Marząc o własnym domu każdy z nas ma inne wyobrażenie na jego temat. Jeden wybierze nowoczesny dom w typie stodoły, inny szuka domu z historią, a jeszcze inny zdecyduje się na budowę domu z bali drewnianych. Sprawdźmy, jakie zalety i wady ma dom z bali i czy warto zdecydować się na jego budowę.
Dom z bali drewnianych – czy tylko na Podhalu?
Wielu osobom domy drewniane, a już zwłaszcza domy z bali kojarzą się z Podhalem i trudno im sobie wyobrazić budowę domu z bali w innym rejonie Polski. Okazuje się jednak, że domy z bali są budowane w całym kraju, gdyż nie wszystkie projekty domów z bala nawiązują do tradycyjnej architektury góralskiej.
Drewniane domy z bali mogą przyjmować również bardziej nowoczesne oblicze, do tego stopnia, że czasem trudno zgadnąć, że do ich budowy zostały użyte tradycyjne bale drewniane. Wynika to z tego, że domy buduje się bowiem z bali okrągłych, ręcznie ciosanych, jaki i też z półbali czy płazów, czyli drewna po obróbce, z efekcie której można uzyskać równe wykończenie. To właśnie one dają największe możliwości wykonania domów z bali, ale nie w stylu typowym dla góralszczyzny.
Domy z bali – zalety
Drewno należy do naturalnych materiałów, których właściwości trudno streścić w kilku słowach. Przede wszystkim jest to doskonały izolator, który posiada zdolność do samoregulacji wilgotności. Dzięki czemu w drewnianym domu jest ciepło zimą, a chłodno latem. Dodatkowo w domach tego rodzaju panuje korzystny dla człowieka mikroklimat, którego próżno szukać we wnętrzach domów murowanych. Naturalne właściwości drewna sprawiają, że w domu z bali nie rozwijają się grzyby i pleśnie.
Warto zwrócić uwagę również na fakt, że drewno użyte do budowy domów z bali charakteryzuje się wysoką trwałością. Jest ono bowiem odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane, dzięki czemu odpowiednio użytkowane może przetrwać kilka pokoleń.
Ważną zaletą domów z bali jest również krótki czas budowy. Dom z bali w stanie surowym można postawić w ciągu kilkunastu dni. Wystarczy później wstawić okna, położyć pokrycie dachu, wykonać instalacje i wykończyć wnętrza i już można zamieszkać w nowym domu. Całość prac od momentu rozpoczęcia budowy trwa maksymalnie 3-4 miesiące, a dla porównania budowa domu murowanego zajmuje zwykle około roku, gdyż technologia wymaga schnięcia tynków czy stropów zanim będzie można rozpocząć kolejny etap prac wykończeniowych.
W dodatku wyjątkowe domy z bali są ekologiczne, co doskonale wpisuje się w zrównoważone podejście do środowiska. Proekologiczny charakter wiąże się nie tylko z naturalnym pochodzeniem surowca, ale również z faktem, że całoroczne domy z bali są energooszczędne, a więc do ich ogrzewania nie potrzeba dużej ilości energii.
Domy z bali – wady
Budowa domu z bali, mimo tak wielu zalet, ma jednak również wady, gdyż trudno znaleźć rozwiązanie idealne. Najważniejszą z nich, szczególnie dotkliwą dla osób planujących budowę domu z bali drewnianych na północy Polski, jest brak fachowców, którzy umieją budować domy w tej technologii. Najwięcej ekip budujących domu z bali znajdziemy na południu, gdzie fach przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Wiele z nich oferuje usługi budowy domu w innych rejonach kraju, ale wiąże się to z wyższym kosztem ich pracy, przez co budowa domu jest droższa.
Drugą istotną wadą może być dłuższy czas osiadania. Zwykle domy murowane osiadają w ciągu kilku miesięcy, dlatego zaleca się przezimować stan surowy, a dopiero potem wykonywać prace wykończeniowe. Domy z bali drewnianych osiadają znacznie dłużej, nawet dwa lata, dlatego zwykle nie czeka się z wykończeniem przez tak długi czas. W celu zapobiegania pęknięciom na płytkach w łazience, stosuje się raczej mocniejsze fundamenty, by ograniczyć skalę osiadania.
Czy warto wybudować dom z bali?
Patrząc na powyższe zestawienie zalet i wad trudno sformułować jednoznacznie opinię, czy warto wybudować dom z bali. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji dotyczących wyglądu domu oraz czasu jego budowy, a także lokalizacji, gdzie będzie on budowany. Wpływ na decyzję mają również kwestie wyglądu domu z bali, które dla wielu osób okazują się kluczowe. Zanim zatem podejmiesz decyzję, czy wyjątkowy urok domu z bali jest tym, czego szukasz, przeanalizuj powyższe zalety i wady i zastanów się, jak ich bilans wypada w Twoim przypadku.
Pomocne materiały: