Aranżacja wnętrzPoniemiecki dom z czerwonej cegły - hit czy kit?

Poniemiecki dom z czerwonej cegły – hit czy kit?

Powiązane artykuły:

Przeglądając portale wnętrzarskie możemy spotkać wiele artykułów pokazujących metamorfozy starych domów. Pojawiają się tam duże dwory czy pałace, które ze względu na ceny są dostępne dla nielicznych, ale również domy poniemieckie, które można nabyć za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Zobaczmy zatem, co mają w sobie poniemieckie domy znajdujące nowych właścicieli.

Poniemieckie domy – czym się charakteryzują?

Większość z nas słysząc poniemiecki dom ma na myśli sobie solidny dom zbudowany z czerwonej cegły i nieotynkowany na zewnątrz. Poniemiecki dom może być jednak również wytynkowany albo zbudowany z tzw. muru pruskiego. Najczęściej ma zwartą bryłę, spadzisty dach oraz okna w otworach z łukowym sklepieniem. Solidne grube mury zimą zapewniają ciepło, a latem z kolei nie nagrzewają się mocno, dzięki czemu we wnętrzu domu panuje miły chłód. Bardzo często domy poniemieckie do domy parterowe z dużym strychem, który nie ma funkcji użytkowej, a służył jako miejsce do przechowywania nieużywanych przedmiotów czy suszenia prania.

Poniemieckie domy możemy spotkać na terenach zachodniej Polski, na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach czyli na dawnych terenach Prus i zaboru niemieckiego. Większość z nich to budynki wybudowane na początku XX w., a niektóre z nich zostały wybudowane jeszcze w XIX w. W przypadku domów położonych na wsiach, obok domu znajdują się zabudowania gospodarskie, bardzo często również murowane.

Wiele domów poniemieckich nadal jest zamieszkałych i pozostaje w dobrej formie, co zawdzięczają remontom i bieżącej konserwacji, ale są również i takie, które niszczały przez lata i wymagają solidnego remontu. To właśnie te ostatnie są najczęściej bohaterami spektakularnych metamorfoz, dzięki którym odzyskują świetny wygląd i przez kolejne lata będą mogły służyć nowym mieszkańcom.

Każdy poniemiecki dom ma swoją ciekawą historię, nierzadko burzliwą. Zawirowania historyczne sprawiły, że jego pierwotni właściciele zostali przesiedleni, a w ich domu zamieszkali przesiedleńcy ze wschodu. To oni najczęściej wyruszali na tzw. Ziemie Odzyskane, by znaleźć nowe miejsce do mieszkania dla swoich rodzin.

Dom poniemiecki do remontu

Poniemiecki dom wolnostojący położony w spokojnej okolicy to dla wielu osób marzenie o spokojnym życiu w zgodzie z naturą. Można spotkać wiele historii tego rodzaju, w których poszukujący domu do zakupu zobaczyli poniemiecki dom i zakochali się w nim od pierwszego wejrzenia. Przyczyną było nie tylko świetne położenie, ale również nobliwy charakter domu, który dodawał mu atrakcyjności. Jeśli dodamy do tego, że dom poniemiecki zbudowany z czerwonej cegły idealnie pasuje do wnętrz w stylu loft, które są aktualnie bardzo trendy, to trudno się dziwić, że cieszy się on taką popularnością.

Kupujący dom poniemiecki muszą mieć jednak świadomość, że w przypadku zakupu domu do remontu trzeba się liczyć z przeróżnymi niespodziankami, jakie mogą pojawić się w jego trakcie. Nawet najlepsza ekspertyza budowlana nie da odpowiedzi na to, co dokładnie kryje się pod tynkami, podłogami czy na strychu, a co może wpływać na koszty remontu.

Bez wątpienia dom poniemiecki ma mocne mury, które przetrwają kolejne lata, ale już podłogi, strop czy więźba dachowa mogą wymagać solidnej ingerencji. W wielu domach z tamtego okresu drewniane podłogi układano na legarach drewnianych ułożonych bezpośrednio na gruncie. Nie ma zatem żadnej izolacji chroniącej przed uciekaniem ciepła, co wpływa na koszty związane z ogrzewaniem. Podobnie sytuacja wygląda ze stropem, który w większości budynków z tamtego okresu był drewniany, a jego izolacja często ograniczała się jedynie do stworzenia tzw. polepy od strony strychu lub ułożeniu warstwy siana lub słomy. Przy dzisiejszych standardach izolacyjnych wydaje się to niewiele, więc chcąc dostosować dom do aktualnych potrzeb trzeba się liczyć z wykonaniem dodatkowej izolacji.

W domach budowanych około 100 lat temu nie było dużych otworów okiennych, gdyż przez okna uciekało sporo ciepła. Współczesne technologie znacząco to zmieniły i nowoczesne budynki mają duże powierzchnie przeszkleń. Niektórzy remontujący dom poniemiecki chcą więc powiększyć otwory okienne lub zamienić je na duże drzwi balkonowe. Dzięki temu wnętrza stają się dużo jaśniejsze, ale takie działanie również wpływa na wzrost kosztów remontu.

Czy warto kupić dom poniemiecki?

Wiesz już, czym charakteryzują się domy poniemieckie oraz co może się wydarzyć w trakcie remontu, a zatem czas zastanowić się, czy warto kupić taką nieruchomość. Jeśli chcesz kupić dom wolnostojący, w którym będziesz mógł zamieszkać od razu, to zdecydowana większość domów poniemieckich nie spełni tego warunku, gdyż są to domy do remontu. Jeśli chcesz kupić dom o nowoczesnej bryle, prostym dachu i dużych przeszkleniach, to również dom poniemiecki nie jest dla Ciebie.

Jeśli jednak szukasz nieruchomości z historią, cenisz architekturę sprzed wieku i jesteś gotowy na duży i często kosztowny remont, to tak, poniemiecki dom jest dla Ciebie. Być może okres remontu będzie trudny, ale w jego efekcie stworzysz nieruchomość o niepowtarzalnym uroku, w której będziesz mieszkać z przyjemnością. Dom poniemiecki znacząco różni się bowiem od współczesnych domów budowanych z projektów gotowych i jeśli szukasz unikalności i domu z charakterem, to z pewnością mieszkanie w poniemieckim domu będzie dla Ciebie atrakcyjne.

Co więcej, jeśli znajdziesz do sprzedaży dom wolnostojący na dużej działce, obok którego znajduje się murowana stodoła, a w bliskiej odległości atrakcyjnie turystycznie miejsca, to możesz nie tylko zamieszkać w wymarzonym domu, ale również wyremontować stodołę i wynajmować ją turystom. Takie miejsca cieszą się dużym zainteresowaniem, bo Polacy coraz większą wagę przykładają do tego, jak wygląda kwatera, w której zatrzymują się podczas wakacji.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: