ArtykułyJak tanio i dobrze wykończyć mieszkanie?

Jak tanio i dobrze wykończyć mieszkanie?

Powiązane artykuły:

Zakup mieszkania to bardzo duży wydatek, który niejednokrotnie wiąże się z zaciągnięciem wieloletniego kredytu. Nic zatem dziwnego, że wiele osób bardzo stara się ograniczyć koszty dodatkowe, które wiążą się z tym zakupem, a więc między innymi koszty remontu i wykończenia mieszkania. Zobaczmy zatem, czy i jak można tanio i dobrze wykończyć mieszkanie.

Wykończenie mieszkania – zacznij od planowania

Najważniejszym etapem, od którego powinieneś zacząć wykończenie mieszkania, jest planowanie zakresu prac. Inaczej planuje się wykończenie mieszkania kupionego od dewelopera, a inaczej remont mieszkania kupionego na rynku wtórnym. W pierwszym przypadku można skupić się wyłącznie na elementach wyposażenia, natomiast w drugim przypadku konieczne może być nie tylko malowanie ścian czy remont łazienki, ale również wymiana instalacji. Zakres tych prac w dużej mierze będzie wpływał na koszt wykończenia mieszkania i w niektórych przypadkach może okazać się, że trzeba będzie iść na pewne kompromisy. Ich znalezienie wymaga jednak najpierw spisania listy wszystkich prac, które powinny zostać wykonane. Tylko wtedy można będzie określić, które prace wykończeniowe są ważniejsze, a które mogą poczekać.

Szacowanie kosztów

Po sporządzeniu listy prac remontowo-wykończeniowych czas na szacowanie kosztów ich wykonania. Składają się na nie koszty robocizny i koszty materiałów wykończeniowych. Jeśli nie masz żadnej wiedzy na temat obowiązujących stawek, to możesz poprosić o wstępną wycenę kilka firm remontowych, co pozwoli Ci poznać rząd wielkości kosztów, z którymi musisz się liczyć. Ceny te powinny być do siebie zbliżone, ale na pewno musisz liczyć się z tym, że koszty robocizny przy remoncie w Warszawie będą wyższe niż w mniejszych miastach.

Drugą istotną zmienną znacząco wpływającą na wysokość kosztów wykończenia mieszkania jest koszt materiałów wykończeniowych. W tym przypadku trudno będzie o jasne widełki, gdyż materiały wykończeniowe mogą mieć bardzo różne ceny i niektórzy mówią nawet, że „sky is the limit”. Trudno zatem zastosować tutaj jakieś średnie i trzeba bazować na cenach wstępnie wybranych materiałów, żeby można było określić ile będzie kosztować wykończenie nowego mieszkania.

Gdzie szukać oszczędności przy wykończeniu mieszkania?

Po wstępnym szacowaniu kosztów może okazać się, że uzyskana suma przyprawi Cię o palpitacje serca i stwierdzisz, że budżet na wykończenie nie pozwala Ci na realizację wszystkich założeń. W takiej sytuacji musisz szukać kompromisów i oszczędności, by jednak udało się zmieścić w budżecie założonym na urządzenie mieszkania.

Szukając oszczędności, zwłaszcza przy remoncie mieszkania, musisz pamiętać, że nie wszystkie prace warto odkładać na później. Jeśli planujesz remont łazienki, a instalacja wod.-kan. nie jest już najmłodsza i dobrze byłoby ją wymienić, to nie rezygnuj z jej wymiany. To co prawda dodatkowy koszt, ale lepiej ponieść go na etapie remontu niż później, gdyby pękła rura. Koszty usuwania zniszczeń spowodowanych tą awarią byłyby z pewnością zdecydowanie wyższe, gdyż wymagałyby demontażu części płytek i ponownego ich układania.

Pamiętaj również, że zwykle najbardziej kosztowne jest wykończenie łazienki i kuchni, więc szukając oszczędności warto szukać tańszych elementów wyposażenia. Nie znaczy to, że trzeba rezygnować z jakości, ale warto szukać okazji w marketach budowlanych. Często zdarzają się dobre oferty na końcówki serii płytek renomowanych producentów, których sklep chce się już pozbyć z magazynu, a dostępna ilość pozwala na wykończenie niewielkiej łazienki w bloku. Oszczędność kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych na metrze kwadratowym oznacza kilkaset złotych na całej łazience, co przy ograniczonym budżecie może oznaczać możliwość wykonania dodatkowych prac wykończeniowych.

W kuchni z kolei największym kosztem są meble kuchenne i sprzęt AGD, więc wybierając je również szukaj rozwiązań o dobrym stosunku jakości do ceny. Prawdopodobnie tańszym rozwiązaniem będzie wybór mebli kuchennych modułowych niż zamówienie mebli na wymiar u stolarza, a ich jakość będzie porównywalna. Z kolei wybierając sprzęt AGD zastanów się, czy musi to być sprzęt do zabudowy, bo produkty tego typu potrafią kosztować kilkakrotnie więcej niż sprzęt wolnostojący. Oszczędność rzędu kilkuset złotych na kuchence, lodówce i zmywarce może dać już kilka tysięcy złotych, które będzie można wykorzystać na inne prace wykończeniowe.

Niektórzy chcąc tanio wykończyć mieszkanie decydują się na jego wykończenie samodzielnie lub z pomocą rodziny. Jeśli znasz się na pracach wykończeniowych i umiesz to robić, lub masz w rodzinie fachowców, to faktycznie w ten sposób możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Musisz jednak poświęcić czas na wykonanie tej pracy, co może być trudne do zrealizowania. Pamiętaj też, że wykonanie niektórych prac wymaga specjalnych uprawnień, więc nie wymieniaj na własną rękę instalacji elektrycznej czy gazowej, bo może to być dramatyczne w skutkach.

Tanie wykończenie mieszkania? Rozsądny kompromis to jest to!

Jak widzisz ograniczony budżet na wykończenie mieszkania zwykle będzie oznaczał poszukiwanie kompromisów. W takiej sytuacji lepiej nie odkładać na później remontów instalacji, a szukając oszczędności w łazience szukać okazji, wybierając dobrą jakość w dobrej cenie, bo ze względu na koszt układania płytek lepiej to zrobić raz, a porządnie. Są jednak takie elementy wyposażenia, które później jest dużo łatwiej zmienić, więc na początek można pomyśleć o tańszym rozwiązaniu. Być może marzysz o podłodze z olejowanego drewna egzotycznego, ale w związku z ograniczonym budżetem nie możesz sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji na początek możesz wybrać znacznie tańsze panele podłogowe, a po jakimś czasie wymienić je na wymarzone drewno. Panele układa się jako podłogę pływającą, więc ich późniejszy demontaż nie oznacza dużego rozgardiaszu i jest z pewnością dużo mniej kłopotliwy niż ewentualna wymiana płytek w łazience.

Jednym słowem, jeśli chcesz tanio wykończyć mieszkanie, gdyż masz ograniczony budżet, to musisz szukać rozsądnych kompromisów i patrzeć nieco dalej w przyszłość, by oszczędności nie odbiły się czkawką. W niektórych sytuacjach, gdy mieszkanie nie jest w stanie deweloperskim, ale kupione zostało na rynku wtórnym, rozsądne może być pozostawienie przez pewien czas mieszkania w aktualnym stanie i przeczekanie do momentu, gdy zbierzesz odpowiednie zasoby finansowe i będziesz miał nieco mniej ograniczeń.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: