Analizy i raporty Kiedy kupić mieszkanie? Czy początek 2023 to dobry czas?

Kiedy kupić mieszkanie? Czy początek 2023 to dobry czas?

Powiązane artykuły:

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która zwykle wiąże się ze zobowiązaniami kredytowymi na kilkadziesiąt lat. Nic zatem dziwnego, że jej podjęcie wiąże się z poważnymi przemyśleniami i wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na zakup mieszkania. Zobaczmy zatem, czy początek 2023 roku to dobry czas, by kupić mieszkanie.

Jak zmienią się ceny nieruchomości w najbliższym czasie?

Jak wspominaliśmy w artykule dotyczącym prognozy cen mieszkań w 2023 roku, eksperci są zgodni, że będziemy mieć raczej do czynienia ze stagnacją niż z gwałtownymi spadkami cen, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania o najbardziej popularnych metrażach, czyli do 65m2. Trudno zatem liczyć na wysyp okazji rynkowych w tym segmencie rynku. Nie ma sensu zatem wstrzymywać decyzji o zakupie mieszkania z nadzieją, że mieszkania znacząco stanieją. Lepiej trzymać rękę na pulsie i poszukiwać nieruchomości odpowiedniej dla siebie, a gdy uda się ją znaleźć, decydować się na kupno mieszkania, skoro spełnia Twoje oczekiwania.

Należy jednak wspomnieć, że w odróżnieniu od kilku ostatnich lat, popyt na mieszkania jednak nieco spadł, co stawia kupującego w nieco lepszej sytuacji. Co prawda na duże obniżki nie ma co liczyć, ale nie trzeba również podejmować decyzji o zakupie zaraz po obejrzeniu mieszkania obawiając się, że ktoś inny będzie szybszy i fajne mieszkanie zostanie kupione przez kogoś innego. Ze względu na mniejsze zainteresowanie zakupem mieszkania, jest czas zarówno na dobre przemyślenie decyzji czy kupić mieszkanie, jak również można więcej zyskać negocjując cenę ze sprzedającym.

Czy kupować mieszkanie przy wysokich stopach procentowych?

Wysokie stopy procentowe spowodowały, że zdolność kredytowa mocno się skurczyła i nie każdego stać w tej chwili na zakup swojego lokum. W takiej sytuacji, gdy nie masz wolnej gotówki, z której możesz sfinansować zakup mieszkania, a zdolność kredytowa jest zbyt mała, by zaciągnąć kredyt, nie masz w zasadzie innego wyboru niż poczekać z zakupem swojego lokum. Jeśli jednak jesteś w tej szczęśliwej sytuacji, że mimo wysokich stóp procentowych masz odpowiednią zdolność kredytową, to warto poważnie rozważyć zakup mieszkania właśnie teraz. Skoro stać Cię na kredyt hipoteczny przy aktualnym – wysokim poziomie stóp procentowych, to znaczy, że jesteś w sytuacji znacznie lepszej od osób, które zaciągnęły kredyt przy niskim oprocentowaniu. W tej chwili mają one problemy z płaceniem znacznie wyższych rat i ich budżety domowe mocno na tym cierpią. Natomiast jeśli zaciągniesz kredyt teraz, gdy stopy są bardzo wysokie, to w przyszłości możesz oczekiwać raczej ich spadku, a zatem nadal będzie Cię stać na ich regularne spłacanie.

Czy kupić mieszkanie na wynajem?

Przed decyzją o tym, czy kupić mieszkanie, stoi również wiele osób, które planowały kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych. W ich przypadku na decyzję o zakupie wpływają nie tylko ceny nieruchomości i wysokość stóp procentowych, ale również popyt na mieszkania na wynajem. Te wszystkie czynniki sprawiają, że podjęcie decyzji powinno wynikać z danych dotyczących rentowności inwestycji, która powinna być kluczowym czynnikiem, gdy chodzi o zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Aktualna sytuacja rynkowa sprawia, że w większości miast nie opłaca się kupować mieszkań na wynajem, które są finansowane z kredytu hipotecznego. Przy wysokich stopach procentowych kredyt spłacany z wpływów czynszowych należy do rzadkości, więc taki zakup nie będzie się opłacał. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy inwestor ma kapitał, który chce zainwestować, by uchronić go przed inflacją. Wówczas zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem może być dobrym rozwiązaniem. Gotówka zgromadzona w banku nie będzie tracić siły nabywczej, a wysokie ceny najmu wynikające z utrzymującego się wysokiego popytu sprawią, że taka inwestycja może być rentowna.

Zakup mieszkania z programem rządowym?

Czynnikiem, który może niektórych zniechęcać do zakupu mieszkania w pierwszym kwartale bieżącego roku może być również chęć skorzystania z nowego rządowego programu wsparcia „Pierwsze mieszkanie”. Zgodnie z zapowiedziami program ma ruszyć od 1 lipca 2023 roku, więc osoby spełniające jego warunki, mogą sporo zyskać, jeśli poczekają z zakupem mieszkania kilka kolejnych miesięcy. Po raz pierwszy w rządowym programie wsparcia przy zakupie mieszkania nie ma kryterium dotyczącego ceny za metr kwadratowy i ograniczeń metrażu. Dzięki temu będzie można kupić mieszkanie spełniające oczekiwania kupującego, niezależnie od tego, czy będzie on chciał kupić mieszkanie dwupokojowe czy kawalerkę, w centrum czy na obrzeżach.

Kiedy najlepiej kupić mieszkanie?

Podsumowując powyższe rozważania można stwierdzić, że rynek mieszkaniowy w najbliższym czasie nie będzie się znacząco zmieniał. Jeśli więc potrzebne Ci jest mieszkanie, masz zdolność kredytową i znalazłeś nieruchomość, która przypadła Ci do gustu, to nie czekaj, lecz kupuj. Weź przy tym pod uwagę, że oczekiwanie w wynajmowanym mieszkaniu na to, że ceny transakcyjne mocniej spadną, to dodatkowe koszty wynajmu, które również powinieneś wkalkulować w cenę mieszkania. Być może za kilka miesięcy kupisz je kilka procent taniej, ale do tego czasu wydasz na wynajem dobrych kilka tysięcy złotych. Sam sobie zatem odpowiedz, czy w Twoim przypadku oczekiwanie ma sens.


Pomocne materiały:

Polecamy: