PoradyMieszkanie do remontu na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie do remontu na co zwrócić uwagę?

Powiązane artykuły:

Wiele osób myślących o zakupie mieszkania szuka ofert mieszkań do remontu. Takie mieszkania często można bowiem kupić w dobrej cenie, a potem zrobić remont, który pozwoli przystosować je do swoich potrzeb. Trzeba jednak być ostrożnym, by okazyjna cena mieszkania do remontu nie przysłoniła innych problemów, które mogą pojawić się w trakcie prac. Zobaczmy, na co zwracać uwagę, żeby zakup mieszkania do remontu faktycznie okazał się trafiony.

Mieszkanie do remontu – stan techniczny

Planując zakup mieszkania do remontu nikt nie oczekuje, że mieszkanie będzie wyglądało jak z katalogu. Wręcz przeciwnie, w większości przypadków będzie to mieszkanie, które przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat nie widziało żadnej ekipy remontowej. Normalnym zjawiskiem są zatem brudne ściany i sufity, łazienka i kuchnia ze starymi instalacjami i armaturą łazienkową czy instalacje elektryczne z włącznikami pamiętającymi głęboki PRL. W takim mieszkaniu do wymiany jest praktycznie wszystko, ale to nie znaczy, że można decydować się na zakup bez dokładniejszego przyjrzenia się jego stanowi technicznemu. Czym innym są bowiem zabrudzenia na ścianach, a czym innym zacieki, grzyb czy duże spękania, świadczą o większych problemach i ich usunięcie może nie być wcale takie proste. Czasem ich odkrycie nie jest wcale takie proste, dlatego na oglądanie mieszkania do remontu warto wybrać w towarzystwie fachowca. Dzięki temu będzie można łatwiej oszacować zakres remontu oraz oceniać, w jakim stanie jest instalacja elektryczna, instalacja wodno-kanalizacyjna czy instalacja grzewcza.

Podczas oglądania mieszkania do remontu warto również przyjrzeć się oknom, drzwiom oraz podłogom. Jeśli mamy do czynienia z oknami starego typu, to bez wątpienia konieczna będzie ich wymiana. Z drzwiami sprawa już nie jest taka oczywista, bo wiele zależy od tego, jakie drzwi znajdują się w mieszkaniu. Jeśli są to typowe drzwi z płyty, które lata świetności mają już za sobą, to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie ich wymiana. Jeśli jednak są to drzwi drewniane, które nie są jeszcze bardzo zniszczone, to lepszym rozwiązaniem może okazać się ich malowanie. Podobnie sytuacja wygląda z podłogami. Jeśli na podłodze znajduje się parkiet, który dobrze się trzyma posadzki, klepki nie odpadają, to być może wystarczy cyklinowanie, a nie będzie potrzeba wymiana podłóg na nowe.

Zakup mieszkania do remontu – tak czy nie?

Rzetelna ocena stanu technicznego przy zakupie mieszkania wymagającego remontu to konieczność. Ma ona bowiem kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji oraz wpływa bezpośrednio na koszty remontu mieszkania. Im więcej do wymiany, tym remont droższy i tym mniej atrakcyjna może okazać się cena zakupu, gdy porównamy ją z cenami innych mieszkań o podobnym metrażu i w podobnej lokalizacji, ale nadających się od razu do zamieszkania.

Dla wielu osób jednak remont mieszkania to okazja do tego, by zaplanować jego układ funkcjonalny oraz styl wnętrza do swoich potrzeb. W związku z tym oszacowanie kosztów remontu mieszkania ma dla nich drugorzędne znaczenie, choć z punktu widzenia racjonalnego gospodarowania finansami powinno być ono najważniejsze. Nie dla każdego będzie ono jednak priorytetem, bo są sytuacje, w których istotniejsza jest lokalizacja, metraż czy układ funkcjonalny wnętrza i to właśnie one będą wpływały na decyzję o zakupie mieszkania do remontu.

Warto również pamiętać, że wysokość kosztów remontu zależy od rodzaju materiałów, które będą użyte oraz od tego, czy i w jakim stopniu remont będą przeprowadzać fachowcy czy może będzie to remont przeprowadzany samodzielnie. Plan remontu mieszkania można ponadto rozłożyć w czasie i skupić się na najważniejszych kwestiach na początku, a dopiero później wykonywać remont koniecznych pomieszczeń. Wiele zależy od tego, w jakim stanie jest kupowane mieszkanie i tutaj znów dochodzimy do pytania, jaki jest jego stan techniczny.

Reasumując można powiedzieć, że zakup mieszkania do remontu na rynku wtórnym może być bardzo dobrą decyzją, gdyż pozwoli dopasować mieszkanie idealnie do potrzeb kupującego. Może się jednak również okazać się zupełnie nietrafione, gdy nie oszacujemy dobrze kosztów remontu oraz będziemy mieć problem ze znalezieniem dobrych fachowców. Wówczas remont mieszkania nie tylko zajmie znacznie więcej czasu i pochłonie wiele środków, ale również stanie się przyczyną stresów, których nie doświadczylibyśmy podczas zakupu mieszkania gotowego do wejścia. Ostateczna decyzja o tym, czy kupić mieszkanie do remontu zależy zatem od indywidualnych priorytetów i każdy sam powinien podjąć decyzję, czy jest gotowy na remont mieszkania zaraz po zakupie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: