Mieszkania na wynajem to chętnie wybierana forma inwestowania w nieruchomości, która przynosi stabilne zyski. Wielu inwestorów, zwłaszcza początkujących, zastanawia się, jak urządzić mieszkanie na wynajem. Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą Ci osiągnąć maksimum korzyści.
Wybieraj neutralny styl wnętrza
Przygotowując mieszkanie na wynajem musisz pamiętać, że jego wnętrze ma się podobać nie tylko Tobie, ale przede wszystkim potencjalnym najemcom. Najłatwiej jest to osiągnąć stosując jasne kolory i neutralny styl wnętrza, który nawiązuje do aktualnych trendów w modzie. Jeśli przejrzysz ogłoszenia o mieszkaniach na wynajem z pewnością zobaczysz, że dominują jasne wnętrza: białe, szare, kremowe, w których większość osób będzie czuła się dobrze. Wbrew pozorom w takiej aranżacji mieszkania również możesz nadać mu charakteru, ale do tego celu wykorzystaj wyposażenie i dodatki, które w razie potrzeby można stosunkowo łatwo zmienić, jeśli okaże się, że wybrane kolory odstraszają potencjalnych lokatorów.
Jeśli jednak chcesz, by aranżacja mieszkania nieco wyróżniała się w tłumie, to zamiast tak neutralnych barw możesz wybrać jeden z modnych styli wnętrz czyli np. aranżację w stylu loft czy skandynawską, czy glamour. Decydując się na taką aranżację mieszkania musisz jednak mieć świadomość, że zmniejsza się grupa potencjalnych lokatorów na wynajem długoterminowy, co może skutkować dłuższym oczekiwaniem na znalezienie najemcy.
Taki zabieg może przynieść jednak również pozytywny efekt, gdyż mieszkanie wykończone w stylu loft może być uznane za bardziej trendy i potencjalni najemcy będą gotowi zapłacić nieco wyższy czynsz, gdyż aranżacja mieszkania będzie zgodna z ich gustami i oczekiwaniami. Aranżacja wnętrza w modnym stylu jest też ceniona w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, więc jeśli decydujesz się na taką formę wynajmu, to przemyśl taką możliwość podczas urządzania mieszkania.
Zaplanuj funkcjonalne wnętrze
Planując wnętrze mieszkania na wynajem musisz brać pod uwagę potrzeby potencjalnych lokatorów oraz rodzaj wynajmu, na jaki się decydujesz. Urządzanie mieszkania na wynajem krótkoterminowy wygląda nieco inaczej niż urządzanie mieszkania na wynajem długoterminowy. Przy najmie krótkoterminowym najważniejsze jest wygodne łóżko, funkcjonalna łazienka, kompletne wyposażenie kuchni oraz stół, przy którym będzie można wygodnie zjeść. Natomiast przy wynajmie długoterminowym konieczne są również meble do przechowywania ubrań, a więc pojemne szafy i komody. Mając to na uwadze zaprojektuj takie wnętrze, w którym będzie można wygodnie funkcjonować na co dzień.
Jeśli masz duże mieszkanie na wynajem, które jest wyposażone w szafy wnękowe, to aranżacja pokoi będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli jednak masz na wynajem kawalerkę, w której jedno pomieszczenie ma pełnić funkcję kuchni, sypialni i salonu oraz zapewnić miejsce do przechowywania ubrań, to zadanie może być nieco trudniejsze. W takiej sytuacji polecamy dobrze przemyśleć układ wnętrza lub skonsultować się z architektem wnętrz jeszcze przed przygotowaniem mieszkania na wynajem, gdyż każdy centymetr może mieć znaczenie. Pamiętaj, że najemca nie zwraca aż tak dużej uwagi na metraż mieszkania na wynajem, jak na jego funkcjonalność. Dla niego nie ma znaczenia, czy kawalerka ma 18, 20 czy 22m2, ale istotne jest dobre rozplanowanie wnętrza.
Przy planowaniu wyposażenia zastanów się również, kto będzie Twoim klientem docelowym. Jeśli nastawiasz się na wynajem mieszkania singlom lub parom, to wyposażenie mieszkania będzie łatwe do wyboru. Nieco trudniej może być w przypadku przygotowywania większego mieszkania, które może być wynajmowane zarówno przez rodzinę, jak i studentów czy osoby pracujące. W takiej sytuacji musisz wybrać, komu wolałbyś wynająć mieszkanie lub wyposażyć jedynie część dzienną, a zakup pozostałego wyposażenia zostawić do czasu znalezienia pierwszego najemcy mieszkania.
Zadbaj o jakość wyposażenia
Czasy, w których mieszkania na wynajem były wyposażane w przypadkowe meble mające już swoje lata odeszły do lamusa, a najemcy stają się coraz bardziej wymagający. Nie możesz zatem liczyć na to, że wynajmiesz dobrze mieszkanie, jeśli masz w nim stare meble, które lata świetności mają już dawno za sobą. Oczywiście może się zdarzyć, że lokalizacja i styl wnętrza sprawią, że stare meble dodadzą charaktery aranżacji wnętrza, ale są to raczej specyficzne wyjątki potwierdzające regułę. Najemcy oczekują mebli funkcjonalnych, trwałych i wygodnych, więc weź to pod uwagę, gdy zabierasz się za przygotowanie mieszkania na wynajem.
Przy wyborze mebli pamiętaj też o tym, że zakup najtańszych mebli w perspektywie czasu nie okaże się wcale taki tani, gdyż zapewne dość szybko trzeba będzie je wymienić. Lepiej postawić na meble z nieco wyższej półki, które mają szansę dłużej pozostać w dobrej kondycji.
Wybierając wyposażenie mieszkania nie zapomnij też o odpowiednich sprzętach AGD w kuchni. Płyta grzewcza, lodówka i zmywarka to współcześnie absolutne minimum, a kuchenka mikrofalowa czy piekarnik dodadzą mieszkaniu atrakcyjności. Kupując je też pamiętaj o jakości i nie wybieraj najtańszych dostępnych modeli, bo to może skutkować koniecznością ich szybkiej wymiany, a to kolejne koszty, których można uniknąć decydując się na sprzęt z nieco wyższej półki.
Pamiętaj o dodatkach
Ostatnim punktem, o którym nie możesz zapomnieć, gdy urządzasz mieszkanie na wynajem, jest wybór odpowiednich dodatków. Mamy tu na myśli dekoracje okien i ścian, które pozwalają stworzyć dobre wrażenie i budują klimat wnętrza. Bez nich wnętrze jest zimne i nieprzyjazne, przez co potencjalni najemcy mogą mieć trudność z tym, by poczuć się jak w domu. Nie umieszczaj jednak na ścianach zdjęć z prywatnego archiwum, ale raczej postaw na grafiki pasujące stylem i kolorem do aranżacji wnętrza. Wybierając dekorację okien również pamiętaj o neutralności i dopasowaniu do pozostałych elementów wyposażenia, bo tylko wtedy będzie ona uzupełniać aranżację i doda wnętrzu ciepła i przytulności.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom już wiesz jak urządzić mieszkanie na wynajem. Jeśli jednak czujesz, że samodzielnie nie dasz rady, to skorzystaj ze wsparcia specjalistów czyli architektów wnętrz lub home stagerów, którzy pomogą Ci w przygotowaniu gotowego mieszkania pod wynajem.
Pomocne materiały: