Kupno działki, podobnie jak kupno innej nieruchomości, dla swojej ważności wymaga podpisania umowy przenoszącej własność w formie aktu notarialnego. Taka czynność prawna niesie za sobą również konsekwencje podatkowe, więc warto wiedzieć, jakie podatki i w jakiej wysokości trzeba będzie zapłacić. Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Kto płaci podatek od kupna działki?
Zgodnie z przepisami obowiązek zapłaty podatku od zakupu nieruchomości, a więc również od zakupu działki, ciąży na stronie kupującej. Rodzaj i wysokość podatku, który kupujący ma zapłacić, zależy zaś od wartości nieruchomości oraz od tego, kim jest strona kupująca. Jeśli sprzedaży nieruchomości dokonuje osoba fizyczna, to kupujący działkę musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych czyli tzw. podatek PCC. Jeśli natomiast sprzedaż działki jest przeprowadzana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to kupujący musi zapłacić podatek VAT.
Podatek PCC od kupna działki – ile wynosi?
Przy zakupie działki od osoby fizycznej kupujący ma obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych tzw. PCC w wysokości 2%. Kwota ta jest obliczana od ceny nieruchomości, która wpisana jest w akt nabycia nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że próby zaniżania ceny nieruchomości w akcie notarialnym po to, by zapłacić niższy podatek są niezgodne z prawem i mogą odbić się czkawką. Duże odstępstwa od aktualnych cen rynkowych mogą stać się przyczyną kontroli urzędu skarbowego, który ma na to 5 lat. Jeśli urząd skarbowy uzna, że wartość nieruchomości była zaniżona, a podatek był za niski, to może wezwać do uiszczenia różnicy w podatku PCC wraz z odsetkami. Biorąc pod uwagę, że kontrole tego rodzaju rozpoczynają się zwykle dopiero pod koniec okresu 5 lat, to kwota do zapłaty może być dość wysoka.
Jeśli sprzedający decyduje się na sprzedaż działki w okazyjnej cenie, to lepiej obok niej w akcie notarialnym podać wartość rynkową działki i od tej kwoty zapłacić podatek PCC. Dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych niespodzianek po kilku latach, a kwota do spłaty będzie z pewnością niższa niż kwota podatku wraz z odsetkami.
Podatek VAT od zakupu działki – ile wynosi?
Jeśli działka jest kupowana od przedsiębiorcy będącego czynnym podatnikiem VAT, to kupujący nie opłaca podatku PCC, ale podatek VAT. Zwykle podatek ten jest już zawarty w cenie nieruchomości, gdyż zwykle w ofertach podawana jest cena brutto. Zawsze należy jednak się upewnić, o jakiej cenie rozmawiamy ze sprzedającym, by uniknąć nieprzyjemnej sytuacji zaskoczenia, gdy okaże się, że wynegocjowana cena działki budowlanej jest ceną netto, do której należy doliczyć 23% podatek VAT.
Informacja o tym, kim jest sprzedający jest niezwykle istotna, gdyż pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania. W umowie przenoszącej własność musi się znaleźć informacja na temat statusu VAT sprzedającego, gdyż to właśnie na tej podstawie notariusz nalicza bądź nie podatek od czynności cywilnoprawnych.
Kiedy płaci się podatek od kupna działki?
Podatek PCC od zakupu działki w wysokości 2% do jej wartości jest naliczany przez notariusza i pobierany przez niego przy podpisywaniu aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. To również rejent wysyła stosowne dokumenty do urzędu skarbowego i przekazuje tam w imieniu kupującego całą wpłaconą kwotę podatku.
W sytuacji, gdy sprzedający dokonuje sprzedaży w ramach działalności gospodarczej, a więc sprzedaż opodatkowana jest podatkiem VAT, to kupujący przekazuje na konto sprzedającego kwotę brutto czyli wraz z podatkiem VAT. Notariusz i kupujący nie mają w tym przypadku żadnych dodatkowych obowiązków formalnych, a wszelkie deklaracje związane z podatkiem VAT są po stronie sprzedającego.
Pomocne materiały: