InwestycjeAdaptacja projektu gotowego - co musisz wiedzieć?

Adaptacja projektu gotowego – co musisz wiedzieć?

Powiązane artykuły:

Masz działkę i planujesz budowę swojego domu, więc szukasz projektu, który najbardziej pasuje do Twoich potrzeb. Po przejrzeniu setek projektów stwierdzasz jednak, że żaden projekt gotowy nie odpowiada Ci w pełni. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być adaptacja projektu gotowego. Zobacz, co powinieneś o niej wiedzieć.

Adaptacja projektu gotowego – co to jest?

Większość osób myśląc o adaptacji projektu gotowego myśli o wprowadzeniu zmian w projekcie, by dopasować go do swoich potrzeb. Do takich zmian najczęściej należy przesunięcie ścianek działowych, zmiany w przebiegu instalacji wewnętrznych czy zmiana wielkości otworów okiennych. Adaptacja projektu gotowego to jednak pojęcie znacznie szersze i wymaga go każdy projekt gotowy, nawet jeśli inwestor jest w pełni zadowolony z układu wnętrza projektowanego domu i nie ma zamiaru wprowadzać do niego wielu zmian.

Adaptacja projektu gotowego obejmuje bowiem dostosowanie projektu do wymagań konkretnej działki. Do jej wykonania potrzebne są następujące dokumenty:

  • dokumentacja projektu gotowego
  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
  • mapa geodezyjna do celów projektowych
  • warunki techniczne przyłączy (woda, kanalizacja, gaz, prąd)

W niektórych przypadkach konieczne może być również dostarczenie innych dokumentów np. decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub leśnej.

Obowiązki architekta przy adaptacji projektu gotowego

Dostosowanie projektu gotowego do wymagań konkretnej działki obejmuje szereg zadań, za które odpowiada architekt adaptujący. Do najważniejszych należą:

  • dostosowanie projektu do prawa lokalnego – MPZP lub warunki zabudowy,
  • opracowanie projektu zagospodarowania terenu,
  • przystosowanie fundamentów do lokalnych warunków gruntowo-wodnych oraz sposobu ich izolacji,
  • adaptacja konstrukcji budynku do lokalnych obciążeń i warunków klimatycznych,
  • przystosowanie charakterystyki energetycznej, instalacji wewnętrznych i przyłączy do uwarunkowań lokalizacyjnych (współpraca z konstruktorem, elektrykiem i projektantem branży sanitarnej),
  • określenie obszaru oddziaływania obiektu,
  • uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień, analiza rozwiązań projektowych pod kątem zgodności z przepisami,
  • załączenie oświadczenia inwestora o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane,
  • naniesienie zmian na projekt lub wykonanie rysunków zamiennych i dołączenie oryginalnych projektów,
  • opracowanie informacji BiOZ (Bezpieczeństwo i Ochrona Zdrowia),
  • sprawowanie nadzoru autorskiego podczas trwania prac budowlanych.

Warto dodać, że architekt adaptujący ponosi pełną odpowiedzialność za zakres i poprawność adaptacji projektu oraz zgodność z normami i przepisami budowlanymi.

Adaptacja projektu gotowego a zmiany w projekcie

Jak widzisz głównym zadaniem architekta wykonującego adaptację projektu gotowego jest dostosowanie projektu do wymagań przepisów i warunków na działce. Zmiany w projekcie, które często są utożsamiane z adaptacją projektu, to dodatek, które architekt adaptujący może wykonać przy okazji. Musisz jednak wiedzieć, że zakres zmian w projekcie domu, które może wprowadzić architekt adaptujący jest ograniczony. Do każdego projektu gotowego dołączana jest dokumentacja, w której znajduje się lista zmian, których można dokonać bez zgody ich autora. Najczęściej będą to zmiany w układzie wnętrza, które nie wpływają na bryłę i wygląd zewnętrzny budynku. Jeśli planujesz zmiany w projekcie, które przekraczają ten zakres, to konieczny będzie kontakt z autorem projektu gotowego i uzyskanie jego pisemnej zgody na ich wprowadzenie.

Ile kosztuje adaptacja projektu gotowego?

Koszt adaptacji projektu gotowego zależy od zakresu zadań postawionych przed architektem. Najtańsza jest podstawowa adaptacja projektu czyli dostosowanie projektu do wymagań działki. To koszt od kilkuset do 3-4 tys. złotych. Jeśli oprócz dostosowania projektu do działki architekt adaptujący ma jeszcze nanieść zmiany w projekcie, to koszty będą rosły w zależności od liczby i stopnia skomplikowania zmian. Przesunięcie ścianki działowej nie będzie kosztowne, ale już np. zmiana materiału budowlanego, z którą wiąże się przeliczenie konstrukcji budynku będzie znacznie droższa. W praktyce bardzo często okazuje się, że koszt wprowadzenie zmian w projekcie przekracza koszt zakupu projektu gotowego.

Koszty adaptacji projektu gotowego zależą również od miejsca, w którym masz plan budować. W dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto, ceny będą wyższe niż w małych miasteczkach czy wsiach położonych daleko od metropolii. Różny będzie też czas wykonania adaptacji projektu, ale zwykle powinien się zamknąć w okresie kilku tygodni.

Pamiętaj, że adaptacja projektu gotowego to nie fanaberia a konieczność, bo bez niej nie dostaniesz pozwolenia na budowę. Weź również pod uwagę koszty adaptacji projektu domu oraz czas potrzebny na ich wykonanie, żeby dobrze zaplanować czas rozpoczęcia budowy.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: