Aranżacja wnętrzDom z kontenera - czy warto?

Dom z kontenera – czy warto?

Powiązane artykuły:

Domy z kontenerów to rozwiązanie, które ma wielu zwolenników na całym świecie. W Polsce trend ten nie jest jeszcze powszechny, ale podczas poszukiwania alternatyw dla budownictwa tradycyjnego wiele osób bierze pod uwagę domy z kontenerów morskich. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie i sprawdźmy, czy warto decydować się na dom kontenerowy.

Dom z kontenera – podstawowe informacje

Domy z kontenerów morskich mogą być traktowane jako domy modułowe lub jak domy z klocków lego. Ich kształty i rozmiary mogą być bowiem niemal dowolnie kształtowane, a ograniczeniem są jedynie wymiary zewnętrzne kontenera. Kontenery morskie występują w dwóch różnych wysokościach (2,6m i 2,9m) oraz kilku długościach (3, 6, 12,2 i 13,5m), ale wszystkie mają jednakową szerokość, która wynosi 2,4m. Kontenery te można ze sobą łączyć, zarówno krótszym, jak i dłuższym bokiem, jak również stawiać jeden na drugim.

Kontenery morskie są wykonane z grubej ocynkowanej blachy wzmocnionej bocznymi usztywnieniami. Do ich ocieplenia używa się sztywnych płyt PUR lub wełny mineralnej, a więc dokładnie tych samych materiałów, które używane są do ocieplania budynków budowanych metodą tradycyjną. Wewnętrzną część kontenera wykańcza się z użyciem płyt OSB, płyt laminowanych lub płyt kartonowo-gipsowych, dostosowując ich wygląd do pomysłu na aranżację wnętrza. We wnętrzu kontenera można bez przeszkód rozprowadzić wszystkie instalacje: wodne, kanalizacyjne, grzewcze czy elektryczne, co pozwoli stworzyć w pełni funkcjonalne wnętrze.

Sposób posadowienia domu z kontenerów zależy od warunków w miejscu jego lokalizacji. Niewielki dom kontenerowy wystarczy ustawić na betonowych bloczkach umieszczonych na ustabilizowanym wcześniej podłożu. Większy dom z kontenerów wymaga wylania stop fundamentowych zbrojonych w narożnikach do głębokości przemarzania.

Dom z kontenerów – formalności

W polskich przepisach nie ma jeszcze specjalnych regulacji dotyczących budowy domu z kontenerów morskich. Należy więc stosować do nich przepisy obowiązujące, a to ma zarówno zalety, jak i wady. Jeśli chcesz, by dom z kontenerów stanął na bloczkach betonowych, to zgodnie z polskimi przepisami będzie on tymczasowym obiektem budowlanym. Niepotrzebne zatem będzie żadne pozwolenie na budowę domu, a do rozpoczęcia prac wystarczy jedynie zgłoszenie.

Niestety, tymczasowe obiekty budowlane po 120 dniach należy przenieść w inne miejsce…, a to w przypadku domu z kontenerów, który ma być traktowany jako stałe miejsce zamieszkania nie jest wykonalne. W takiej sytuacji znacznie korzystniej będzie zatem postarać się o pozwolenie na budowę, wylać stopy fundamentowe i na nich posadowić swój dom z kontenerów.

Dom z kontenerów morskich – zalety

Popularność domów z kontenerów, zwłaszcza w USA i krajach skandynawskich pozwala przypuszczać, że rozwiązanie to ma sporo zalet. Jest tak w istocie, a do najważniejszych należą z pewnością stosunkowo niskie koszty oraz krótki czas budowy, a także aspekty związane z możliwością wykorzystania istniejących kontenerów ponownie.

Na cenę domu z kontenerów wpływa liczba kontenerów, które zostały użyte do jego budowy, oraz koszty transportu, posadowienia i wykończenia domu wewnątrz. W Polsce są już specjalistyczne firmy zajmujące się kompleksową realizacją takich inwestycji, a najtańsze domy z kontenerów można mieć już za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Większe domy to wydatek znacznie większy, bo np. dom z kontenera o powierzchni ok. 110m2 wykończony pod klucz kosztuje ok. 300 tys. złotych. Nadal jednak jest to kwota znacznie niższa niż zakup mieszkania czy domu o podobnej powierzchni budowanego w technologii tradycyjnej.

Drugą ważną zaletą budowy domu z kontenerów jest krótki czas jej trwania, który liczymy w tygodniach, a nie w miesiącach. Dzięki temu od pomysłu do realizacji marzenia o własnym lokum mija bardzo niewiele czasu, co dla wielu osób jest ogromną zaletą tego rozwiązania.

Wśród zalet domów z kontenerów trzeba wymienić również fakt, że można dopasować projekt domu do potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Chodzi tutaj nie tylko o wielkość powierzchni użytkowej czy układ pomieszczeń, ale również sposób łączenia kontenerów ze sobą. Jak już wcześniej wspomniano, dom ten można stworzyć niczym z klocków lego, tworząc projekt domu o niepowtarzalnej bryle.

Coraz więcej osób stara się żyć wykorzystując istniejące zasoby i bliska jest im zasada recyklingu i upcyklingu. Ponowne użycie kontenera używanego wcześniej do transportu towarów, idealnie się w ten trend wpisuje,

Dom z kontenera – wady

Mimo tak wielu zalet dom z kontenerów ma również swoje wady. Do głównych możemy zaliczyć brak regulacji prawnych ułatwiających stawianie domów z kontenerów. Jeśli chcesz użytkować budynek z używanego kontenera jako stałe miejsce do mieszkania, a nie budynek tymczasowy, to zanim rozpocznie się budowa domu musisz wypełnić formalności takie same, jak przy budowie domu murowanego.

Pewne trudności może spowodować również transport i montaż kontenera. Ze względu na swoją wagę i rozmiary konieczne będzie użycie dużego samochodu ciężarowego oraz dźwigu, który umieści używany kontener we właściwym miejscu. Nie zawsze logistyka taka jest możliwa, ze względu na brak wystarczająco szerokiego dojazdu do działki czy brak miejsca do rozstawienia dźwigu.

Wśród wad domów z kontenerów, szczególnie w polskich warunkach klimatycznych, wymienia się również trudności w ich ogrzaniu zimą oraz zbytnie nagrzewanie się ich latem. Wydaje się jednak, że dobre ocieplenie powinno rozwiązać ten problem, a popularność domów kontenerowych w krajach skandynawskich, w których zimy są znacznie zimniejsze niż w Polsce, jest tego najlepszym dowodem.

Ostatnią wadą, która może skutecznie zniechęcać do budowy domu z kontenerów morskich, jest kwestia towarów przewożonych w jego wnętrzu. Są one bowiem wykorzystywane zarówno do przewożenia towarów szczelnie zapakowanych, jak i tych, które przewozi się bez opakowań zewnętrznych. Może się zatem okazać, że na ścianach kontenera znajdą się pozostałości po chemikaliach czy innych substancjach przewożonych wewnątrz, co może mieć wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowania kontenerów morskich jako mieszkalnych.

Czy warto wybrać dom kontenerowy?

Mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione zalety i wady domów z kontenerów czas zastanowić się, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Bez wątpienia jest ono warte uwagi, jeśli zależy Ci na niskich kosztach budowy i krótkim czasie jej realizacji. Jeśli jednak działka, na której chcesz postawić swój dom z kontenerów, położona jest w miejscu z wąskim lub stromym dojazdem, to montaż domu z kontenerów może być utrudniony. W innych przypadkach warto go jednak rozważyć, wypisując sobie wszystkie zalety i wady, a następnie spoglądając na nie przez pryzmat własnych potrzeb i priorytetów. Dzięki temu decyzja będzie podjęta świadomie i z pewnością będzie to najlepsza możliwa decyzja w danej sytuacji.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: