Szum drzew, śpiew ptaków i spokój to obraz idealnego miejsca do zamieszkania i marzenie niejednego mieszczucha, który ma już dość miejskiego zgiełku. Niektórzy poprzestają na marzeniach, inni realizują je szukając takich miejsc na wakacje, a jeszcze inni idą o krok dalej i decydują się wybudować dom w lesie. Zobaczmy, kiedy jest to możliwe i jakie formalności należy wypełnić, zanim wbijesz pierwszą łopatę.
Budowa domu w lesie – krok 1 – zakup działki
Zanim zaczniesz szukać projektu wymarzonego domu, który wybudujesz w lesie, musisz kupić działkę leśną. Nie jest to szczególnie trudne, gdyż w Polsce istnieją lasy będące w rękach prywatnych, które są przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości. Każdy więc może kupić taką działkę i stać się właścicielem lasu.
Jeśli na działce leśnej planujesz wybudować dom, to przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie sprawdź, jakie jest przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy dla danego terenu przewidziano możliwość zabudowy, bo tylko wtedy droga do spełnienia marzeń o własnym domu w lesie będzie w miarę prosta. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje możliwości zabudowy, to możesz złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia terenu w planie miejscowym, ale musisz mieć świadomość, że wniosek ten nie musi zostać rozpatrzony pozytywnie. W takiej sytuacji może się okazać, że lepiej poszukać innej działki leśnej, dla której plan miejscowy przewiduje możliwość zabudowy.
W przypadku, gdy uznasz, że lokalizacja wybranej działki jest idealna i czujesz, że to Twoje miejsce na ziemi lub masz już działkę leśną otrzymaną w spadku lub jako darowiznę, to możesz zrealizować marzenie o budowie domu w lesie składając wniosek o wyłączenie z produkcji leśnej. Musisz jednak mieć świadomość, że uzyskanie takiej zgody będzie wiązać się z opłatami, których wysokość jest uzależniona od takich czynników jak m.in. stopień zadrzewienia działki.
Wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej składa się do regionalnego dyrektora Lasów Państwowych. Składając wniosek musisz udokumentować, że masz prawo do dysponowania gruntem. Takim dokumentem może być m.in. akt własności, umowa najmu lub umowa dzierżawy.
Decyzja dyrektora zależy od wielu czynników, ale bardzo często przyczyną odmowy jest fakt, że działka leśna ma znaczenie dla środowiska naturalnego, gdyż np. znajduje się na terenie parku krajobrazowego.
Budowa domu w lesie – krok 2 – wybór projektu
Po zakończeniu formalności masz już pewność, że będziesz mógł wybudować dom w lesie. Czas zatem na wybór projektu domu Twoich marzeń. Wybierając projekt weź pod uwagę nie tylko jego funkcjonalność i wygląd zewnętrzny, ale również materiały, z których zostanie on wykonany. W lesie jest zwykle bardziej wilgotno niż na otwartej przestrzeni, a zatem konieczna jest dobra izolacja przeciwwilgociowa pionowa. Dobrze jest również wybrać odpowiednie materiały na elewację domu w lesie i dach, gdyż te elementy budynku są najbardziej narażone na rozwój pleśni i glonów.
Wybierając projekt do budowy domu w lesie staraj się jak najlepiej wtopić dom w otoczenie. Dobrym rozwiązaniem będą zatem naturalne materiały oraz duże przeszklenia, dzięki którym przebywając we wnętrzu będziesz mógł czuć się częścią leśnego krajobrazu. Zwróć również uwagę na kolorystykę elementów zewnętrznych, unikając krzykliwych kolorów, przez które dom będzie widoczny z daleka.
Budowa domu na działce leśnej – krok 3 – pozwolenie na budowę
Po wyborze projektu i jego dopasowania do warunków na działce czas skompletować dokumenty do pozwolenia na budowę. Oprócz projektu domu będą potrzebne uzgodnienia z dostawcami mediów oraz warunki techniczne przyłączenia się do nich. Dom w lesie zwykle znajduje się na odludziu, a zatem trudno liczyć na dostęp do bieżącej wody czy kanalizacji. Konieczna może się zatem okazać budowa studni oraz przydomowej oczyszczalni ścieków. Dobrym rozwiązaniem na takich terenach jest maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czyli montaż na dachu paneli fotowoltaicznych czy montaż pompy ciepła do ogrzewania.
Procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę domu w lesie, po wyłączeniu terenu z produkcji leśnej, nie różni się od procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę na działce budowlanej.
Dom w lesie – krok 4 – prace przygotowawcze
W trakcie oczekiwania na pozwolenie na budowę domu w lesie można przystąpić do prac przygotowawczych na działce leśnej. Dobrze jest zatem przygotować teren pod budowę, usuwając chaszcze i inne elementy mogące być przeszkodą podczas prac budowlanych.
Należy również sprawdzić, które drzewa trzeba będzie usunąć, żeby zrealizować swoje marzenie o domu w lesie. Przed ich wycinką należy jednak sprawdzić, czy można je wycinać bez pozwolenia. Możliwość wycinki drzew bez pozwolenia dotyczy drzew młodych, ale szczegółowe wytyczne dotyczące maksymalnego obwodu pnia danego gatunku należy sprawdzić w ustawie o ochronie przyrody z 2004 roku. Jeśli drzewa, które chcesz wyciąć są już zbyt duże, to musisz złożyć do gminy wniosek o pozwolenie na ich usunięcie.
Przed rozpoczęciem budowy domu powinieneś również zadbać o utwardzenie drogi dojazdowej. W trakcie prac budowlanych będą przyjeżdżać ciężkie samochody, które mogą utknąć na nieutwardzonej drodze, zwłaszcza po większych opadach.
Budowa domu w lesie – krok 5 – prace budowlane
Wszystkie powyższe kroki doprowadziły w końcu do momentu, w którym można zacząć prace budowlane. Ten etap jest najdłuższy i najbardziej wymagający, zarówno finansowo, jak i emocjonalnie. Trudy związane z koniecznością nadzorowania ekip budowlanych wynagradza jednak cel czyli wymarzony dom w lesie. Wiele osób, które ma już to doświadczenie za sobą mówi, że wizja spędzenia wolnego popołudnia na własnym tarasie w domu w środku lasu dawała im siłę do przetrwania trudności pojawiających się w trakcie budowy.
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik krok po kroku pokazał Ci, że realizacja marzenia o domu w lesie nie jest taka trudna, jak może się wydawać. Jeśli zatem marzysz o tym, by postawić dom w lesie, to wykorzystaj zebrane tutaj porady i zrób pierwszy krok czyli zacznij szukać gruntu leśnego, który zabudujesz własnym domem.
Pomocne materiały: