Baza wiedzyZmiany lokatorskie - co to jest i kiedy można je wprowadzić?

Zmiany lokatorskie – co to jest i kiedy można je wprowadzić?

Powiązane artykuły:

Kupując mieszkanie od dewelopera nie zawsze jesteśmy w pełni zadowoleni z układu wnętrza czy przebiegu planowanych instalacji. Na szczęście większość deweloperów idzie kupującym na rękę i pozwala na wprowadzanie zmian w projekcie mieszkania. Zobaczmy, jakie zmiany można wprowadzić, jakie wiążą się z nimi koszty i w jakim terminie trzeba je zgłosić deweloperowi.

Zmiany lokatorskie – co to jest?

Zmiany lokatorskie to nic innego jak zmiany wprowadzane w projekcie mieszkania lub domu kupowanego od dewelopera. Najczęściej obejmują one zmiany w układzie ścianek działowych i przebiegu instalacji, co pozwala lepiej dostosować lokal do wymagań kupującego. Zmiany lokatorskie nie mogą dotyczyć elementów konstrukcyjnych budynku np. ścian nośnych, przebiegu pionów instalacyjnych czy zmian w wielkości i usytuowaniu okien i drzwi zewnętrznych.

Wprowadzanie zmian lokatorskich – jak się za to zabrać?

Planując zmiany lokatorskie w kupowanym mieszkaniu z pewnością należy zapoznać się z procedurami i zakresem zmian, które umożliwia dany deweloper. W większości przypadków bez przeszkód można zmienić:

  • układ funkcjonalny wnętrza poprzez zmianę usytuowania ścian działowych lub inny podział pomieszczeń,
  • szerokość i umiejscowienie drzwi wewnętrznych,
  • układ instalacji elektrycznej (zwiększenie lub zmniejszenie liczby punktów świetlnych i gniazd elektrycznych oraz zmiana ich usytuowania), 
  • układ instalacji telewizyjnej,
  • układ instalacji wodnej i kanalizacyjnej w zakresie pozwalającym na utrzymanie wymaganych spadków,
  • rozmieszczenie grzejników.

Każdą planowaną zmianę należy zgłosić do dewelopera, który pokieruje Cię do osoby odpowiedzialnej za wprowadzanie i akceptację zmian. Sprawdzi ona czy możliwe jest wykonanie planowanych zmian, wyceni koszty z tym związane i przedstawi do zatwierdzenia umowę na zmiany lokatorskie. Bez tego żadne zmiany nie będą mogły zostać wprowadzone.

Dobrze byłoby, by planowane zmiany lokatorskie były zaproponowane przez architekta, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w projektowaniu. Nawet jeśli wiesz, że aktualny układ wnętrza nie jest funkcjonalny i dopasowany do Twoich potrzeb i masz pomysł, jak to zmienić, to dokonanie zmian lepiej pozostaw architektowi. Przygotuje on projekt zmian lokatorskich gotowy do przestawienia deweloperowi. a także będzie mógł sprawować nadzór nad realizacją projektu.

Kiedy można wprowadzać zmiany lokatorskie?

Wprowadzanie zmian lokatorskich jest najłatwiejsze, gdy mieszkanie jest dopiero w początkowej fazie budowy, Wtedy również wiąże się z najmniejszymi kosztami, gdyż zmiana położenia ścianki działowej, która jeszcze nie została wybudowana jest znacznie tańsze niż wyburzenie istniejącej ścianki i postawienie w jej miejscu nowej. W związku z tym nie zawsze zmiana lokalizacji ścianek czy inne zmiany lokatorskie będą związane z dodatkowymi kosztami.

Szczegółowe informacje na temat terminów pozwalających na wprowadzenie zmian lokatorskich zawiera umowa deweloperska. To ona jest podstawowym dokumentem, z którym należy się zapoznać, jeśli nie chcemy stracić gwarancji dewelopera i jak najniższym kosztem wprowadzić planowane zmiany. Tam również znajduje się cennik typowych zmian wprowadzanych przez nabywców. Trzeba mieć jednak świadomość, że czasem niezbędna jest ich indywidualna wycena

Jak widzisz zmiany lokatorskie u dewelopera nie są tak trudne do wprowadzenia, jak mogłoby się wydawać. Zawsze warto jednak sprawdzić zakres zmian przy zakupie i podpisaniu umowy deweloperskiej, by nie okazało się, że nie ma możliwości wprowadzenia takich zmian do oryginalnego projektu. 


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: