PoradyMieszkanie za remont - co to za program i kto może z...

Mieszkanie za remont – co to za program i kto może z niego skorzystać

Powiązane artykuły:

Niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe dużej liczby mieszkańców to problem, z którym boryka się wiele miast w Polsce. Jednocześnie jest wiele mieszkań komunalnych, które nie nadają się do zamieszkania ze względu na ich stan techniczny. Rozwiązaniem tego problemu ma być program „Mieszkanie za remont”, który jest realizowany w różnych miastach Polski. Zobaczmy, co to za program i kto może z niego skorzystać.

Program „Mieszkanie za remont” – założenia podstawowe

U podstaw pomysłu na program „Mieszkanie za remont” leżą z jednej strony stale niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, których nie stać na kupno własnego mieszkania. Z drugiej zaś mieszkania należące do miasta i gminy, które ze względu na swój stan techniczny nie nadają się do zamieszkania. Powstał zatem program, który pozwala znaleźć mieszkania osobom, które zdecydują się na jego remont. Nie jest to jednak mieszkanie na własność, lecz mieszkanie na wynajem, często dożywotni oraz możliwość płacenia czynszu za wynajem na preferencyjnych warunkach, a niejednokrotnie również okresowe zawieszenie opłat.

Dzięki temu miasto może wspomóc osoby mniej zamożne, których nie stać ani na kredyt hipoteczny ani na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Jednocześnie podnosi też standard techniczny mieszkań, które bez remontu nie nadawały się do zamieszkania, a miasto nie miało środków na przeprowadzenie remontu na własny koszt. Mamy zatem przykład programu, w którym zyskuje każda ze stron.

Programu „Mieszkanie za remont” – kto może skorzystać?

Jak wyżej wspomniano, program „Mieszkanie za remont” jest adresowany do określonej grupy społecznej i nie każdy ma prawo z niego skorzystać. Dokładne warunki formalne są przygotowywane przez gminę, która oferuje mieszkania w ramach tego programu, ale w większości z nich wśród warunków znajdują się:

  • stałe zamieszkanie na terenie danej gminy,
  • brak prawa własności lub współwłasności do innej nieruchomości na terenie danej gminy,
  • wysokość dochodu nieprzekraczająca określonych w danej gminie widełek,
  • mieszkanie w przeludnionym lokalu,
  • posiadanie środków finansowych pozwalających na wykonanie remontu.

Jak widać jednym z kryteriów są dochody w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. W zależności od gminy różnią się one dość znacznie. Dla przykładu w Szczecinie dochód nie może przekroczyć 2805zł, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 2255zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Dochód we Wrocławiu może być sporo wyższy: 4378,08 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 3752,64 na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Rozbieżności są zatem spore, dlatego warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi wysokości dochodów w danym mieście.

Jakie mieszkanie można wybrać w ramach programu „Mieszkanie za remont”?

W ramach programu „Mieszkanie za remont” dostępne są głównie mieszkania komunalne, rzadziej mieszkania socjalne. Różnica pomiędzy nimi dotyczy przede wszystkim statusu majątkowego osób, dla których są one przeznaczone. Mieszkania komunalne to lokale przeznaczone dla osób, które mają dochody, ale są one zbyt niskie, by mogły uzyskać kredyt hipoteczny. Z kolei mieszkania socjalne, to mieszkania dla osób najuboższych znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowej: bezdomnych, bezrobotnych.

Gdzie działa program „Mieszkanie za remont”?

Program „Mieszkanie za remont” działa w różnych gminach w Polsce, zarówno tych większych, jak i mniejszych. W 2022 roku z tego programu mogą skorzystać m.in. mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Gdańska i Sopotu. Jest on również dostępny na Górnym Śląsku: w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu czy Chorzowie. Warszawa na razie nie oferuje takiej możliwości, ale radni skierowali interpelację do prezydenta miasta w sprawie wprowadzenie programu „Mieszkanie za remont” również w stolicy. Czas zatem pokaże, jak sytuacja się rozwinie.

Jak złożyć wniosek w ramach programu „Mieszkanie za remont”?

Podstawą do uzyskania mieszkania w ramach programu „Mieszkanie za remont” jest złożenie wniosku wraz ze stosownymi załącznikami (m.in. zaświadczenie o dochodach, oświadczenie o braku własności innej nieruchomości). W zależności od miasta nabór wniosków przeprowadzany jest okresowo. Na przykład w Krakowie I edycja programu zakończyła się w czerwcu 2022 roku, a kolejna jeszcze nie została ogłoszona. Chcąc z niego skorzystać warto śledzić informacje na stronach lokalnych lub skontaktować się z wydziałem gospodarski komunalnej danej gminy. Tam z pewnością będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jak składać wnioski i w jakim terminie należy to zrobić.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: