Baza wiedzyBudowa domu na pochyłej działce - na co się przygotować?

Budowa domu na pochyłej działce – na co się przygotować?

Powiązane artykuły:

Budowa domu to przedsięwzięcie, do którego warto się dobrze przygotować. W idealnym świecie wybrana działka jest płaska, kwadratowa i ma wjazd od północy. W rzeczywistości trudno znaleźć taki ideał i bardzo wiele osób, nie tylko tych, które budują dom w górach, decyduje się na budowę domu na pochylonej działce budowlanej. Sprawdźmy, jakie trudności i problemy mogą się z tym wiązać.

Wyrównanie terenu działki – czy zawsze potrzebne?

Spadek terenu działki nie zawsze należy uznać za wadę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dom na zboczu, a okaże się, że dobry architekt spadek terenu może doskonale wykorzystać. W ten sposób powstając bardzo ciekawe projekty, skrojone na miarę zastanych warunków.

Trzeba jednak mieć świadomość, że w takiej sytuacji raczej nie sprawdzą się gotowe projekty domów, lecz konieczne będzie zamówienie projektu indywidualnego. To pozwoli nie tylko idealnie dopasować projekt domu do terenu działki, ale również do potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Niestety to rozwiązanie dość kosztowne i może się okazać, że taniej będzie zdecydować się na wyrównanie terenu działki i budowę domu według projektu gotowego.

Posadowienie domu na zboczu wiąże się również z badaniem tzw. stateczności gruntów, bez którego realizacja zaplanowanej inwestycji może skończyć się fiaskiem ze względu na osuwiska. W takim przypadku rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiednich wzmocnień fundamentów, dzięki którym będą one odporne na ewentualne osuwiska. Czasem jednak koszty takiego rozwiązania są tak duże, że lepszą opcją jest jednak niwelacja terenu działki i budowa domu na płaskiej działce.

Wyrównanie terenu na działce budowlanej – jak się za to zabrać?

Wyrównanie terenu działki to zadanie, które wymaga przygotowania formalnego. Przede wszystkim należy wykonać pomiary geodezyjne pozwalające określić poziom działki i wyznaczyć płaszczyznę potrzebną do zabudowy. Dzięki pomiarom będzie wiadomo jaka ilość gruntu musi być usunięta lub nadsypana, by działka była płaska i nadawała się na budowę domu.

Zanim jednak zaczniesz przeprowadzenie niwelacji terenu i wpuścisz na działkę koparki i walce, to musisz pamiętać o uzyskaniu pozwolenia na budowę domu oraz zgłoszeniu prac budowlanych. Wyrównanie terenu działki to prace budowlane należące do prac przygotowawczych, więc najlepiej wykonać je już po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu i zgłoszeniu rozpoczęcia prac budowlanych. Jeśli chcesz wyrównać teren działki budowlanej wcześniej, zanim wystąpisz o pozwolenie na budowę, to możesz wykonać te prace na tzw. zgłoszenie. Jeśli urząd w ciągu 21 dni nie odezwie się do Ciebie, to masz tzw. milczącą zgodę i możesz rozpocząć niwelację terenu działki.

Inne problemy przy budowie domu na pochyłej działce

Budowa domu na pochyłej działce budowlanej wymaga nie tylko dopasowania projektu do terenu działki lub jego niwelacji, ale również dodatkowych zabezpieczeniach wokół domu. Jeśli dom będzie stał poniżej szczytu zbocza, to konieczne będzie wykonanie odwodnienia terenu, by płynąca po zboczu woda nie podmywała fundamentów.

Jeśli przeprowadzono niwelację terenu działki i dom będzie stał na płaskim terenie, to konieczne może być wykonanie murków oporowych chroniących pozostałe zbocze przed osuwaniem się. Masywność i wielkość murków jest uzależniona od kąta pochylenia zbocza oraz warunków geologicznych na terenie działki.

Jak widać budowa domu na pochyłej działce może nastręczać sporo problemów i generować dodatkowe koszty. Gdy jednak zestawisz z tym widoki, których na działkach tego rodzaju raczej nie brakuje, to sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki widok nie jest jednak tego wart.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: