Wiadomości dla nieruchomościProgram Moja Woda - możesz dostać nawet 6000 zł!

Program Moja Woda – możesz dostać nawet 6000 zł!

Powiązane artykuły:

Gromadzenia deszczówki i jej ponowne wykorzystywanie do celów gospodarczych to godna pochwały postawa proekologiczna. Świadomość społeczna korzyści z takiego postępowania rośnie, a zachętą do szerszego retencjonowania wód opadowych są dotacje, które można uzyskać na ten cel. Jeśli troska o środowisko naturalne leży Ci na sercu, to poznaj program „Moja Woda”, w ramach którego możesz uzyskać nawet 6000zł dotacji.

Program Moja Woda – kto może skorzystać?

Program Moja Woda jest przeznaczony dla właścicieli, współwłaścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, na których znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Nie mogą jednak skorzystać osoby, które już otrzymały dotację z programu Moja Woda, gdyż jest to dotacja jednorazowa.

Z dotacji mogą skorzystać osoby planujące budowę budynku mieszkalnego lub inwestorzy w trakcie realizacji budowy, pod warunkiem, że budowane budynki zostaną oddane do użytkowania przed złożeniem dokumentów o dotację.

Na co można dostać dotację z programu Moja Woda?

Program Moja Woda przewiduje dofinansowanie zakupu, dostawy, montażu, budowy, rozbudowy i uruchomieniu instalacji, które pozwolą na zbieranie i ponowne wykorzystywanie wód opadowych i roztopowych. Do najważniejszych kosztów, na które można otrzymać dotację należą instalacje:

  • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych),
  • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemności minimum 2 m3,
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte),
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych na dachach – „zielone dachy” (warstwa drenażowa) bez kosztów nasadzeń,
  • do wykorzystywania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowych (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego w ramach inwestycji zbiornika).

Co ważne, instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody opadowej i roztopowej muszą gwarantować ich pozostanie i ponowne wykorzystanie na terenie nieruchomości, której dotyczy przedsięwzięcie. Oznacza to, że wody opadowe i roztopowe nie mogą zostać odprowadzane do kanalizacji deszczowej czy rowów odwadniających pozwalających na odprowadzenie wód opadowych poza teren nieruchomości.

Jaka dotacja z programu Moja Woda?

Maksymalna kwota dotacji, którą można otrzymać w ramach programu Moja Woda wynosi 6000zł. Wprowadzono jednak jeszcze dodatkowe warunki:

  • minimalny koszt instalacji, pozwalającej na otrzymanie dotacji wynosi 2000zł, a minimalna wielkość zbiornika 2m3,
  • kwota dotacji nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych.

Łączny fundusz dopłat w ramach programu Moja Woda wynosi 338 mln zł, a wnioski będą przyjmowane do wyczerpania środków, ale nie później niż do 30 czerwca 2024 roku.

Jak uzyskać dotację z programu Moja Woda?

Pierwszym krokiem do dotacji jest rejestracja na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedniego dla województwa, na terenie którego będzie realizowana inwestycja. Po rejestracji znajdziesz tam formularz wniosku wraz z instrukcją jego wypełnienia. Po wypełnieniu wniosku musisz złożyć jego niepodpisaną wersję elektroniczną w pdf poprzez konto beneficjenta oraz wersję podpisaną poprzez profil zaufany lub wysłać podpisany w wersji papierowej na adres WFOŚiGW. Dla przyspieszenia rozpatrywania wniosku lepiej wybrać podpis przez profil zaufany.

Po otrzymaniu informacji, że wniosek został zaakceptowany, możesz przystąpić do zakupu wszelkich niezbędnych materiałów oraz realizacji inwestycji. Podczas wykonywania prac wykonuj zdjęcia kolejnych etapów. Będzie to dokumentacja fotograficzna, którą przedstawisz wraz z rachunkami za materiały i prace do rozliczenia dotacji. Wszystkie powyższe dokumenty należy złożyć do 31.07.2024 roku, a wypłata dofinansowania nastąpi do 31.12.2024 roku.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: