InwestycjePodnajem mieszkania - co warto wiedzieć?

Podnajem mieszkania – co warto wiedzieć?

Powiązane artykuły:

Podnajem mieszkania to temat, który u osób nieznających rynku nieruchomości budzi wiele pytań i wątpliwości. W kręgach inwestujących w nieruchomości jest z kolei uznawany za jeden z lepszych sposobów na zarabianie na nieruchomościach przez osoby, które mają za mały kapitał, by kupować mieszkania na własność. Podnajem jednak nieco różni się od najmu, dlatego zobaczmy, co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz biznes podnajmu nieruchomości.

Podnajem a najem – podobieństwa i różnice

Najem to wynajęcie mieszkania od osoby, która jest jego właścicielem. Natomiast podnajem, to dalszy wynajem tego mieszkania lub jego części. W przypadku najmu, najemca mieszka w wynajmowanym mieszkaniu, zaspokajając w ten sposób własne potrzeby mieszkaniowe. Z kolei w sytuacji, gdy zdecyduje się na podnajem, to może zarówno mieszkać w jednym lub kilku pomieszczeniach, pozostałą część podnajmując innym, jak i podnajmować mieszkanie w całości.

Podnajem nieruchomości jest często praktykowany na rynku nieruchomości i jest legalny pod warunkiem, że odbywa się za wiedzą i zgodą właściciela mieszkania. Wynika to wprost z przepisów kodeksu cywilnego, więc brak zgody właściciela nieruchomości na podnajem oznacza działania sprzeczne z prawem.

Jak zarabiać na podnajmie nieruchomości?

Skoro już rozumiesz, czym jest podnajem nieruchomości, to pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób możesz na tym zarabiać. Możliwości zarabiania na podnajmie jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest wynajem mieszkania jako całości, a następnie podnajem go na pokoje. Mieszkania wynajmowane w całości są zawsze tańsze niż mieszkania wynajmowane na pokoje, a zatem taki sposób działania pozwala Ci zarabiać na różnicy w czynszu.

Drugą opcją, stosowaną głównie w mieszkaniach w dobrych lokalizacjach w dużych miastach licznie odwiedzanych przez turystów, jest podnajem krótkoterminowy. Ty wynajmujesz mieszkanie na długi termin i umawiasz się z właścicielem na określony czynsz najmu, a następnie oferujesz to mieszkanie na wynajem krótkoterminowy. Przy dobrej lokalizacji i odpowiednim marketingu możesz zarobić dzięki temu dużo więcej niż wynosi czynsz najmu, który płacisz właścicielowi. Musisz jednak pamiętać, że to rozwiązanie wymagające stałej obsługi sprzątania, prania i przekazywania kluczy, a zatem znacznie bardziej obciążające czasowo niż wynajem długoterminowy.

Kolejną opcją, która pozwala zarabiać na podnajmie lub przynajmniej znacząco minimalizować sobie koszty najmu mieszkania dla siebie, jest wynajem części mieszkania, które wynająłeś dla siebie. Dzięki temu możesz nie tylko obniżyć swoje koszty wynajmu, ale również sprawdzić, czy biznes podnajmu jest dla Ciebie.

Dlaczego właściciele nieruchomości zgadzają się na podnajem?

Każdy, kto po raz pierwszy słyszy o biznesie opartym na podnajmie nieruchomości zastanawia się, dlaczego właściciel mieszkania miałby się zgadzać na taki układ, skoro może zarobić więcej samodzielnie zmieniając formę wynajmu na bardziej opłacalną. Prawda jest taka, że wielu właścicieli mieszkań na wynajem traktuje przychody z czynszu jako dochód pasywny i nie chce poświęcać wiele czasu jego obsłudze. To między innymi dlatego tak popularne są usługi zarządzania najmem, które cieszą się rosnącą popularnością.

Wielu właścicieli mieszkań woli mieć pewność, że w ciągu kolejnych miesięcy będzie miało stały przychód w określonej wysokości i najemcę, któremu nie musi poświęcać wiele uwagi, niż ciągle poświęcać czas na poszukiwania kolejnego najemcy na wolny pokój w mieszkaniu czy reklamowaniu mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Takie rozwiązanie jest dla nich znacznie wygodniejsze, bo wolą ten czas wykorzystać w inny sposób.

Czy podnajem nieruchomości się opłaca?

Osoby, które rozważają rozpoczęcie biznesu podnajmu z pewnością zastanawiają się, czy to się opłaca. Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od dobrego rozeznania sytuacji rynkowej oraz zaplanowania działań, które pozwolą faktycznie zarobić na podnajmie.

Rozpoczynając biznes podnajmu warto też zwrócić uwagę na to, że w ostatnich latach rynek podnajmu przeszedł kilka gwałtownych trzęsień ziemi. Po pierwsze pandemia, która znacząco wpłynęła na rynek wynajmu, zwłaszcza nieruchomości krótkoterminowych i spowodowała, że wiele biznesów opartych na podnajmie miało ogromne tarapaty.

Teraz mamy z kolei do czynienia z boomem na rynku najmu, spowodowanym wojną w Ukrainie, z powodu której czynsze najmu w dużych miastach wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. To sprawia, że osoby, które już działają na rynku podnajmu mają całkiem dobre dochody, pod warunkiem, że zachowały warunki najmu od właściciela nieruchomości, a same podniosły czynsze swoim najemcom. Natomiast znacznie trudniej jest wejść na rynek podnajmu, gdyż mieszkania wynajmują się jak świeże bułeczki i znalezienie taniego mieszkania, które potem będzie można łatwo podnająć jest znacznie trudniejsze.

Co przyniesie przyszłość? Czas pokaże. Na razie wydaje się, że rosnące stopy procentowe spowodują, że wiele osób będzie musiało wstrzymać się z zakupem mieszkania dla siebie, a zatem popyt na rynku najmu utrzyma się na wysokim poziomie. Wydaje się zatem, że biznes podnajmu nadal ma szansę na rozwój, więc jeśli chcesz zacząć zarabiać na nieruchomościach, to być może jest to droga dla Ciebie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: