Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Wymaga ono nie tylko wyboru odpowiedniej działki budowlanej, projektu domu czy wykonawcy, ale wiąże się również z nauką nowych określeń. Jeśli nie pracujesz z budowlańcami na co dzień i nie zatrudniasz osoby, która w Twoim imieniu w całości zajmie się nadzorem nad ekipą budowlaną, to ten słownik jest dla Ciebie.

Najpopularniejsze:

Warto przeczytać:

Domy modułowe
Budowa domu metodą tradycyjną to przedsięwzięcie, które trwa co najmniej kilkanaście miesięcy. Są jednak metody, która sprawiają, że budowa domu może trwać o wiele krócej. To domy modułowe, o których warto wiedzieć nieco więcej.
wynajem, wynajem mieszkania, protokół zdawczo-odbiorczy
Gdy mówimy o formalnościach związanych z wynajmem mieszkań, to wiele osób ma na myśli umowę najmu i zgłoszenie przychodów z najmu do urzędu skarbowego. Często zapominają oni jednak o innym ważnym dokumencie, którego podpisanie rozpoczyna i kończy najem. Mamy na myśli protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, którego podpisanie wynika wprost z ustawy o ochronie lokatorów. Warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, bo to dokument, który jest ważny dla każdej ze stron.

Jak wynająć mieszkanie – kompleksowy poradnik dla wynajmującego i najemcy

Sprawdź!

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik krok po kroku

Przeczytaj!
spot_img
spot_img

Polecamy:

Ile kosztuje dom w Warszawie w 2024 roku?

W jednym z poprzednim artykułów analizowaliśmy ceny mieszkań w Warszawie, a dziś czas na analizę cen domów. Rynek domów w stolicy jest bowiem pokaźny, a w naszej analizie zajmiemy się zarówno domami z rynku wtórnego, jak i nowobudowanymi, dostępnymi na rynku pierwotnym. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje dom w Warszawie, w jakich dzielnicach buduje się najwięcej i jakie domy możesz tutaj znaleźć.

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Warszawie w 2024 roku?

Ceny mieszkań w Warszawie to temat, który zawsze budzi sporo emocji. Średnia cena mieszkań jest tutaj zawsze sporo wyższa od cen mieszkań w innych dużych miastach Polski. Różnice te dotyczą zarówno mieszkań na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Przyjrzyjmy się tym drugim i sprawdzimy, jak kształtują się ceny nowych mieszkań w Warszawie.

Rynek najmu mieszkań w Warszawie na koniec 2023 roku – analiza

Rynek nieruchomości mieszkaniowych przeznaczonych do wynajmu w ostatnich latach przechodził ogromne wahania. Najpierw pandemia spowodowała znaczne spadki czynszów i liczne pustostany, a późniejszy napływ uchodźców z Ukrainy był przyczyną znacznych podwyżek czynszów. Sprawdźmy, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości na wynajem.

Ceny mieszkań w Polsce w 2023 – spadek czy wzrost?

Każdy, kto obserwuje choć trochę sytuację na rynku nieruchomości w Polsce, z pewnością słyszał o bańce cenowej i prognozach mówiących o jej rychłym pęknięciu. Na spadek cen mieszkań z tym związanych liczyło bardzo wiele osób, gdyż mówiło się, że nastąpi to drugiej połowie 2023 roku. Sprawdźmy, czy rzeczywiście można liczyć na spadek ceny mieszkań i zobaczmy, jak wyglądały zmiany cen mieszkań w Polsce w ostatnich kilkunastu latach.

Sprzedaż i wynajem mieszkania – przez pośrednika czy bez? Raport z rynku

Usługi pośrednika w obrocie nieruchomościami są w obiegowej opinii niepotrzebne i wiele osób deklaruje, że woli sprzedać mieszkanie bezpośrednio. Jeśli jednak spojrzymy na liczbę biur nieruchomości w całej Polsce, to wydaje się, że te opinie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy, co mówią na ten temat dane liczbowe, zebrane w najnowszym e-miesięczniku rynku nieruchomości wydawanym przez Unirepo.

Najlepsze:

Porady:

Mieszkania w starej fabryce – czy warto?

Industrialny styl wnętrz cieszy się w Polsce ogromną popularnością i urządzane są w ten sposób wnętrza mieszkań w blokach, domów jednorodzinnych czy segmentów. Niewielu ma szansę na urządzenie wnętrza w stylu loft w prawdziwej starej fabryce. Sprawdźmy jednak, czy warto kupić mieszkanie pofabryczne.

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Urządzanie wnętrza własnego mieszkania lub domu to zawsze wyzwanie. Nie każdy ma możliwość skorzystać ze wsparcia profesjonalisty i decyduje się na samodzielne zaplanowanie aranżacji wnętrza. Przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki którym zaprojektujesz wnętrza dla siebie.

Mieszkanie rozkładowe – co to jest?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż z pewnością nie raz natkniesz się na sformułowanie: mieszkanie rozkładowe. Nie każdy rozumie, co to oznacza i bywa, że jest ono błędnie interpretowane. Sprawdźmy zatem, co się pod nim kryje i wyjaśnijmy, jaki ma to wpływ na decyzję o zakupie mieszkania.

Ogród na balkonie w bloku czyli jak stworzyć prywatną oazę zieleni

Kontakt z naturą korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, więc nic dziwnego, że wielu mieszkańców bloków chce otaczać się roślinami. Nawet na małym balkonie w bloku można stworzyć balkonowy ogródek, dzięki któremu na co dzień będziesz mógł być bliżej natury. Sprawdź, jak stworzyć ogród na tarasie lub balkonie.

Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Urządzanie własnego mieszkania i domu to zawsze duże wyzwanie, które wymaga podjęcia bardzo wielu różnych decyzji. Dla niektórych to przygoda życia, a dla innych męczarnia i każda decyzja rodzi się w prawdziwych bólach. W takich sytuacjach rozsądne wydaje się rozważenie zatrudnienia architekta wnętrz. Zobaczmy zatem czy warto zatrudnić architekta wnętrz.

Może zainteresuje Cię również...