Baza wiedzyTermomodernizacja budynku - co musisz o niej wiedzieć?

Termomodernizacja budynku – co musisz o niej wiedzieć?

Powiązane artykuły:

Rosnące ceny energii oraz coraz większe chęci troski o środowisko naturalne powodują, że rośnie zainteresowanie termomodernizacją. Poddawane są jej przede wszystkim budynki powstałe przed kilkudziesięciu laty, gdy energooszczędność budynku nie była priorytetem. Jeśli mieszkasz w jednym z nich lub planujesz zakup używanego domu, który nie został poddany termomodernizacji, to sprawdź, na czym polega termomodernizacja budynku i jakie dotacje możesz na nią uzyskać.

Termomodernizacja budynku – co to jest?

Termomodernizacja większości osób kojarzy się z dociepleniem ścian zewnętrznych. Jest to jednak tylko jedna z metod, gdyż termomodernizacja to wszystkie działania, dzięki którym spadnie energochłonność budynku. Może nią być zatem zarówno docieplenie ścian zewnętrznych, jak i wymiana okien i drzwi na stolarkę o lepszych parametrach, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania wraz ze zmianą źródła ciepła, docieplenie stropów i dachów, modernizacja oświetlenia itp. Jednym słowem są to wszystkie działania zmierzające do zminimalizowania strat ciepła oraz ograniczenia zużycia energii. W praktyce przekłada się to na niższe koszty utrzymania budynku, a perspektywie szerszej pozwala przyczynić się do ograniczenia globalnego zużycia energii, co ma pozytywne skutki dla naszego środowiska naturalnego.

Termomodernizacja domu – dotacje

Termomodernizacja budynku, zwłaszcza takiego, który był wybudowany kilkadziesiąt lat temu, to proces wieloetapowy. Mało kto może sobie pozwolić na wykonanie kompleksowej termomodernizacji, gdyż większość działań wymaga sporych nakładów finansowych. Na szczęście jest szereg dotacji, z których można skorzystać i znacząco obniżyć koszty termomodernizacji domu.

Do flagowych programów dotacji należy program „Czyste Powietrze”, z którego można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych kotłów na paliwo stałe. W 2024 roku w programie można uzyskać nawet do 135 tys. złotych dotacji, przy czym dotyczy to osób o najniższych dochodach. Wnioski w ramach programu „Czyste Powietrze” składa się w Wojewódzkim oddziale Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, właściwym dla położenia budynku. Co ważne, z programu „Czyste Powietrze” można skorzystać kolejny raz, nawet jeśli już uzyskano dofinansowanie w latach poprzednich.

Na dofinansowanie termomodernizacji mogą liczyć również właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, gdyż to właśnie do nich skierowany jest program „Ciepłe Mieszkanie”. Mogą oni uzyskać dofinansowanie do wymiany indywidualnego źródła ciepła oraz wymianę okien i drzwi i wszelkie prace projektowe z tym związane. Wysokość dotacji może sięgnąć 37,5 tys. złotych i jest ona uzależniona od dochodów wnioskującego.

Wśród programów wsparcia osób decydujących się na termomodernizację budynku jest również program „Mój Prąd”. Pozwala on uzyskać dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznej oraz wymianę dotychczasowego źródła ciepła na pompę ciepła. W ramach programu można uzyskać do 31 tys. na instalację fotowoltaiczną lub do 28 tys. na instalację pompy ciepła.

Oprócz wymienionych wyżej programów dotacji rządowych o zasięgu ogólnopolskim istnieją programy dotacji obejmujące zasięgiem wybrane województwo lub miasto. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych Wojewódzkich oddziałów FOŚiGW oraz na oficjalnych stronach miast i gmin. Każdy z nich to okazja do obniżenia kosztów termomodernizacji domu, dlatego warto sprawdzić, czy jest możliwość otrzymania dofinansowania.

Termomodernizacja domu – czy warto?

Termomodernizacja budynku to działanie, którego zalety można rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Wiele osób najbardziej ucieszy się z obniżenia kosztów związanych z utrzymaniem budynku czyli obniżenie kosztów ogrzewania i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Korzyścią z pewnością będzie również brak kar za niedostosowanie sposobu ogrzewania do aktualnych przepisów. W wielu miejscach naszego kraju obowiązują lokalne uchwały antysmogowe, które wymuszają wymianę tzw. kopciucha na inny system grzewczy w określonych terminach.

Jeśli spojrzymy jednak na termomodernizację budynku nieco szerzej, to z pewnością dostrzeżemy korzyści nie tylko dla właścicieli domów, ale również dla całego społeczeństwa. Osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie ucieszy mniejszy poziom zapylenia i czystsze powietrze, co pozwoli zminimalizować skutki chorób spowodowanych zanieczyszczeniami. W ujęciu globalnym z kolei, termomodernizacja domu jednorodzinnego to kolejna drobna zmiana, która pomnożona przez tysiące domów ma realny wpływ na obniżenie globalnego zużycia energii. Jednym słowem, jeśli tylko masz możliwość pozbycia się nieefektywnych źródeł ciepła oraz docieplenia budynku, to skorzystaj z niej jak najszybciej.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: