InwestycjeApartament nad morzem - czy warto go mieć?

Apartament nad morzem – czy warto go mieć?

Powiązane artykuły:

W okresie wakacyjnym każdy z nas szuka możliwości wypoczynku, wybierając różne zakątki świata. Wiele osób chętnie przyjeżdża nad Bałtyk, który kusi pięknymi plażami, a odwiedzając wakacyjne kurorty zaczyna zastanawiać się, czy warto kupić apartament nad morzem na własność. Zobaczmy, jakie kwestie należy rozważyć przed taką inwestycją.

Apartament nad morzem – na własne potrzeby czy jako inwestycja?

Rozważając zakup apartamentu nad morzem trzeba zastanowić się, jaki jest cel takiego zakupu. Czy ma to być mieszkanie z widokiem na morze wykorzystywane wyłącznie na potrzeby własne i rodziny, czy ma to być inwestycja przynosząca zyski. Wskazanie celu jest kluczowe, gdyż inaczej kupuje się mieszkanie dla siebie, a inaczej z myślą o inwestycji pod turystów.

Kupując mieszkanie nad morzem dla siebie bardziej zwraca się uwagę na dopasowanie układu wnętrza do potrzeb własnej rodziny, które mogą być zupełnie inne niż wymagania większości turystów przyjeżdżających na wypoczynek nad Bałtykiem. Inny może być też wybór lokalizacji, gdyż cenniejsza dla Ciebie może być cisza i spokój, więc wybierzesz mieszkanie na uboczu, niż w centrum miejscowości uznawanej za imprezownię. Zupełnie inaczej będziesz też patrzeć na cenę, porównując ją z własnymi możliwościami finansowymi, a bez znaczenia będzie rentowność z najmu.

Jeśli apartament nad morzem ma być inwestycją, to wybierając go musisz zwracać uwagę przede wszystkim na jego rentowność. Wpływ na nią będzie miała cena zakupu, oczekiwana cena za noc, ale również obłożenie. Z tego powodu powinieneś wybrać apartament o wielkości i metrażu odpowiadającym najszerszej grupie turystów. Często najlepszym wyborem jest apartament dwupokojowy w odległości kilku minut spacerem od plaży.

Apartamenty nad morzem – ceny zakupu

Mieszkania nad morzem, zwłaszcza w znanych kurortach nadmorskich, to niemały wydatek. Ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy, a w najlepszych lokalizacjach kończą na kilkudziesięciu. Od lat najdroższe są kurorty na Helu, zwłaszcza w Juracie, a ceny apartamentów w tym rejonie kilkukrotnie przewyższają średnią cenę mieszkań w Polsce. Wysokich cen można spodziewać się w tej części wybrzeża w Jastrzębiej Górze, a także na zachodnim wybrzeżu w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Wśród najbardziej prestiżowych lokalizacji nadmorskich znajduje się również Sopot, mimo że nie jest on położony nad otwartym morzem, ale nad Zatoką Gdańską.

Wpływ na cenę apartamentów nad morzem ma jednak nie tylko lokalizacja, ale również widok z okna czy standard budynku, w którym się znajdują. Apartamenty z widokiem na morze są droższe od mieszkań od strony lądu. Droższe są również mieszkania w kompleksach apartamentowych z dodatkowymi atrakcjami typu basen dla mieszkańców, siłownia, sauna czy sala zabaw dla dzieci. To ważne dodatki, które dają możliwość spędzania czasu nawet w razie kapryśnej pogody, która nad polskim morzem pojawia się bardzo często.

Apartament nad morzem – czy warto?

Podsumowując wszystko, co zostało wyżej napisane można powiedzieć, że jeśli masz wolne środki finansowe i chcesz mieć mieszkanie nad morzem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by go kupić. W końcu kto bogatemu zabroni ;).

Jeśli jednak zakup mieszkania ma być inwestycją przynoszącą zyski, to kluczowa przy podjęciu decyzji będzie stopa zwrotu. Obliczając ją weź jednak pod uwagę nie tylko przychody, ale również koszty, wśród których niemałą pozycją będzie koszt obsługi. Apartamenty nad morzem wynajmowane są na krótkie terminy, a ciężar sprzątania po gościach i przygotowania ich na przyjazd kolejnych spoczywa na właścicielu. Nie znaczy to, że musi wykonywać te czynności samodzielnie, gdyż może komuś zlecić to zadanie, ale to generuje koszty, które trzeba brać pod uwagę przy obliczaniu stopy zwrotu z inwestycji.

Pamiętaj również, że sezon nad morzem jest znacznie krótszy niż np. w górach, więc nie możesz zakładać pełnego obłożenia przez cały rok. Raczej powinieneś liczyć na wakacje +- dwa tygodnie czerwca i września oraz okres sylwestrowy. W pozostałym okresie wynajem będzie raczej okazjonalny, więc możesz go raczej traktować jako dodatek podnoszący rentowność, a nie baza, będąca podstawą do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Jeśli wysokość stopy zwrotu obliczonej w taki sposób będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, to nie ma przeszkód, by zainwestować w apartament nad morzem.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: