ArtykułyJak negocjować cenę mieszkania?

Jak negocjować cenę mieszkania?

Powiązane artykuły:

Pisaliśmy ostatnio o tym, że ceny transakcyjne różnią się o co najmniej kilka procent od cen ofertowych. Niektórym udaje się wynegocjować nawet dużo większe obniżki i kupują mieszkanie w cenie niższej o kilkanaście procent, zyskując na tym kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Po takich transakcjach pojawiają się pytania jak negocjować cenę mieszkania, więc przygotowaliśmy krótki poradnik, który może w tym pomóc.

Negocjacje ceny mieszkania na rynku wtórnym – jak się do nich przygotować

Na rynku wtórnym sprzedawane są mieszkania używane, a zatem dużo łatwiej jest znaleźć pretekst do negocjacji niż w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, które będą użytkowane po raz pierwszy. Zanim jednak zaczniesz szukać pomysłów na to, w jaki sposób negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego, musisz zacząć od dobrego poznania rynku nieruchomości. Przede wszystkim sprawdź, jak duża jest oferta rynkowa mieszkań podobnych czyli mieszkań o zbliżonej lokalizacji i metrażu. Jeśli okaże się, że oferowanych mieszkań jest dużo, to przyjrzyj się datom publikacji ogłoszeń. Im dłużej ogłoszenia są widoczne na portalach, tym łatwiej będzie Ci negocjować cenę, gdyż to może oznaczać, że mieszkania tego rodzaju nie cieszą się dużą popularnością. W trudniejszej pozycji negocjacyjnej będziesz wtedy, gdy okaże się, że mieszkania o podobnym metrażu i lokalizacji sprzedają się na pniu (tak jak np. kawalerki), bo wtedy negocjacje cenowe mogę być zdecydowanie trudniejsze.

W ramach przygotowań do negocjacji dobrze jest również sprawdzić wysokość cen transakcyjnych dla mieszkań tego samego rodzaju i w tej lokalizacji. Jest co najmniej kilka portali, które za kilkadziesiąt złotych udostępniają raport z cenami transakcyjnymi z okolicy. Warto z takiej możliwości skorzystać, gdyż dobre negocjacje mogą obniżyć cenę mieszkania o co najmniej kilka tysięcy, a zatem wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych zwróci się wielokrotnie.

Co może pomóc w negocjacji ceny mieszkania na rynku wtórnym?

Podczas negocjacji ceny mieszkania na rynku wtórnym warto pamiętać o tym, żeby podejść do tematu bez zbędnych emocji. Próbując negocjować cenę mieszkania nic nie tracisz, a możesz jedynie zyskać. Musisz jednak pamiętać, że duże znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia będzie miało Twoje zachowanie. Jeśli właściciel zauważy, że bardzo zależy Ci na zakupie, to będzie mniej skłonny do ustępstw cenowych, bo widział błysk w Twoim oku już podczas oglądania mieszkania. Musisz zatem starać się zachować emocje na wodzy i w wyważony sposób zaprezentować swoje propozycje cenowe.

Negocjacje ceny mieszkania zwykle opierają się na solidnych argumentach, które obiektywnie mają wpływ na wartość nieruchomości. Należy do nich stan techniczny mieszkania i klatki schodowej, układ funkcjonalny wnętrza, piętro, układ mieszkania względem stron, dodatkowe miejsce do przechowywania: garaż, komórka lokatorska, miejsce parkingowe oraz otoczenie, w jakim blok jest wybudowany. Zawsze mniej chętnie kupowane są mieszkania na parterze oraz na wysokich piętrach w blokach bez windy, mieszkania od strony północnej, z długim lub nieustawnym przedpokojem czy w blokach, w których wygląd klatek schodowych pozostawia wiele do życzenia. Jeśli więc któryś z tych mankamentów dotyczy mieszkania będącego przedmiotem Twojego zainteresowania, to masz szerokie pole do negocjacji i możesz uzyskać obniżkę rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podczas wysuwania argumentów musisz jednak pamiętać, by nie być za bardzo drobiazgowym i by nie szukać przysłowiowej „dziury w całym”, zwłaszcza jeśli uwagi te będą dotyczyły wnętrza mieszkania. Właściciel może być bowiem związany emocjonalnie ze sprzedawaną nieruchomością i argumenty odwołujące się do stylu wykończenia mogą być dla niego trudne do udźwignięcia. Jednym słowem może zniechęcić się do wszelkich rozmów, co nie tylko zamknie drogę do negocjacji ceny, ale również spowoduje odmowę sprzedaży mieszkania. Unikaj więc takich sytuacji, jeśli rzeczywiście zależy Ci na oglądanym mieszkaniu.

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku pierwotnym?

Nieco inaczej wyglądają negocjacje ceny mieszkania na rynku pierwotnym. W tym przypadku dużo zależy od etapu realizacji inwestycji oraz od strategii działania dewelopera. Łatwiej można negocjować cenę mieszkania, gdy inwestycja została już rozpoczęta i mieszkania nie sprzedają się tak szybko, jak deweloper tego oczekiwał, niż wtedy, gdy niemal wszystkie mieszkania zostały zarezerwowane w momencie wypuszczenia informacji o ofercie. Niekiedy duże rabaty można uzyskać kupując ostatnie mieszkania w danej inwestycji, zwłaszcza gdy budynek już stoi i deweloper chce zakończyć proces sprzedaży jak najszybciej, bo utrzymanie biura sprzedaży i marketing jest droższy niż rabat udzielony klientowi chętnemu na zakup.

W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym należy pamiętać, że korzystna oferta może dotyczyć nie tylko obniżki ceny, ale również takich czynników jak dodatkowe miejsce parkingowe lub zamykany garaż, większa komórka lokatorska, wykonanie zmian lokatorskich bez ponoszenia dodatkowych opłat czy wyposażenie dodatkowe w mieszkaniu, jak np. montaż drzwi wewnętrznych. Deweloperzy częściej są skłonni iść na ustępstwa tego rodzaju, które nie są związane z obniżeniem przychodów, dlatego przed rozmową z deweloperem warto zastanowić się nad strategią negocjowania. Może się bowiem okazać, że pakiet dodatków do oferty będzie miał dla Ciebie większą wartość niż obniżka ceny mieszkania, jaką mógłbyś uzyskać skupiając się jedynie na tym, by obniżyć cenę mieszkania.

Jak widzisz odpowiedź na pytanie jak negocjować cenę mieszkania wcale nie jest taka prosta i oczywista. Wiele zależy od tego, czy będziesz kupować mieszkanie na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym oraz od ogólnej sytuacji na rynku nieruchomości. Gdy podaż przeważa nad popytem masz dużo szersze pole negocjacji ceny mieszkania niż wtedy, gdy mieszkania sprzedają się jak świeże bułeczki i oferty mieszkań znikają w mgnieniu oka. Zawsze jednak możesz próbować negocjować cenę, bo nic nie tracisz, a możesz zyskać całkiem niezłą sumkę, która może wystarczyć na umeblowanie kupionego mieszkania.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: