Aranżacja wnętrzMieszkanie z kominkiem - czy to możliwe?

Mieszkanie z kominkiem – czy to możliwe?

Powiązane artykuły:

Wnętrza z kominkiem kojarzą nam się z ciepłem i przytulnością. Nic zatem dziwnego, że wiele osób realizując marzenia dotyczące własnego lokum chciałoby mieć kominek. W domu jednorodzinnym zwykle nie ma przeszkód w jego instalacji. Czy jednak możliwa jest instalacja kominka w mieszkaniu? Sprawdźmy, czy i kiedy można zainstalować kominek w mieszkaniu.

Kominek w mieszkaniu – regulacje prawne

Podstawowym aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z instalacją tradycyjnego kominka w mieszkaniu, jest rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To w nim znajdziemy informację, że „kominki opalane drewnem, z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym, mogą być instalowane wyłącznie w:

  • budynkach jednorodzinnych;
  • mieszkalnych w zabudowie zagrodowej;
  • rekreacji indywidualnej;
  • niskich budynkach wielorodzinnych”.

Pod pojęciem niskich budynków wielorodzinnych należy rozumieć obiekty do czterech kondygnacji naziemnych włącznie (niezależnie od ich wysokości oraz z uwzględnieniem parterów i poddaszy użytkowych) lub bloki i kamienice do wysokości 12 m nad poziomem terenu. Można więc jednoznacznie powiedzieć, że mieszkańcy wieżowców nie mogą w mieszkaniu zainstalować tradycyjnego kominka.

Nie znaczy to jednak, że kominek mogą zainstalować wszyscy właściciele budynków, w których przepisy to dopuszczają. Oprócz rodzaju budynku konieczne przepisy prawa dokładnie precyzują również kubaturę pomieszczenia, w którym tradycyjny kominek ma być zainstalowany. Jest ona zależna od mocy kominka.

Wśród ważnych wymagań znajdują się też kwestie dotyczące odpowiedniej wentylacji pomieszczenia (wentylacja mechaniczna jest niedozwolona), gwarantującej odpowiedni dopływ powietrza do paleniska. W przepisach znajdziemy również wymóg oddzielnego przewodu kominowego dla kominka.

Kominek w mieszkaniu – różne możliwości

Przytoczone wyżej przepisy jasno pokazują, że montaż tradycyjnego kominka w bloku może okazać się niemożliwy. Nie mogą liczyć na to m.in. mieszkańcy wieżowców, ale to nie znaczy, że muszą oni rezygnować z marzeniu o kominku w mieszkaniu. Tradycyjny kominek nie jest bowiem jedyną opcją, a rozwiązaniem zastępczym może być biokominek czy kominek elektryczny.

Zarówno jedne, jak i drugie kominki cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych i mogą być zainstalowane w każdym mieszkaniu. W dodatku wnętrze nie musi spełniać żadnych wymagań, więc można je ustawić w dowolnym miejscu mieszkania w bloku. Doskonale sprawdzą się one nie tylko w salonie, ale również w sypialni, gdzie ocieplą wnętrze i dodadzą mu przytulności. Sporą zaletą jest również fakt, że decydując się na kominek elektryczny lub biokominek nie trzeba szukać fachowca, który wykona instalację kominka.

Dzięki tym wszystkim zaletom, osoby, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych i nie mogą instalować tradycyjnych kominków, nie muszą rezygnować ze swoich marzeń. Co prawda nie mogą mieć tradycyjnego kominka opalanego drewnem, ale mimo tego mogą spędzać wieczory wpatrzone w ogień. Trudno się zatem dziwić, że kominek w bloku cieszy się tak dużym zainteresowaniem, a mieszkania z kominkiem nie należą już do rzadkości.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: