Baza wiedzy Mieszkanie pod Warszawą - zalety i wady

Mieszkanie pod Warszawą – zalety i wady

Powiązane artykuły:

Warszawa to największe Polskie miasto, które rozrasta się z roku na rok, a nowi mieszkańcy ściągają tutaj z różnych zakątków Polski i zagranicy. Zapotrzebowanie na mieszkania w Warszawie nie maleje i niestety rosną nadal ceny mieszkań w Warszawie. Wszystko to sprawia, że wiele osób zastanawia się nad zamieszkaniem poza Warszawą. Zobaczmy, czy warto decydować się na zakup mieszkania pod miastem.

Zalety mieszkania pod Warszawą

Bez wątpienia jednym z głównych argumentów wysnuwanych przez osoby planujące kupienie mieszkania poza Warszawą jest jego cena. Cena za metr kwadratowy w miejscowościach sąsiadujących ze stolicą jest zdecydowanie niższa niż cena mieszkania w Warszawie. Wystarczy porównać średnią cenę mieszkania w Warszawie wynoszącą ok. 12 tys. zł/m2 ze średnią ceną mieszkania w podwarszawskich miejscowościach. W Konstancinie-Jeziornej wynosi ona ok. 8,7 tys. zł/m2, w Piasecznie ok. 8 tys. zł/m2, w Markach – 6,5 tys. zł/m2, Raszynie 5,5 tys. Można zatem powiedzieć, że za cenę mieszkania w Warszawie można w podwarszawskich miejscowościach kupić mieszkanie o powierzchni większej o co najmniej 30%.

Większa powierzchnia mieszkania za tę samą cenę to ogromna zaleta mieszkań pod miastem dla osób, które poszukują większego lokum w związku z powiększeniem rodziny. Dzięki różnicy w cenie mogą oni sprzedać małe mieszkanie w Warszawie i kupić większe pod Warszawą, bez konieczności zaciągania większego kredytu czy dokładania gotówki.

Ważną zaletą mieszkania pod Warszawą jest również dobra komunikacja wewnątrz aglomeracji warszawskiej. Do centrum miasta można dostać się z wielu kierunków za pomocą rozwiniętej sieci kolejowej, która omija korki. Często jest tak, że dojazd spoza Warszawy do jej centrum trwa krócej niż czas, jaki muszą poświęcić mieszkańcy stolicy na to, by dostać się na drugi koniec miasta, szczególnie jeśli nie mieszkają tuż przy metrze.

Wybierając mieszkanie pod Warszawą warto zwrócić również uwagę na fakt, że podwarszawskie miejscowości mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę lokalną. Znajdziesz w nich sklepy, usługi, żłobki, przedszkola i szkoły oraz bogatą ofertę zajęć dodatkowych dla dzieci. Do większości z tych miejsc bez przeszkód dotrzesz na piechotę, dzięki czemu unikasz sytuacji, w której musisz po południu być kierowcą i wozić dzieci na zajęcia dodatkowe w różne miejsca Warszawy. Małe miejscowości mają zwykle układ centryczny, a zatem większość takich instytucji znajduje się w ich centrum, co umożliwia dzieciom samodzielne przemieszczanie się pomiędzy szkołą, a zajęciami dodatkowymi. W dodatku nie tracisz czasu na stanie w korkach oraz unikasz stresu, który się z tym wiąże.

Wady mieszkania pod Warszawą

Oczywiście nikt nie jest doskonały, dlatego mieszkania pod Warszawą również mają swoje wady. Jest wśród nich z pewnością problem związany z komunikacją poza godzinami szczytu i w weekendy. Komunikacja aglomeracyjna w godzinach małego obciążenia kursuje dość rzadko, dlatego późne powroty ze stolicy mogą być utrudnione. Jest to szczególnie dotkliwe dla osób lubiących po pracy w Warszawie przejść się ze znajomymi do klubu, kina czy teatru. W takich sytuacjach dotarcie komunikacją zbiorową do domu może być utrudnione, więc alternatywą może być własny samochód lub taksówka czy Uber, za które trzeba niemało zapłacić.

Drugą wadą mieszkania pod Warszawą jest utrudniony dostęp do restauracji, pubów, kin, teatrów czy innych instytucji tego rodzaju. W podwarszawskich miejscowościach znajdziemy co prawda restauracje, pizzerie i kawiarnie, ale na próżno szukać kina, teatru czy filharmonii. Jest to wymieniane jako ogromna wada takiej lokalizacji, ale zanim od razu powiesz, że z tego powodu nie chcesz mieszkać pod Warszawą, to powiedz szczerze, czy faktycznie tak często korzystasz z tych przybytków, że miałoby to wpłynąć na decyzję o zakupie mieszkania?

Jak wybrać mieszkanie pod Warszawą?

Widząc zalety i wady mieszkania pod Warszawą możesz podjąć decyzję, czy taka lokalizacja jest dla Ciebie. Wiele osób decyduje się kupić mieszkanie poza stolicą znając wady tego miejsca, ale uznając przewagę zalet takiego rozwiązania. Zanim jednak wybierzesz pierwsze lepsze osiedle mieszkaniowe zlokalizowane w jednej z podwarszawskich miejscowości, to weź pod uwagę parę czynników, które będą miały wpływ na komfort mieszkania i zadowolenie z podjętej decyzji.

Przede wszystkim określ potrzeby swoje i rodziny oraz postaraj się dopasować wybór miejscowości do miejsca, do którego chcesz mieć jak najlepszy dojazd. Najczęściej będzie to miejsce pracy, do którego musisz jeździć codziennie. Nie wybieraj na mieszkanie Legionowa czy Jabłonny, jeśli na co dzień pracujesz na Ursynowie, podobnie jak nie kupuj mieszkania w Otwocku, jeżeli pracujesz na Bielanach. Miejsce pracy co prawda możesz zmienić, ale jeśli nie planujesz takich zmian w najbliższym czasie, to lepiej podejmować decyzje na podstawie znanych kryteriów, a nie niewiadomych.

Pozostałe kryteria, według których powinieneś wybrać mieszkanie warte zakupu są takie same jak w przypadku wybierania mieszkania w Warszawie. Zwróć zatem uwagę na jego lokalizację, otoczenie (duża ilość terenów zielonych, infrastruktura drogowa, handlowo-usługowa, edukacyjna, komunikacja z Warszawą dzięki połączeniu SKM), układ funkcjonalny, standard wykończenia. Zastanów się również, czy chcesz kupić mieszkanie na rynku wtórnym czy może interesują Cię raczej nowe mieszkania dostępne na rynku pierwotnym. Możesz też rozważyć, czy lepiej kupić mieszkanie czy może dom marzeń, z własnym kawałkiem podwórka, gdyż w okolicach Warszawy takie marzenie jest znacznie łatwiej zrealizować i nie trzeba przeznaczyć na to grubych milionów, jak w stolicy. Bardzo często za cenę mieszkania w Warszawie możesz mieć segment pod Warszawą i to z tego powodu na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się mieszkańcy stolicy. Chcą odsapnąć od miejskiego zgiełku, co jest dodatkową zaletą zakupu nowego mieszkania pod Warszawą, nawet jeśli taką możliwość wybierają głównie ze względów ekonomicznych.


Pomocne materiały:

Polecamy: