieplenie elewacji czy wymiana pionów instalacyjnych, to wydaje się, że zakup mieszkania na osiedlu z PRL może być bardzo atrakcyjny.

Patrząc na ceny mieszkań w blokach z wielkiej płyty może się wydawać, że są one sporo tańsze od mieszkań w blokach budowanych później, już po zmianach ustrojowych. Faktem jest jednak, że wiele z nich jest w znacznie gorszym stanie technicznym i nadaje się do gruntownego remontu, co jest główną przyczyną niższej ceny ofertowej nieruchomości. Nie można zatem mówić o tym, że mieszkania w starych blokach z wielkiej płyty są okazją wartą zauważenia, bo większość z nich znajduje nabywców bardzo szybko.

Na podstawie tego, co zostało napisane powyżej można z całą pewnością stwierdzić, że osiedla z okresu PRL nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele zalet, takich jak dobra lokalizacja, duża ilość zieleni czy rozbudowana infrastruktura jest rzadkością na nowych osiedlach, a dobry architekt potrafi zmienić nieustawne mieszkanie w lokum o znacznie lepszej funkcjonalności, więc trudno się dziwić, że osiedla z bloków z wielkiej płyty wcale nie są umierającym symbolem minionej epoki. Wręcz przeciwnie, następuje widoczna wymiana pokoleń, gdyż młodzi zakładający rodziny i szukający swojego pierwszego mieszkania szukają lokalizacji przyjaznych rodzinom, a do takich należą osiedla z okresu PRL.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: