ArtykułyJak zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania?

Jak zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania?

Powiązane artykuły:

W każdym gospodarstwie domowym koszty utrzymania mieszkania są sporym wydatkiem. Dwucyfrowa inflacja, z którą mamy aktualnie do czynienia sprawiła, że większość osób uważniej wydaje pieniądze i szuka oszczędności. Z myślą o nich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem mieszkania.

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

Czynsz za mieszkanie własnościowe to kwota, na którą składa się kilka elementów. Niektóre z nich mają charakter stały, a inne są rozliczane według zużycia. Część z nich jest obliczanych według stawki za metr kwadratowy (np. opłaty za części wspólne, a część zależy od liczby osób zamieszkujących mieszkanie o- np. wywóz śmieci. Zwykle w skład czynszu wchodzą opłaty administracyjne, fundusz remontowy, koszty utrzymania części wspólnych, wywóz śmieci oraz zaliczki na wodę i ogrzewanie. Pozostałe media czyli opłaty za energię elektryczną, gaz (o ile jest w budynku) czy telefon, internet, telewizję rozliczane są na podstawie indywidualnych umów z dostawcą mediów.

Wysokość czynszu opłacanego do spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty mieszkaniowej jest zależna od wielu czynników. Należą do nich zarówno gospodarność zarządzających zasobami mieszkaniowymi, jak i lokalizacja nieruchomości. W opłaty administracyjne za części wspólne wchodzą bowiem m.in. koszty sprzątania czy utrzymania zieleni, które kosztują więcej w Warszawie czy innych dużych miastach niż w niewielkich miejscowościach. Jeśli w budynku dodatkowo jest ochrona oraz monitoring, to wysokość opłat za utrzymanie mieszkania będzie wyższa.

Z zebranych danych wynika, że średnia stawka czynszu w Warszawie to ok. 10,5zł/m2. Choć można znaleźć zarówno mieszkania z czynszem w wysokość 6-8zł/m2, jak i takie, za które trzeba płacić 14-15zł/m2. Można jednak przyjąć, że średni czynsz w Warszawie za mieszkanie w bloku o powierzchni 60m2 wynosi 630zł. Pamiętajmy, że mówimy tutaj tylko o czynszu płaconym do spółdzielni czy zarządcy budynku. Do tego należy jeszcze doliczyć opłaty za pozostałe media, na które należy przeznaczyć co najmniej 250-350zł. Wydaje się zatem, że właściciel mieszkania o powierzchni 60m2 musi się liczyć z wydatkiem rzędu 1000zł/miesiąc.

Jak obniżyć koszty utrzymania mieszkania?

Podstawową metodą, która pozwala na obniżenie kosztów utrzymania mieszkania jest oszczędzanie energii elektrycznej, wody i ogrzewania. Oszczędzanie energii elektrycznej najlepiej zacząć od wymiany żarówek na ledowe, które są znacznie tańsze w eksploatacji. W tej chwili nie są już dużo droższe od żarówek innego rodzaju, a wyższa cena zwraca się bardzo szybko. Wystarczy porównać, że żarówka ledowa świecąca z mocą porównywalną ze zwykłą żarówką o mocy 75W pobiera jedynie 11W, czyli prawie 7 razy mniej. Jeśli przemnożysz ten zysk przez liczbę żarówek, które masz w swoim domu, to efekt w postaci niższego rachunku za prąd będzie bardzo zauważalny.

Poza wymianą żarówek warto również zwracać uwagę na energooszczędność sprzętów domowych zasilanych prądem. Pralka, lodówka czy zmywarka zużywają dużo energii, więc warto wybierać te urządzenia, które mają niski pobór mocy. Informacje na ten temat zawsze znajdują się na etykiecie produktu.

Wdrażając oszczędzanie energii w swoim mieszkaniu dobrze jest też zadbać o dobre nawyki. Gaszenie światła w nieużywanych pomieszczeniach czy wyłączanie z prądu ładowarek i urządzeń działających w trybie standby to tylko niektóre sposoby pozwalające oszczędzać prąd.

Dobrym nawykiem pomagającym obniżyć koszty utrzymania mieszkania jest również oszczędzanie wody. Lepiej brać szybki prysznic niż długą kąpiel, korzystać z ekologicznego trybu w pralce czy myć naczynia w zmywarce. Dobrze jest również założyć spłuczkę z podwójnym przyciskiem, który znacznie zmniejszy zużycie wody podczas spłukiwania toalety oraz pamiętać o wyłączaniu wody podczas mycia zębów.

Szukając sposobów na obniżenie kosztów eksploatacyjnych należy również zadbać o racjonalne gospodarowanie ogrzewaniem. Konieczne są termostaty na grzejnikach, dzięki którym można sterować temperaturą w mieszkaniu oraz zakręcać je podczas wietrzenia. Wietrzenie mieszkania przy odkręconych grzejnikach i otwartych oknach to nie tylko strata pieniędzy, ale również energii czyli działanie bardzo nieekologiczne.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: