Poranna kawa pita na własnym tarasie, książka czytana na hamaku we własnym ogrodzie czy świergotanie ptaków o poranku to czynniki, które najczęściej wymieniają osoby planujące zakup domu na wsi. Jeśli do tej pory nigdy nie mieszkali w małej miejscowości, to często nie zdają sobie sprawy, że dom na wsi ma to nie tylko przyjemności, ale również szereg obowiązków. Sprawdźmy zatem, czy dom na wsi to dobry pomysł i warto go kupić.
Dom na wsi – oczekiwania vs rzeczywistość
Posiadanie domu na wsi większości osób kojarzy się z możliwością odpoczynku od codzienności, zabiegania i obowiązków. Wydaje się, że mając dom na wsi będziemy tylko relaksować się i cały czas czuć się jak na wakacjach. Istotnie, tak może to wyglądać, gdyż dom na wsi, z dużą działką, położony w spokojnej okolicy może być wymarzonym miejscem do odpoczynku, w którym będziemy ładować akumulatory na zabieganą codzienność.
Do podjęcia decyzji o zakupie domu na wsi często skłaniają wspomnienia z idyllicznego pobytu wakacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że na wakacjach na mazurskiej, kaszubskiej czy podlaskiej wsi spędzamy raptem kilkanaście dni i nie musimy martwić się o koszenie, zajmowanie się ogrodem czy innymi pracami, których na wsi nigdy nie brakuje. Nie mamy tu na myśli typowych prac rolniczych, które wykonują osoby posiadające gospodarstwo rolne, ale o drobnych pracach w ogrodzie, których nie brakuje nawet wtedy, gdy mamy tylko trawnik i kilka czy kilkanaście drzew i krzewów. Pracy w domu na wsi nie brakuje o żadnej porze roku, a zima na odludziu, gdzie pług śnieżny dociera z dużym opóźnienie, może być na co dzień kłopotliwa.
Pewnym dyskomfortem może okazać się również odległość od sklepów, placówek edukacyjnych czy ośrodka zdrowia, zwłaszcza jeśli do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do tego, że wszystkie te miejsca są w odległości maksymalnie 15 minut spaceru.
Dom na wsi – na co dzień czy na weekendowe wypady?
Rozważając zakup domu na wsi warto zastanowić się, czy chcemy na stałe przeprowadzić się na wieś, czy może ma to być dom weekendowo-wakacyjny, w którym będziemy spędzać czas wolny. Przeprowadzka na stałe to często rewolucja życiowa wiążąca się z całkowitą zmianą sposobu życia i pracy, a także rejonem, w którym decydują się zamieszkać.
W dobie pracy zdalnej na taki krok często decydują się wysokiej klasy specjaliści, często freelancerzy, którzy swój zawód mogą wykonywać z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że jest tam dobry dostęp do internetu. To często single, bezdzietne pary lub takie, których dzieci już się usamodzielniły i dostęp do placówek edukacyjnych nie ma dla nich większego znaczenia.
Jest jednak spora grupa osób, które chcą mieć domek na wsi tylko na weekendy, a na co dzień nie chcą rezygnować z udogodnień związanych z życiem w mieście. W tym przypadku szukają oni domów do sprzedania w miejscowości odległej od ich stałego miejsca zamieszkania maksymalnie o 2 godziny jazdy. Dzięki temu weekend na wsi nie oznacza ciągnącej się godzinami podróży, która niweczyłaby efekty dwudniowego odpoczynku.
Domek na wsi do remontu czy nowoczesny dom do wejścia?
W ofercie biur nieruchomości znajdują się zarówno domy na wsi do remontu, jak i nowoczesne budynki, których właściciele jednak postanowili zmienić miejsce zamieszkania. Te pierwsze zwykle kuszą dobrą ceną i są położone na dużej działce, na której znajduje się również garaż, stodoła i inne zabudowania gospodarcze.
Niektóre domy tego typu charakteryzują się też atrakcyjną architekturą czy ciekawą historią i są określane często jako „dom z duszą”. Taka nieruchomość z pewnością może zauroczyć od pierwszego wejrzenia i spowodować, że przy podejmowaniu decyzji pierwsze skrzypce będą grały emocje. Warto jednak podejść do tematu racjonalnie, bo dom na wsi do remontu to często studnia bez dna jeśli chodzi o wydatki pozwalające doprowadzić go do stanu gotowego do zamieszkania. Wymaga również sporo czasu, cierpliwości i odporności na stres, gdyż remont starych domów zwykle wiąże się z niespodziankami wychodzącymi w trakcie prac.
Remont domu na wsi może być jednak sposobem na stworzenie prawdziwej perełki architektonicznej. Nowoczesna stodoła czyli stary dom na wsi w nowym wydaniu lub przerabianie na budynki mieszkalne zabudowań gospodarczych staje się bowiem coraz bardziej popularne. W wielu miejscach naszego kraju można znaleźć takie projekty, które znacząco wyróżniają się w wiejskim krajobrazie.
W ofertach nieruchomości na sprzedaż, znajdują się też oferty domów na wsi, które nie wymagają wysokich nakładów finansowych i można w nich zamieszkać od razu. To opcja dla tych, którzy chcą uniknąć problemów, jakie mogą się pojawić podczas remontowania starego domu lub chcą w miarę szybko przenieść się na wieś i od razu żyć w komfortowych warunkach.
Czy kupić dom na wsi?
Przytoczyliśmy powyżej najważniejsze zalety i wady, jakie może mieć dom na wsi, a zatem czas znaleźć odpowiedź na pytanie, czy warto go kupić. Najlepszą odpowiedź brzmi: to zależy, gdyż liczba zmiennych wpływających na decyzję oraz potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszkańców mogą się bardzo różnić.
Dla jednego konieczność dojazdu do sklepu i odludne miejsce będą błogosławieństwem, a dla innego uciążliwością. Jedni będą relaksować się podczas prac ogrodniczych, dla innych będzie to katorga, bo wolą wypoczywać w inny sposób. Jednych zachwyci stare budownictwo, które można zaadaptować do własnych potrzeb, a inni uznają, że znacznie łatwiej będzie kupić kawałek gruntu i na takiej działce wybudować dom idealnie dopasowany do ich potrzeb.
Na szczęście każdy z nas ma wybór i może swobodnie wybierać miejsce, w którym będzie chciał zamieszkać. Ważne, by nie robić tego pod wpływem emocji i pierwszego wrażenia, lecz dobrze przemyśleć swoją decyzję. Działka z domem na wsi widziana w piękny letni dzień znacznie traci na atrakcyjności podczas śnieżnej zimy, gdy trzeba dotrzeć nieodśnieżoną i oblodzoną drogą.
Pomocne materiały: