Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Wymaga ono nie tylko wyboru odpowiedniej działki budowlanej, projektu domu czy wykonawcy, ale wiąże się również z nauką nowych określeń. Jeśli nie pracujesz z budowlańcami na co dzień i nie zatrudniasz osoby, która w Twoim imieniu w całości zajmie się nadzorem nad ekipą budowlaną, to ten słownik jest dla Ciebie.

Najpopularniejsze:

Warto przeczytać:

zakup nieruchomości w górach
Budzić się z widokiem na góry, móc na co dzień cieszyć się pięknem natury i bezkresną przestrzenią to marzenie wielu osób. Niektórzy decydują się zrobić pierwszy krok do ich realizacji i kupić działkę w górach. Sprawdźmy, jak się do tego dobrze przygotować.
polski ład mieszkania
Polski Ład to pakiet ustaw, który wzbudza ostatnio sporo emocji, a zapowiadane zmiany mogą mieć znaczący wpływ na stan portfela Polaków. Rządzący twierdzą, że dla większości będą to zmiany korzystne, ale eksperci od rynku nieruchomości obawiają się całkiem innego efektu. W projekcie ustawy podatkowej w ramach Polskiego Ładu znajdują się bowiem zapisy, które zmienią zupełnie sposób rozliczeń podatkowych przychodów z najmu osiąganych przez osoby prywatne. Zobacz co się zmieni i sprawdź o ile wzrosną obciążenia podatkowe.

Jak wynająć mieszkanie – kompleksowy poradnik dla wynajmującego i najemcy

Sprawdź!

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik krok po kroku

Przeczytaj!
spot_img
spot_img

Polecamy:

Ile kosztuje dom w Warszawie w 2024 roku?

W jednym z poprzednim artykułów analizowaliśmy ceny mieszkań w Warszawie, a dziś czas na analizę cen domów. Rynek domów w stolicy jest bowiem pokaźny, a w naszej analizie zajmiemy się zarówno domami z rynku wtórnego, jak i nowobudowanymi, dostępnymi na rynku pierwotnym. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje dom w Warszawie, w jakich dzielnicach buduje się najwięcej i jakie domy możesz tutaj znaleźć.

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Warszawie w 2024 roku?

Ceny mieszkań w Warszawie to temat, który zawsze budzi sporo emocji. Średnia cena mieszkań jest tutaj zawsze sporo wyższa od cen mieszkań w innych dużych miastach Polski. Różnice te dotyczą zarówno mieszkań na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Przyjrzyjmy się tym drugim i sprawdzimy, jak kształtują się ceny nowych mieszkań w Warszawie.

Rynek najmu mieszkań w Warszawie na koniec 2023 roku – analiza

Rynek nieruchomości mieszkaniowych przeznaczonych do wynajmu w ostatnich latach przechodził ogromne wahania. Najpierw pandemia spowodowała znaczne spadki czynszów i liczne pustostany, a późniejszy napływ uchodźców z Ukrainy był przyczyną znacznych podwyżek czynszów. Sprawdźmy, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości na wynajem.

Ceny mieszkań w Polsce w 2023 – spadek czy wzrost?

Każdy, kto obserwuje choć trochę sytuację na rynku nieruchomości w Polsce, z pewnością słyszał o bańce cenowej i prognozach mówiących o jej rychłym pęknięciu. Na spadek cen mieszkań z tym związanych liczyło bardzo wiele osób, gdyż mówiło się, że nastąpi to drugiej połowie 2023 roku. Sprawdźmy, czy rzeczywiście można liczyć na spadek ceny mieszkań i zobaczmy, jak wyglądały zmiany cen mieszkań w Polsce w ostatnich kilkunastu latach.

Sprzedaż i wynajem mieszkania – przez pośrednika czy bez? Raport z rynku

Usługi pośrednika w obrocie nieruchomościami są w obiegowej opinii niepotrzebne i wiele osób deklaruje, że woli sprzedać mieszkanie bezpośrednio. Jeśli jednak spojrzymy na liczbę biur nieruchomości w całej Polsce, to wydaje się, że te opinie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy, co mówią na ten temat dane liczbowe, zebrane w najnowszym e-miesięczniku rynku nieruchomości wydawanym przez Unirepo.

Najlepsze:

Porady:

Mieszkanie z antresolą – kiedy warto?

Mieszkania z antresolą pojawiają się w ofertach mieszkań na sprzedaż coraz częściej. Jedni doceniają ich funkcjonalność i bardzo cenią sobie takie rozwiązania w wysokich wnętrzach, a inni z kolei uważają, że konstrukcja antresoli powoduje optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Kto z nich ma rację? Sprawdźmy za i przeciw mieszkaniom z antresolą.

Stan deweloperski mieszkania – zalety i wady

Każdy poszukujący mieszkań na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych prędzej czy później trafi na ogłoszenie, w którym oferowane jest mieszkanie w stanie deweloperskim. Często kusi ono niższą ceną, gdyż jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy tańsze od mieszkań wykończonych pod klucz. Nie każdy jednak rozumie, co się kryje pod tym pojęciem, dlatego postaramy się wytłumaczyć czym jest stan deweloperski i jakie skutki niesie za sobą zakup mieszkania w stanie deweloperskim.

Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto?

Mieszkania dwupoziomowe pojawiły się na polskim rynku nieruchomości stosunkowo niedawno. Na próżno szukać ich w blokach z wielkiej płyty czy starych kamienicach, ale już całkiem sporo takich lokali można znaleźć w inwestycjach deweloperskich. Dla jednych to ideał mieszkania, a dla innych lokum, które generuje wiele problemów aranżacyjnych. Zobaczmy, jakie są zalety i wady mieszkania dwupoziomowego i sprawdźmy, czy warto je kupić.

Czy odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą?

Sprzedaż mieszkania to proces, który wymaga podjęcia szeregu różnych decyzji. Właściciel musi zastanowić się m.in., czy sprzedawać mieszkanie samodzielnie czy z pośrednikiem, jaką cenę zaoferować kupującym i jak przygotować mieszkanie na sprzedaż. Jedno z ważniejszych pytań, które zadaje sobie coraz więcej właścicieli, dotyczy odświeżania mieszkania na sprzedaż.

Mieszkania w starej fabryce – czy warto?

Industrialny styl wnętrz cieszy się w Polsce ogromną popularnością i urządzane są w ten sposób wnętrza mieszkań w blokach, domów jednorodzinnych czy segmentów. Niewielu ma szansę na urządzenie wnętrza w stylu loft w prawdziwej starej fabryce. Sprawdźmy jednak, czy warto kupić mieszkanie pofabryczne.

Może zainteresuje Cię również...