Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Wymaga ono nie tylko wyboru odpowiedniej działki budowlanej, projektu domu czy wykonawcy, ale wiąże się również z nauką nowych określeń. Jeśli nie pracujesz z budowlańcami na co dzień i nie zatrudniasz osoby, która w Twoim imieniu w całości zajmie się nadzorem nad ekipą budowlaną, to ten słownik jest dla Ciebie.

Najpopularniejsze:

Warto przeczytać:

Tytuł prawny do nieruchomości
W różnych sytuacjach życiowych możesz zostać poproszony o okazanie tytułu prawnego do nieruchomości. Wiele osób sądzi, że pod tym pojęciem kryje się jedynie prawo własności, a prawda jest taka, że termin tytuł prawny jest zdecydowanie szerszy. Sprawdź, czym jest tytuł prawny do nieruchomości i jakie niesie za sobą skutki prawne.
mieszkanie rozkładowe - dostęp do każdego pokoju z przedpokoju
Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż z pewnością nie raz natkniesz się na sformułowanie: mieszkanie rozkładowe. Nie każdy rozumie, co to oznacza i bywa, że jest ono błędnie interpretowane. Sprawdźmy zatem, co się pod nim kryje i wyjaśnijmy, jaki ma to wpływ na decyzję o zakupie mieszkania.

Jak wynająć mieszkanie – kompleksowy poradnik dla wynajmującego i najemcy

Sprawdź!

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik krok po kroku

Przeczytaj!
spot_img
spot_img

Polecamy:

Ile kosztuje dom w Warszawie w 2024 roku?

W jednym z poprzednim artykułów analizowaliśmy ceny mieszkań w Warszawie, a dziś czas na analizę cen domów. Rynek domów w stolicy jest bowiem pokaźny, a w naszej analizie zajmiemy się zarówno domami z rynku wtórnego, jak i nowobudowanymi, dostępnymi na rynku pierwotnym. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje dom w Warszawie, w jakich dzielnicach buduje się najwięcej i jakie domy możesz tutaj znaleźć.

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Warszawie w 2024 roku?

Ceny mieszkań w Warszawie to temat, który zawsze budzi sporo emocji. Średnia cena mieszkań jest tutaj zawsze sporo wyższa od cen mieszkań w innych dużych miastach Polski. Różnice te dotyczą zarówno mieszkań na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Przyjrzyjmy się tym drugim i sprawdzimy, jak kształtują się ceny nowych mieszkań w Warszawie.

Rynek najmu mieszkań w Warszawie na koniec 2023 roku – analiza

Rynek nieruchomości mieszkaniowych przeznaczonych do wynajmu w ostatnich latach przechodził ogromne wahania. Najpierw pandemia spowodowała znaczne spadki czynszów i liczne pustostany, a późniejszy napływ uchodźców z Ukrainy był przyczyną znacznych podwyżek czynszów. Sprawdźmy, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości na wynajem.

Ceny mieszkań w Polsce w 2023 – spadek czy wzrost?

Każdy, kto obserwuje choć trochę sytuację na rynku nieruchomości w Polsce, z pewnością słyszał o bańce cenowej i prognozach mówiących o jej rychłym pęknięciu. Na spadek cen mieszkań z tym związanych liczyło bardzo wiele osób, gdyż mówiło się, że nastąpi to drugiej połowie 2023 roku. Sprawdźmy, czy rzeczywiście można liczyć na spadek ceny mieszkań i zobaczmy, jak wyglądały zmiany cen mieszkań w Polsce w ostatnich kilkunastu latach.

Sprzedaż i wynajem mieszkania – przez pośrednika czy bez? Raport z rynku

Usługi pośrednika w obrocie nieruchomościami są w obiegowej opinii niepotrzebne i wiele osób deklaruje, że woli sprzedać mieszkanie bezpośrednio. Jeśli jednak spojrzymy na liczbę biur nieruchomości w całej Polsce, to wydaje się, że te opinie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy, co mówią na ten temat dane liczbowe, zebrane w najnowszym e-miesięczniku rynku nieruchomości wydawanym przez Unirepo.

Najlepsze:

Porady:

Strych do adaptacji – czy warto kupić?

Przeglądając ogłoszenia nieruchomości na sprzedaż można napotkać na oferty strychu do adaptacji. Bardzo często dotyczą one starych kamienic zlokalizowanych w centrum miasta, a cena takiej nieruchomości jest dużo niższa od ceny mieszkań gotowych do zamieszkania. Czy zatem warto kupić strych do adaptacji?

Stan deweloperski mieszkania – zalety i wady

Każdy poszukujący mieszkań na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych prędzej czy później trafi na ogłoszenie, w którym oferowane jest mieszkanie w stanie deweloperskim. Często kusi ono niższą ceną, gdyż jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy tańsze od mieszkań wykończonych pod klucz. Nie każdy jednak rozumie, co się kryje pod tym pojęciem, dlatego postaramy się wytłumaczyć czym jest stan deweloperski i jakie skutki niesie za sobą zakup mieszkania w stanie deweloperskim.

Mieszkanie w stylu PRL – modny trend we wnętrzach

Style wnętrzarskie, podobnie jak style w modzie, działają w pewnych cyklach i co jakiś czas niektóre elementy wnętrz wracają do łask. Współcześnie, oprócz stylistyki skandynawskiej, wiele osób docenia wnętrza w stylu PRL i poszukuje elementów stylu vintage wyposażenia pochodzących z tamtego okresu. Zobaczmy, jakie są cechy charakterystyczne dla tego stylu i sprawdźmy, jak urządzić mieszkanie w stylu PRL.

Mieszkanie ze ślepą kuchnią – plusy i minusy

W polskim budownictwie, zanim pojawiły się kuchnie otwarte na salon, powstało wiele mieszkań, w których znajdowały się tzw. ślepe kuchnie. Zwykle były one bardzo niewielkie, a mieszkańcy często narzekali na brak światła dziennego. Czy jednak ślepa kuchnia zawsze jest złym rozwiązaniem? Zobaczmy, czy ślepa kuchnia ma jednak jakieś plusy i minusy.

Małe mieszkanie – aranżacja to wyzwanie

Przeglądając magazyny wnętrzarskie pełne zdjęć dużych kuchni, salonów czy sypialni można odnieść wrażenie, że aranżacja mieszkań wcale nie jest trudna. Wystarczy wybrać styl, kolory i meble, a następnie dodatki, by stworzyć udaną aranżację. W dużych wnętrzach faktycznie nie jest to trudne, ale znacznie większym wyzwaniem jest aranżacja małego mieszkania, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Zobaczmy zatem, jak urządzić małe mieszkanie, by stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze.

Może zainteresuje Cię również...