Inwestycje Zakup mieszkania na firmę - czy i kiedy to się opłaca?

Zakup mieszkania na firmę – czy i kiedy to się opłaca?

Powiązane artykuły:

Kupując mieszkanie w celach inwestycyjnych wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić takie mieszkanie jako osoba fizyczna, czy może lepiej kupić mieszkanie na firmę. Zobaczmy, kiedy taki zakup jest możliwy i sprawdźmy, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Zakup mieszkania na firmę – kiedy konieczny?

Zakup mieszkania na firmę dla większości osób jest opcją, z której mogą, ale nie muszą skorzystać. Są jednak sytuacje, w których zakup mieszkania na firmę jest konieczny. Należą do nich przypadki, w których zakup nieruchomości może być traktowany jako działalność gospodarcza czyli wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany. Nie dotyczy to raczej sytuacji, gdy kupujesz jedno czy dwa mieszkania z przeznaczeniem na wynajem, ale gdy zakupy te są częstsze, a wynajem nieruchomości staje się ważnym źródłem osiąganych dochodów, to zakup na firmę stanie się konieczny, by być w zgodzie z przepisami skarbowymi.

Zakup mieszkania na firmę – zalety

Rozważając zakup nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej warto wiedzieć, że w wielu przypadkach rozwiązanie to ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy nieruchomość będzie wykorzystywana do osiągania przychodów opodatkowanych podatkiem VAT. Nie wchodzi tutaj więc w grę wynajem na cele mieszkaniowe, który są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. Jeśli jednak planujesz wynajem krótkoterminowy, który jest opodatkowany 8% stawką VAT, to masz prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie.

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym nie masz co prawda możliwości odliczenia podatku VAT, ale 2% podatek PCC, który musisz zapłacić po zakupie, możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem, że opodatkowujesz dochody, a nie przychody.

Przy zakupie nieruchomości na kredyt, zakup mieszkania na firmę pozwala Ci wrzucać w koszty uzyskania przychodów odsetki od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Dzięki temu obniżasz podstawę opodatkowania, a tym samym płacić niższy podatek dochodowy.

Do niedawna jedną z zalet zakup nieruchomości na firmę była również możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które obniżały podstawę opodatkowania i pozwalały na płacenie znacznie niższych podatków. Zgodnie z Polskim Ładem w 2022 roku taką możliwość mają jeszcze osoby, które nabyły nieruchomość przed 1 stycznia 2022. Natomiast od 2023r. możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych zostaje całkowicie zniesiona.

Wady zakup nieruchomości na firmę

Mimo wielu wskazanych wyżej zalet, zakup nieruchomości na firmę ma również swoje wady. Należy do nich przede wszystkim sposób rozliczania przychodów ze sprzedaży nieruchomości. Gdy kupujesz mieszkanie jako osoba prywatna, to po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym upłynie 5 lat od zakupu mieszkania nie płacisz podatku dochodowego. W przypadku zakupu mieszkania na firmę przepisów ograniczających nie ma, a zatem niezależnie od tego, kiedy będziesz sprzedawać mieszkanie kupione na firmę, przychody ze sprzedaży nieruchomości będą wliczone w przychody firmowe, a więc będą podlegały opodatkowaniu zgodnie z wybraną formą opodatkowania.


Pomocne materiały:

Polecamy: