Podczas przeglądania ofert mieszkań na sprzedaż i wynajem w wielu z nich znajdziesz informację na temat odległości od centrum miasta. Właściciele zamieszczają ją tam sądząc, że niewielka odległość od centrum będzie argumentem przyciągającym potencjalnego klienta. Czy jednak mieszkanie w ścisłym centrum Warszawy lub innego dużego miasta to faktycznie magnes na klientów?
Centrum miasta – zalety
Centrum miasta jest uznawane za miejsce warte uwagi, gdyż uznaje się, że tam skupia się wszystko, co najważniejsze do życia. W samym centrum Warszawy znajdziesz bowiem wiele miejsc pracy, sklepów i punktów usługowych, restauracji, klubów, pubów oraz placówek kulturalnych. Możesz się do nich dostać spacerem lub podjechać 1-2 przystanki komunikacją miejską, której również w centrum miasta nie brakuje. Dostępne są tutaj również placówki edukacyjne, które trudniej zauważyć niż na osiedlach, gdyż place zabaw i boiska ukryte są na dziedzińcach i w podwórkach, a więc nie są widoczne z zewnątrz.
Bliskość większości punktów odwiedzanych na co dzień sprawia, że mieszkając w centrum nie trzeba mieć samochodu. Jest to ważny argument dla osób, które troszczą się o środowisko i wolą poruszać się komunikacją, na rowerze czy hulajnodze, co bez przeszkód można zrealizować mieszkając w centrum miasta.
Mieszkanie w centrum miasta – wady
Mimo wielu zalet mieszkanie w samym centrum Warszawy i czy innego dużego miasta ma też wady. Największą z nich jest nieustanny ruch, który panuje tutaj niemal przez całą dobę. W godzinach nocnych wracają do domów imprezowicze, a wczesnym rankiem swoją pracę zaczynają służby oczyszczania miasta i dostawcy. Na ciszę i spokój nie ma zatem tutaj co liczyć.
Pisaliśmy wyżej, że mieszkanie w centrum nie wymaga posiadania samochodu, co jest dla wielu zaletą. Jeśli jednak mieszkając w centrum masz samochód, to niestety możesz mieć trudności z jego parkowaniem. Parkingi podziemne przeznaczone dla mieszkańców znajdują się tylko przy nowoczesnych apartamentowcach, których nie jest zbyt wiele. Pozostali właściciele samochodów muszą liczyć na łut szczęścia, gdyż o wyznaczonych miejscach parkingowych możesz jedynie pomarzyć.
Kolejną wadą mieszkania w centrum Warszawy jest trudniejszy dostęp do terenów zielonych. Nie dotyczy to co prawda wszystkich lokalizacji, bo mieszkańcy okolic Łazienek z pewnością nie mogą narzekać na brak zieleni, ale są miejsca, w których dominuje beton. W takich miejscach spacer w otoczeniu zieleni jest niemożliwy i trzeba szukać atrakcyjnych miejsc nieco dalej od swojego miejsca zamieszkania.
Centrum Warszawy – czy to dobre miejsce do zamieszkania?
Analizując wszystkie powyższe zalety i wady nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy warto mieszkać w centrum Warszawy. Wiele zależy bowiem od trybu życia i sposobu spędzania wolnego czasu. Może się też okazać, że to, co na pozór atrakcyjne, po dłuższym czasie bywa męczące. Dlatego rozważając mieszkanie w centrum miasta warto poważnie zastanowić się, czy faktycznie chcesz zamieszkać w centrum Warszawy, czy może wolisz bywać tam tylko okazjonalnie.
Pomocne materiały: