Analizy i raportyNajtańsze mieszkania w Polsce - gdzie ich szukać?

Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie ich szukać?

Powiązane artykuły:

Ceny mieszkań w Polsce idą w górę, a rosnące stopy procentowe sprawiają, że dla wielu Polaków coraz trudniejsze będzie uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup własnego M. Nie powinno zatem dziwić, że poszukiwane są tanie mieszkania, których zakup znajdzie się w zasięgu ręki. Sprawdźmy zatem, gdzie można szukać taniego mieszkania i jakiego poziomu cen można oczekiwać.

Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich

W największych miastach wojewódzkich mieszkania są drogie i trend ten utrzymuje się od dobrych kilku lat. Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie wynoszą ponad 12,5tys. zł/m2 (źródło: Raport rynek nieruchomości by Forbes), w Krakowie dochodzą do 11 tys. zł/m2, podobnie jak w Gdańsku, znajdującym się na trzecim miejscu wśród miast wojewódzkich pod względem cen nieruchomości w Polsce. Są jednak również miasta, w których można kupić tanie mieszkanie i wcale nie musi to być mała miejscowość na odludziu, ale miasto wojewódzkie. Najtaniej można kupić mieszkanie w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie średnia cena ofertowa metra kwadratowego wynosi nieco ponad 5 tys. zł. Na kolejnych miejscach znajdują się Bydgoszcz i Kielce, w których za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić ok. 6,5 tys. złotych.

Patrząc na tak duże różnice cen pomiędzy miastami warto zauważyć, że za cenę 40metrowego mieszkania w Warszawie czyli ok. 500 tys. złotych, w Gorzowie Wielkopolskim można kupić mieszkanie o powierzchni prawie 100m2 czyli 2,5 razy większej!

Tanie mieszkania w Warszawie – czy to możliwe?

Jak można się domyślić niska cena mieszkań jest wypadkową różnych czynników, wśród których prym wiedzie lokalizacja. Mieszkania położone w miastach nie cieszących się dużą popularnością są tanie, natomiast w miastach bardziej atrakcyjnych, które przyciągają nowych mieszkańców, są znacznie droższe. Nie znaczy to jednak, że w dużych miastach, takich jak Warszawa, nie ma w ogóle tanich mieszkań i nie da się znaleźć mieszkania w cenie niższej niż średnia. Tak jak we wszystkich metropoliach świata, w Warszawie również są dzielnice, w których mieszkania kosztują znacznie poniżej średniej i dzięki temu są dostępne dla szerszego grona kupujących.

Wśród dzielnic, gdzie zakup mieszkania w cenie znaczniej niższej niż średnia cena dla stolicy jest możliwy, na pierwszym miejscu znajduje się Wesoła, gdzie zgodnie z danymi z sonarhome.pl średnia cena metra kwadratowego wynosi ok. 7,5 tys. złotych. Na kolejnych miejscach, gdzie są najtańsze mieszkania znajduje się Rembertów z ceną ok. 8,6 zł/m2 i warszawska Białołęka ze średnią ceną ok. 9 tys. zł/m2.

ceny mieszkań w Warszawie
źródło: sonarhome.pl

Niskie ceny mieszkań w tych dzielnicach wynikają przede wszystkim z ich lokalizacji. Są to bowiem mieszkania położone w dzielnicach odległych od centrum, więc trudno się dziwić, że kosztują znacznie mniej niż mieszkania położone na starym mieście i bliżej centrum. Dla jednych będzie to zapewne wada, ze względu na długi czas dojazdu do centrum, ale dla innych może to być zaleta, gdyż według nich dzielnice te są znacznie przyjemniejsze do mieszkania. Jest w nich więcej zieleni, a rozwinięta infrastruktura lokalna sprawia, że wyjazdy do centrum i poza dzielnicę można ograniczyć do minimum.

Porównując ceny mieszkań w tych dzielnicach z cenami mieszkań w śródmieściu można zauważyć, że za tę samą cenę można kupić niemal dwa razy większe mieszkanie w dzielnicy Wesoła. Nadal będzie to cena wyższa niż cena mieszkania w opisanych wyżej najtańszych w Polsce miastach, ale będzie to mieszkanie w Warszawie, co niesie za sobą szereg innych zalet, jak choćby większy rynek pracy i możliwości rozwoju zawodowego.

Nieruchomości okazyjne – czy są tanie?

Pisząc o tanich mieszkaniach nie sposób nie wspomnieć o mieszkaniach okazyjnych, które pojawiają się na każdym rynku nieruchomości. To często mieszkania do generalnego remontu, wymagające sporych nakładów finansowych. Ich ogromną zaletą jest jednak znacznie niższa cena, co pozwala nabyć mieszkanie w wymarzonej lokalizacji nawet przy ograniczeniach budżetowych. Należy jednak pamiętać, że choć metr kwadratowy takiego mieszkania jest tańszy niż średnia cena mieszkania w takiej lokalizacji, to doprowadzenie go do stanu pozwalającego na zamieszkanie będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych. Z tego powodu nie zawsze można będzie uznać, że kupione zostało tanie mieszkanie, bo po przeliczeniu kosztów zakupu i kosztów remontu może się okazać, że finalnie cena wcale nie była tak niska.

Nie znaczy to jednak, że nie należy zwracać uwagi na pojawiające się okazyjne mieszkania do remontu, zwłaszcza jeśli chcesz wykonać remont samodzielnie lub z pomocą rodziny. W takiej sytuacji faktycznie może się okazać, że atrakcyjna cena za metr kwadratowy jest warta uwagi i będzie to tanie mieszkanie w Warszawie, na które bez przeszkód dostaniesz kredyt.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: