Baza wiedzyKoszty zakupu mieszkania – o czym musisz pamiętać?

Koszty zakupu mieszkania – o czym musisz pamiętać?

Powiązane artykuły:

Zakup mieszkania to dla wielu najpoważniejsza decyzja zakupowa w całym życiu. Często wymaga wielu kalkulacji i wyrzeczeń, dlatego warto pamiętać, że przy zakupie mieszkania oprócz jego ceny, musimy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty. Zobaczmy jakie są dodatkowe koszty zakupu mieszkania, które obciążają kupującego.

Opłaty notarialne

Umowa przenosząca własność nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Z podpisaniem umowy u notariusza wiążą się opłaty notarialne, które mogą być różne w zależności od kancelarii, na którą się zdecydujemy. Rozporządzenie Ministra Finansów mówi jedynie o maksymalnych stawkach taksy notarialnej. Zgodnie z nimi maksymalna wysokość taksy notarialnej za mieszkanie o wartości 300 tys. złotych wynosi 1 970zł netto + 23% VAT. Zanim umówimy się na podpisanie umowy, warto zadzwonić do kilku kancelarii i zapytać o wysokość opłat.

Oprócz taksy notarialnej u notariusza płaci się również za wypisy z aktu notarialnego. Potrzebne są one nie tylko stronom transakcji, ale wysyła się je również do urzędu skarbowego, sądu i starostwa powiatowego. W przypadku zakupu mieszkania na kredyt wypis jest potrzebny również bankowi kredytującemu. Koszt wypisu zależy od liczby stron umowy, który zgodnie z rozporządzeniem wynosi maksymalnie 6zł netto/stronę. Przy dłuższych umowach i co najmniej 5 egzemplarzach wypisu, łączne koszty mogą wynosić nawet kilkaset złotych.


Opłaty sądowe

Kolejne koszty, które obciążają stronę kupującą są związane z opłatami sądowymi. Jest to koszt opłaty za wniosek do sądu ( 200zł ) oraz opłata za zmianę wpisu w księdze wieczystej ( 200zł ). Są to opłaty, które również uiszcza się u notariusza.


PCC czyli podatek od kupna mieszkania

Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym jednym z istotnych kosztów jest podatek od czynności cywilno-prawnych czyli tzw. PCC. Wynosi on zawsze 2% od wartości mieszkania, co przy mieszkaniu wartym 300 tys. złotych daje niemałą kwotę 6 000 zł. Podatek ten uiszcza się u notariusza, zaraz po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości.

Podatek ten dotyczy jednak wyłącznie mieszkań kupowanych na rynku wtórnym. Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera czyli na rynku pierwotnym, to zamiast podatku PCC płacisz podatek VAT, który jest wliczony z cenę mieszkania podawaną przed dewelopera.


Inne koszty zakupu mieszkania, o których warto pamiętać

Wszystkie wyżej wymienione koszty zakupu mieszkania to koszty obowiązkowe. Oprócz nich z kupnem mieszkania mogą się wiązać również inne koszty, wśród których istotne znaczenie dla portfela mogą mieć koszty prowizji za udzielenie kredytu, jego ubezpieczenie, koszt produktów dodatkowych wymaganych przez bank czy prowizja dla agencji nieruchomości. Ich wysokość jest różna w zależności od kwoty kredytu i banku oraz od ustaleń z agencją nieruchomości, ale może sięgać kilku, a niekiedy nawet kilkunastu tysięcy złotych.


Pomocne Materiały:

5/5 - (1 vote)
spot_img
spot_img

Polecamy: