PoradySprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – poradnik

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – poradnik

Powiązane artykuły:

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Najnowsze badania mówią, że 35% mieszkań kupowanych jest na kredyt. I choć część z osób zaciągających kredyt myśli, że kupuje mieszkanie, w którym będzie mieszkać przez całe życie, to często jednak życie pisze swoje scenariusze i z różnych powodów powstaje potrzeba, by takie mieszkanie sprzedać. I tu pojawia się wiele wątpliwości, bo nie każdy wie, jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Oto nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak zrobić to krok po kroku.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym ?

Zacznij od banku

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, to powinieneś zacząć od rozmów z bankiem. Warto byłoby dowiedzieć się jak wygląda kwestia aktualnego zadłużenia oraz ewentualnych opłat za wcześniejszą spłatę. Niektóre banki nie pobierają opłat za takie usługi – inne uzależniają ich wysokość od tego, w jakim okresie po udzieleniu kredytu ma zostać dokonana spłata.

Warto to doprecyzować w swoim banku, bo to może być kwota na tyle istotna, że będziesz chciał ją wziąć pod uwagę przy ustalaniu ceny mieszkania. Na tym etapie nie będziesz jeszcze potrzebował dokumentów formalnych z banku. Będą one konieczne dopiero wtedy, gdy znajdziesz kupca na mieszkanie, który będzie chciał sfinalizować zakup podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Ważność tych dokumentów jest ograniczona, dlatego warto prosić o ich wydanie dopiero w momencie, gdy będzie osoba zdecydowana na zakup.

Szukaj chętnego na zakup mieszkania z kredytem hipotecznym

Teraz czas na poszukiwania chętnych na zakup mieszkania. Oczywiście podczas rozmów z potencjalnymi zainteresowanymi nie ukrywaj, że mieszkanie jest obciążone hipoteką z tytułu kredytu hipotecznego. Takie ukrywanie prawdy może prowadzić do nieufności. Kupujący i tak z pewnością sprawdzi stan prawny nieruchomości zanim przystąpi do podpisania umowy. W czasie rozmów możesz powiedzieć, jak wygląda kwestia aktualnego zadłużenia oraz przedstawić procedurę jej spłaty. Gdy kupujący jest zdecydowany, możesz udać się do banku po odpowiednie dokumenty.



Zaświadczenie o wysokości zadłużenia i promesa

W banku musisz poprosić o zaświadczenie o wysokości aktualnego zadłużenia, które jest konieczne przy podpisywaniu umowy sprzedaży. Na podstawie tego dokumentu kwota, jaką ma zapłacić kupujący mieszkanie, jest dzielona. Część wynikająca z zaświadczenia z banku jest przelewana na konto służące do spłaty kredytu, a dopiero pozostała po tej spłacie część trafia na Twoje konto.

Drugim kluczowym dokumentem jest promesa – dokument, w którym bank zaświadcza, że po całkowitej spłacie kredytu hipotecznego wyda zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej Twojego mieszkania. Dokument ten jest ważny 30 dni, dlatego nie warto się o niego starać przed znalezieniem kupca na mieszkanie.


Podpisanie umowy

Elementem finalizującym sprzedaż mieszkania jest podpisanie umowy przenoszącej własność u notariusza. W umowie tej jest zapis, który mówi, jaka część środków jest przelewana na konto Twojego banku. Pozostała część trafia na Twoje konto. Gdy przelew trafi na konto banku musisz udać się do niego po dokument, w którym bank wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej mieszkania. Ten dokument musisz dostarczyć kupującemu, który zajmie się dalszymi formalnościami związanymi ze zmianami w księdze wieczystej.

Teraz już wiesz jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym.


Pomocne Materiały:

5/5 - (1 vote)
spot_img
spot_img

Polecamy: