Ceny mieszkań w Warszawie to temat, który zawsze budzi sporo emocji. Średnia cena mieszkań jest tutaj zawsze sporo wyższa od cen mieszkań w innych dużych miastach Polski. Różnice te dotyczą zarówno mieszkań na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Przyjrzyjmy się tym drugim i sprawdzimy, jak kształtują się ceny nowych mieszkań w Warszawie.
Nowe mieszkania w Warszawie – średnia cena
Zgodnie z danymi zebranymi przez portal zametr.pl średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie na początku lutego 2024 wynosi ok. 17 400zł. Jest to cena wyższa o 1,2% niż jeszcze miesiąc temu i prawie 21% wyższa niż rok temu. Od tamtej pory ceny nowych mieszkań w Warszawie systematycznie rosną i nic nie wskazuje na to, że wzrost ten zostanie zahamowany.
źródło: portal zametr.pl
Powyższe dane dotyczą cen ofertowych, a wbrew temu, co się niektórym wydaje, ceny mieszkań na rynku pierwotnym również podlegają negocjacjom. Dane z portalu zametr.pl pokazują, że średnia cena transakcyjna nowego mieszkania w Warszawie w III kwartale 2023 roku wyniosła niecałe 14 tys. zł za metr kwadratowy. Przy średniej cenie ofertowej z tego okresu wynoszącej nieco ponad 16,5 tys. zł/m2 jest ona o ponad 15% niższa.
Ceny mieszkań z rynku pierwotnego wg dzielnic
Średnia cena nowego mieszkania w Warszawie nie oddaje jednak w pełni realiów, gdyż różnice pomiędzy najtańszą dzielnicą stolicy a najdroższą jest ponad dwukrotna. Jak się można domyślić najdroższe mieszkania w Warszawie znajdują się w centrum miasta, a więc w dzielnicy Śródmieście. Aktualna cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym wynosi prawie 20,4 tys. zł/m2. Prawie 2 tysiące mniej trzeba zapłacić za mieszkanie na Woli (18,1 tys. zł), a 3 tysiące mniej na Żoliborzu (17,3 tys. zł).
Na dalszych miejscach, z cenami w okolicach 16 tys. złotych plasują się mieszkania w dzielnicy Mokotów, na Wilanowie, Ursynowie i Ochocie. Z kolei najtańsze dzielnice w Warszawie to Białołęka, Wesoła i Rembertów, gdzie ceny mieszkań z rynku pierwotnego oscylują w graniach 10 tys. zł. Poniżej 11 tys. zł/m2 można znaleźć jeszcze mieszkania w dzielnicy Wawer i Ursus.
źródło: portal zametr.pl
Co ciekawe, ranking dzielnic wg cen mieszkań na rynku pierwotnym jest nieco inny od rankingu dzielnic uwzględniającego ceny mieszkań na rynku wtórnym. W tym drugim tuż za dzielnicą Śródmieście znajduje się Wilanów, który w rankingu cen na rynku pierwotnym zajmuje dopiero 5 pozycję. Z kolei na drugim biegunie, Białołęka pozwalająca na zakup najtańszych mieszkań z rynku pierwotnego, w rankingu cen mieszkań z rynku wtórnego jest dopiero na 4 pozycji od końca.
Warto zauważyć, że w przypadku dzielnic z najwyższymi cenami mieszkań, różnica pomiędzy ceną nowego mieszkania od dewelopera a ceną mieszkania z rynku wtórnego jest znacząca i sięga nawet kilku tysięcy złotych (mieszkania z rynku wtórnego są tańsze). Natomiast w przypadku dzielnic z tańszymi mieszkaniami różnice te są znacznie mniejsze, prawie niezauważalne. Trzeba jednak pamiętać, że zakup nowego mieszkania wiąże się jeszcze z dodatkowymi kosztami wykończenia go. To sprawia, że mimo podobnej ceny mieszkań z obu rynków, zakup mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie będzie per saldo droższy od zakupu mieszkania na rynku wtórnym.
Pomocne materiały: