Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Wymaga ono nie tylko wyboru odpowiedniej działki budowlanej, projektu domu czy wykonawcy, ale wiąże się również z nauką nowych określeń. Jeśli nie pracujesz z budowlańcami na co dzień i nie zatrudniasz osoby, która w Twoim imieniu w całości zajmie się nadzorem nad ekipą budowlaną, to ten słownik jest dla Ciebie.
Zakup mieszkania bez wątpienia jest dla każdego kupującego wydarzeniem, do którego warto się uprzednio dobrze przygotować. Zanim zdecydujemy się bowiem na konkretne lokum warto zdobyć wcześniej odpowiednią wiedzę. Przedstawiamy w tym wpisie to, z czym przed zakupem mieszkania na pewno warto się zapoznać.
W marcu tego roku w Parlamencie Europejskim został przyjęty projekt przepisów, który ma znacząco zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii przez sektor budownictwa. Zgodnie z projektem od 2028 roku wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne. Sprawdźmy, co to oznacza i co projekt mówi o budynkach istniejących.
W jednym z poprzednim artykułów analizowaliśmy ceny mieszkań w Warszawie, a dziś czas na analizę cen domów. Rynek domów w stolicy jest bowiem pokaźny, a w naszej analizie zajmiemy się zarówno domami z rynku wtórnego, jak i nowobudowanymi, dostępnymi na rynku pierwotnym. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje dom w Warszawie, w jakich dzielnicach buduje się najwięcej i jakie domy możesz tutaj znaleźć.
Ceny mieszkań w Warszawie to temat, który zawsze budzi sporo emocji. Średnia cena mieszkań jest tutaj zawsze sporo wyższa od cen mieszkań w innych dużych miastach Polski. Różnice te dotyczą zarówno mieszkań na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Przyjrzyjmy się tym drugim i sprawdzimy, jak kształtują się ceny nowych mieszkań w Warszawie.
Rynek nieruchomości mieszkaniowych przeznaczonych do wynajmu w ostatnich latach przechodził ogromne wahania. Najpierw pandemia spowodowała znaczne spadki czynszów i liczne pustostany, a późniejszy napływ uchodźców z Ukrainy był przyczyną znacznych podwyżek czynszów. Sprawdźmy, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości na wynajem.
Każdy, kto obserwuje choć trochę sytuację na rynku nieruchomości w Polsce, z pewnością słyszał o bańce cenowej i prognozach mówiących o jej rychłym pęknięciu. Na spadek cen mieszkań z tym związanych liczyło bardzo wiele osób, gdyż mówiło się, że nastąpi to drugiej połowie 2023 roku. Sprawdźmy, czy rzeczywiście można liczyć na spadek ceny mieszkań i zobaczmy, jak wyglądały zmiany cen mieszkań w Polsce w ostatnich kilkunastu latach.
Usługi pośrednika w obrocie nieruchomościami są w obiegowej opinii niepotrzebne i wiele osób deklaruje, że woli sprzedać mieszkanie bezpośrednio. Jeśli jednak spojrzymy na liczbę biur nieruchomości w całej Polsce, to wydaje się, że te opinie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy, co mówią na ten temat dane liczbowe, zebrane w najnowszym e-miesięczniku rynku nieruchomości wydawanym przez Unirepo.
Boazeria drewniana w okresie PRL była bardzo modna, a na ten sposób wykończenia wnętrza nie każdego było stać. Później odeszła do lamusa, ale nadal przeglądając oferty mieszkań do zakupu w bloku z wielkiej płyty możesz znaleźć sporo ofert wnętrz wykończonych boazerią. Większość z nich jest oznaczona jako mieszkania do remontu, ale to wcale nie oznacza, że starą boazerię od razu musisz usunąć. Sprawdźmy, co możesz zrobić ze starą boazerią i przekonaj się, że jej zerwanie nie jest jedyną opcją.
Generalny remont mieszkania może wzbudzać skrajne emocje. Jedni się cieszą, że w końcu zamienią zaniedbaną norę w lokum na miarę współczesnych standardów wnętrzarskich. Inni z kolei obawiają się niespodzianek i wysokich kosztów, które mogą się z nim wiązać. Niezależnie jednak od tego, jak podchodzisz do tematu remontu mieszkania, dobrze jest się do niego odpowiednio przygotować. Sprawdźmy zatem, co zrobić, by generalny remont mieszkania przebiegał szybko, sprawnie i bez kłopotów.
Przeglądając magazyny wnętrzarskie pełne zdjęć dużych kuchni, salonów czy sypialni można odnieść wrażenie, że aranżacja mieszkań wcale nie jest trudna. Wystarczy wybrać styl, kolory i meble, a następnie dodatki, by stworzyć udaną aranżację. W dużych wnętrzach faktycznie nie jest to trudne, ale znacznie większym wyzwaniem jest aranżacja małego mieszkania, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Zobaczmy zatem, jak urządzić małe mieszkanie, by stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze.
Pierwszym krokiem, od którego trzeba zacząć poszukiwanie własnego mieszkania, jest ustalenie kryteriów, jakie ma ono spełniać. Do najważniejszych należy lokalizacja, cena i metraż mieszkania, ale nie bez znaczenia pozostaje również liczba pokoi czy układ funkcjonalny. Jedno z pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, dotyczy sytuacji czy ma to być mieszkanie otwartą kuchnią czy może lepiej z kuchnią zamkniętą. Zobaczmy wady i zalety każdej z tych opcji i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, co wybrać.
Wnętrza z kominkiem kojarzą nam się z ciepłem i przytulnością. Nic zatem dziwnego, że wiele osób realizując marzenia dotyczące własnego lokum chciałoby mieć kominek. W domu jednorodzinnym zwykle nie ma przeszkód w jego instalacji. Czy jednak możliwa jest instalacja kominka w mieszkaniu? Sprawdźmy, czy i kiedy można zainstalować kominek w mieszkaniu.