Wiele osób planując zakup domu zastanawia się, czy lepiej kupić dom gotowy do zamieszkania, dom w stanie deweloperskim czy może lepiej budować od podstaw. Niektórzy rozważają również zakup domu w stanie surowym otwartym lub zamkniętym, upatrując w takim rozwiązaniu szeregu korzyści. Zobaczmy zatem, czy faktycznie warto kupić budynek w stanie surowym.
Dom w stanie surowym – co to znaczy?
Stan surowy to termin stosowany powszechnie, mimo że nigdzie nie został jednoznacznie zdefiniowany. Można jednak przyjąć, że dom w stanie surowym to budynek, który ma wykonane ściany nośne, kominy, strop nad parterem oraz więźbę dachową. Nie ma natomiast żadnych instalacji wewnętrznych, poza tą częścią kanalizacji, którą przeprowadza się pod fundamentami i wylewką z chudego betonu. Taki stan nazywany jest domem w stanie surowym otwartym, w odróżnieniu od domu w stanie surowym zamkniętym, który jest również wyposażony w drzwi, okna i bramę garażową.
We wnętrzu budynku w stanie surowym nie ma jeszcze żadnych instalacji, zwykle nie ma również ścianek działowych ani tynków, wylewek czy innych elementów wykończenia. Daleko mu zatem nie tylko do stanu budynku gotowego do zamieszkania, ale nawet do domu w stanie deweloperskim, które stanowią również istotną część oferty rynkowej.
Zalety zakupu domu w stanie surowym
Rozważając zakup domu w stanie surowym warto poznać zalety tego rozwiązania. Do najważniejszych należy z pewnością fakt, że wszelkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz budowę przyłączy już zostały załatwione. Odpada zatem całkiem sporo „papierologii”, która dla wielu jest jedną z głównych przeszkód na drodze do realizacji marzenia o domu swoich marzeń.
Kupując dom w stanie surowym nie musimy również zajmować się nadzorowaniem grubych robót budowlanych, a mimo to mamy pełną kontrolę nad dalszym etapem budowy. Możemy zatem dopasować układ ścianek działowych do potrzeb naszej rodziny, zaplanować odpowiednie rozprowadzenie instalacji, a nawet mieć wpływ na to, jaki system ogrzewania zostanie zamontowany. Mamy również pełny wpływ na to, jakie materiały wykończeniowe zostaną użyte, dzięki czemu dom będzie wykończony w sposób zgodny z naszymi potrzebami i gustami.
Zakup domu w stanie surowym – wady
Mimo wskazanych wyżej zalet, stan surowy domu ma również wady. Do najważniejszych należy z pewnością brak możliwości zmiany miejsca posadowienia budynku oraz wyboru technologii, w której wybudowane są ściany. Jeśli budynek jest w stanie surowym zamkniętym, to kupujący nie może już wybrać okien czy drzwi.
Z pewnością do wad może należeć cena budynku, która będzie z pewnością wyższa niż koszt wybudowania budynku we własnym zakresie. Niektórzy powiedzą również, że dla nich wadą będzie czas potrzebny na wykończenie domu, który wyniesie co najmniej kilka miesięcy i jest wynikiem nie tylko zakresu prac, ale również kwestii technologicznych. Tynki i wylewki muszą bowiem dobrze wyschnąć, zanim będzie można przystąpić do ich dalszego wykańczania.
Czy warto kupić dom w stanie surowym?
Znając zalety i wady, jakie ma budynek w stanie surowym czas spróbować znaleźć odpowiedź na zadane w tytule pytanie, czy warto go kupić. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna, bo zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby, możliwości finansowe, zasoby czasowe oraz podejście do tematu wykańczania wnętrz. Jeśli należysz do osób, które chcą mieć wpływ na wygląd i układ wnętrza, nie musisz przeprowadzać się do domu od razu po zakupie, a za największą wadę budowy domu uważasz formalności, to z pewnością dom w stanie surowym będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcesz się przeprowadzić do domu jak najszybciej, masz budżet, który pozwoli na zakup domu wykończonego, to lepiej będzie wybrać dom gotowy do wprowadzenia lub dom w stanie deweloperskim, którego wykończenie będzie znacznie szybsze niż budynku w stanie surowym. W takiej sytuacji stan surowy byłby jedynie źródłem frustracji i z pewnością jego zakup nie byłby dopasowany do Twoich potrzeb.
Pomocne materiały: