Baza wiedzyWynajem mieszkania przez agencję - zalety i wady

Wynajem mieszkania przez agencję – zalety i wady

Powiązane artykuły:

Niektórzy uważają, że biura nieruchomości zajmują się jedynie pośrednictwem w sprzedaży i kupnie nieruchomości. To błędne przekonanie, gdyż agencje nieruchomości pośredniczą również w wynajmie, nie tylko lokali biurowych i użytkowych, ale również mieszkań. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady wynajmu mieszkania przez agencję.

Wynajem mieszkania przez agencję – korzyści

Zlecenie pośrednictwa w wynajmie mieszkania agencji nieruchomości to znaczne ułatwienie, szczególnie jeśli po raz pierwszy występujesz w roli wynajmującego. Pośrednik nieruchomości podpowie wysokość czynszu najmu, pomoże w rozmowach z potencjalnymi najemcami oraz będzie służył wsparciem podczas negocjacji, podpisywaniu umowy najmu oraz przekazaniu lokalu. Można więc powiedzieć, że będzie Twoim przewodnikiem, który pomoże Ci uniknąć błędów przy wynajmie mieszkania.

Współpracując z biurem nieruchomości na wyłączność, możesz przekazać pośrednikowi klucze do mieszkania i nie musisz być obecny podczas prezentacji mieszkania potencjalnym zainteresowanym. Dzięki temu zyskujesz sporo czasu i nie musisz przeorganizowywać swojego dnia tylko dlatego, że ktoś chce zobaczyć Twoje mieszkanie na wynajem. To duże ułatwienie, szczególnie jeśli wynajmowane mieszkanie znajduje się na drugim końcu miasta lub poza miejscem Twojego zamieszkania.

Decydując się na pomoc biura nieruchomości w wynajmie mieszkania nie musisz samodzielnie ogłaszać mieszkania i poszukiwać klientów. Korzystasz z systemu promocji stosowanego przez agencję, która umieszcza ogłoszenie o wynajmie na swojej stronie internetowej, w witrynie biura oraz w wielu miejscach w internecie. Biura nieruchomości mają również swoje bazy klientów poszukujących, którym proponują oferty mieszkań na wynajem. Dzięki temu możesz dotrzeć do klientów korporacyjnych oraz firm zajmujących się relokacją. Ogłaszając wynajem swojego mieszkania bezpośrednio nie masz szans do nich dotrzeć, gdyż zawsze korzystają one z pośrednictwa agencji nieruchomości, gdy szukają mieszkań dla pracowników i osób przyjeżdżających do Polski na kontrakty.

Wynajem mieszkania przez agencję – wady

Jak możesz się domyślić, biura nieruchomości nie są instytucjami charytatywnymi i za swoje usługi pobierają wynagrodzenie. Wynajem mieszkania przez agencję wiąże się zatem z podpisaniem umowy pośrednictwa w najmie, a tym samym z obowiązkiem uiszczenia prowizji, gdy umowa najmu zostanie podpisana. Zwykle prowizja dla biura nieruchomości określana jest w równowartości czynszu najmu. Najczęściej jest to czynsz jednomiesięczny, a więc za wynajem mieszkania przez agencję zapłacisz od tysiąca do kilku tysięcy złotych.

Jak widzisz, istnieje wiele korzyści, która sprawiają, że warto skorzystać z usług pośrednika przy poszukiwaniu najemców dla swojego mieszkania. Korzyści jest zdecydowanie więcej niż wad, a na wspomnianą wyżej wadę w postaci prowizji dla biura nieruchomości trzeba spojrzeć również z innej perspektywy. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że szeroka sieć kontaktów biura nieruchomości oraz odpowiednia promocja mieszkania na wynajem sprawia, że szybciej znajdziesz nowego najemcę. Krócej będziesz więc ponosić koszty pustostanu, więc koszt prowizji bardzo szybko Ci się zwróci.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: